Zita5
05.10.04,09:29
Prajem pekný deň ,

pred týždňom som objavila " Porada Sk " . Som veľmi rada , že takéto niečo exituje . Zároveň by som chcela poprosiť o radu .

Zajtra dovážame z nemecka strojné zariadenie . Došlá fa znela na sumu 25 000 Eur . 10 000 Eur bolo zaplatené prevodom cez bankový účet a 15 000 Eur sa bude platiť v hotovosti pri preberaní strojného zariadenia .

1/ Môže platba prebehnúť v hotovosti ??
2/ Na čo si mám dávať pozor pri dovoze ??/ sme plátcovia DPH /

Srdečná vďaka za prípadnú radu . Ste super . Ahoj Zita
vladan
05.10.04,08:06
tak Zita vitaj na Porade, prejdem plynule k tvojej otázke:
- treba si uvedomiť že novela zákona o DPH nepozná dovoz ani vývoz z členským krajín EÚ
- takže tvoj nákup strojného zariadenia z Nemecka bude nadobudnutím tovaru z členskej krajiny
- nevidím problém platenia v hotovosti zvyšných 15 000,- EUR, len by si mala mať valutovú pokladňu s aspoň týmto zostatkom
- ak je aj tvoj obchodný partner platiteľom DPH, tak stroj by mal byť fakturovaný bez DPH (neberiem do úvahy montáž)
Pekný deň
marianna
05.10.04,08:22
Doplním Vladan, že následne bude potrebné nadobudnutie tovaru samozdaniť ak dodávateľ je platca DPH.
Zita5
05.10.04,08:28
Vrelé dík za odpoveď , ktorou som si overila moje uvažovanie . Chcela by som Ťa poprosiť .......... došlá fa - prepočítaná kurzom NBS v ten deň kedy sme ju obdržali ,čiastková úhrada prepočítaná kurzom komerčnej banky v deň jej úhrady a zvyšok platený v hotovosti prepočítaný kurzom .. dátum nákupu Eur t.j. dnes . Je to správne ?

Uvedený stroj sa vyváža do Bulharska a tam bude prevedená GO .

Ďakujem
Zita5
05.10.04,08:31
Ahoj Marianna , toho som si vedomá , len som sa o tom nezmienila . Ďík