Hreja
08.10.13,16:49
Dobrý deň,
veľmi pekne Vás prosím o radu. Dedením som sa stala spoluvlastníkom domu. 4/5 domu vlastní môj ujo, 1/5 vlastním ja. Zdedila som ju po mamine, sestre môjho uja. Chcela by som aj ja dom užívať, no ujo mi povedal, že mi patrí iba 1/5 -na domu a zastavaná plocha domu. Ostatný pozemok, na ktorej leží nehnuteľnosť patrí len ujovi a ten mi povedal, že cez jeho pozemok nebudem môcť do domu chodiť. Má právo nepustiť ma do domu? mám právo prejsť po pozemku, ktorý patrí ujovi? Prosím poraďte mi. *ujo vykonal dedičské konanie po otcovi a mojom starom otcovi a moju maminu , ktorá zomrela pred 27 rokmi zamlčal. požiadala som preto o znovuprejednanie dedičstva a on sa takto ku mne správa.
Ďakujem pekne za každú radu. Som z toho smutná. J
Mária27
09.10.13,16:44
Právo na prístup k stavbe máš - pozri § 151o ods.3 občianskeho zákonníka.

Nežiada sa o znovuprejednanie dedičstva, ale v zmysle § 485 občianskeho zákonníka o vydanie dedičstva - žiadať do troch rokov od právoplatnosti rozhodnutia o dedičstve, ak si mala byť účastníčkou dedičského konania namiesto matky,ale si nebola. Je to "dedičská žaloba na plnenie" - § 80 písm. b) obč. súdneho poriadku -pozri aj § 175y ods. 2 .
Je to osobitná forma reivindikačnej žaloby (§ 126 obč.z.).Vyporiadate sa podľa zásad o bezôvodnom obohatení (§458 a 459 obč.z.).