carolitos
08.10.13,17:56
moze mi prosim niekto vysvetlit co presne znamena dedenie v priamom rade?
Mária27
08.10.13,16:23
dedo otec syn
carolitos
08.10.13,16:33
a spada tam aj manzelka mojho stareho otca ja ked nebola pokrvna, kedze si ju zobral za manzelku uz vo vyssom veku? k tomuto sa neviem dopatrat
carolitos
08.10.13,16:33
aj ked nebola....
Mária27
08.10.13,17:14
Ak to nebola tvoja pokrvná babka, dediť po nej zo zákona nebudeš, iba zo závetu.
Dáša_
08.10.13,17:17
ak zomrela on skôr ako dedo, tak dedo zdedil po nej polovičku a v tim prípade by si mohla dediť aj ty z tej dedovej polovičky. Ak zomrel skôr dedo, tak ty už nie
carolitos
08.10.13,17:29
stary otec zomrel v roku 2002 a ona bola nezvestna vyse 10 rokov a tak sud pravoplatne stanovil datum jej smrti na rok 1998 je to velmi komplikovane, ide mi len o to ci budem musiet platit dan alebo nie...niekto hovori ze nie niekto ze ano 50:50 a uz mi s toho sibe
carolitos
08.10.13,17:29
byt som uz zdedil
Katy a R
08.10.13,17:33
Takže vlastne ty si dedil po dedkovi v roku 2002 ( nie po nej) .
ak predávaš - máš to bez daňových problémov .. oslobodenie - 5 rokov vlastníctva (spolu s priamym dedením) - alebo je to ešte inak?
carolitos
08.10.13,17:38
ono dedicske konanie zacalo az 10 rokov po tom co v roku 1998 zmizla, policia to blokovala s tym ze sa musi cakat min.10 rokov aby ju mohli vyhlasit za mrtvu a toto rozhodnutie nadobudlo pravoplatnost az v roku 2010 zas dva roky...oficialne je jej smrt sudom urcena na rok 1998 nasledne v roku 2002 zomrel aj stary otec...takyto pripad este asi nikto nezazil,aspon to mi hovorili danovaci a pravnici, ze je to velmi specificky problem...v kazdom pripade ona zomrela skor. lenze prvy nastupili ako dedici jej rodicia, potom syn neboheho(moj otec) ale vsetci sa zriekli lebo tam bol obrovsky dlh...no ja som to prijal
carolitos
08.10.13,17:43
kedze on jej v roku 1998 daroval vsetky nehnutelnosti darovacou zmluvou a aj ten predmetny byt, vsetko predala a zmizla, kedze je daroval aj velky polyfunkcny dom,,, jeden byt ju nezaujimal a zmizla lebo on tam mal aj tak bremeno dozivotneho uzivania
carolitos
08.10.13,17:56
kedze jej rodicia asi chceli dedit tu polku ale sa im to neoplatilo tak sa vzdali,,,ja mam v dedicskom osvedceni ze dedim cely poddiel,,,ci ako to bolo
luja5
08.10.13,20:36
Je v dedičskom osvedčení v nejakej súvislosti spomenutý aj Tvoj starý otec?
carolitos
09.10.13,03:38
ano je tam spomenuty viac krat,ale keby som mal citovat,tak by toho bolo trosku viac na pisanie ale v skratke:::::ako dedicia zo zakona v 2 zák. skupine nastupovali rodicia a v case smrti porucitelky i pozostaly manzel...ktory dna xy 2002 zomrel....dedicske konanie bolo zahajene v roku 2011...a este je tam napisane"""pravni nastupcovia manzela porucitelky xy", a to akoze ja... vysomarit sa s toho :-((
carolitos
09.10.13,03:42
ako som uz pisal dedicske konanie zahajili preto az tak neskoro , lebo bola nezvestna a minimalny cas nezvestnosti aby cloveka mohli vyhlasit za mrtveho je 10rokov ,a potom trva 2 roky kym toto sudne rozhodnutie nadobudne pravoplatnost..a za tie roky kolko dlhov tam bolo...jeeeej
carolitos
09.10.13,03:49
lenze jej rodicia sa vzdali dedicstva a vzdal sa aj jeho syn a ja ako vnuk som to prijal aj z dlhom
carolitos
09.10.13,03:50
tak mi to pripada, ze som vlastne dedil len po nom, ked ona zomrela v roku 1998 a on az v roku 2002 a jej rodina sa vzdala...nie?
luja5
09.10.13,04:47
ano je tam spomenuty viac krat,ale keby som mal citovat,tak by toho bolo trosku viac na pisanie ale v skratke:::::ako dedicia zo zakona v 2 zák. skupine nastupovali rodicia a v case smrti porucitelky i pozostaly manzel...ktory dna xy 2002 zomrel....dedicske konanie bolo zahajene v roku 2011...a este je tam napisane"""pravni nastupcovia manzela porucitelky xy", a to akoze ja... vysomarit sa s toho :-((
Toto je dôležité, čo si napísal, lebo predtým si písal trochu zmätočne. Mne to od začiatku vychádzalo tak, že zrejme jej rodičia a Tvoj starý otec nastupovali ako dediči v 2. dedičskej skupine, ale písal si, že najprv dedili jej rodičia .... A podobne si to napísal aj v Tvojej predchádzajúcej debate (?) k tejto veci http://www.porada.sk/t224752-zdedeny-byt-po-nezvestnej.html#post2413372. Na prvé prečítanie to vyznelo tak, ako keby sa Tvoj otec k dedeniu dostal až potom, keď sa jej rodičia dedičstva zriekli. Tak to ale nemohlo byť, preto som sa pýtala, či bol starý otec v dedičskom osvedčení spomenutý, chcela som si to overiť, lebo mne vychádzalo, že by mal byť.
luja5
09.10.13,04:48
A dobre predpokladám, že táto debata súvisí s inou Tvojou debatou http://www.porada.sk/t224752-zdedeny-byt-po-nezvestnej.html#post2413372 ?
luja5
09.10.13,04:52
tak mi to pripada, ze som vlastne dedil len po nom, ked ona zomrela v roku 1998 a on az v roku 2002 a jej rodina sa vzdala...nie?
Aj ja som toho názoru. Ak by sa jej rodičia svojho dedičského podielu nevzdali, Ty by si dedil polovicu a jej rodičia spolu druhú polovicu.
Ešte predpokladám, že keď starý otec v roku 2002 zomrel, nezanechal žiadny majetok a nič sa teda po ňom nededilo.
carolitos
09.10.13,05:12
bol tam jeden byt ktory mal ale vacsie pasiva ako aktiva, lenze ked som ja dedicstvo prijal podarilo sa mi anulovat ten dlh... pretoze byt bol na mene manzelky stareho otca, ..ale nerozumiem tomu preco zo zakona v 2zak. skupine paragraf 474 nastupovali ako dedicia jej rodicia. som uplne vedla,
carolitos
09.10.13,05:14
a az potom ja a otec nieje ani pisany na osvedceni o dedicstve
carolitos
09.10.13,05:15
ja som potom v ktorej skupine? to uz sa tam neuvadza
carolitos
09.10.13,05:17
dobre predpokladas ide o byt nezvestnej, ja uz som jelen s toho uplny...ide mi len o to ci budem musiet platiti dan s predaja nehnutelnosti...kedze byt som predl pod cenu a musel som zaplatit cca 12 000€ aby mi ostalo aspon nieco
carolitos
09.10.13,05:19
je to komplikovane pravnici a ani danovi poradcovia sa nevedia zhodnut ako to je
luja5
09.10.13,06:07
a az potom ja a otec nieje ani pisany na osvedceni o dedicstve
O dôvode môžem špekulovať, ale nepovažujem to za podstatné v súvislosti s podstatou Tvojej otázky. Pre moje lepšie pochopenie bolo podstatnejšie potvrdiť si, že Tvoj starý otec nastupoval ako dedič.
carolitos
09.10.13,06:23
takze ked on nastupoval ako dedic abol to moj stary otec, je to dedenie priame? teda oslobodene od dane s predaja nehnutelnosti?
carolitos
09.10.13,06:35
lenze napriek tomu ja matuce ze dedicske konanie bolo zahajene az v roku 2011 prave pre nezvestnost a viem ze minimalne 5 rokov musim zdedenu nehnutelnost vlastit aby pri predaji bola oslobodena od dane, plus sa priratavaju roky kolko mal trvaly pobyt nebohy...len to zahanie zneistuje, toto neviem ako je a uz sa asi nedopatram nikde a nikdy ako to je
luja5
09.10.13,06:45
dobre predpokladas ide o byt nezvestnej, ja uz som jelen s toho uplny...ide mi len o to ci budem musiet platiti dan s predaja nehnutelnosti...kedze byt som predl pod cenu a musel som zaplatit cca 12 000€ aby mi ostalo aspon nieco
Podľa mňa by si nemal platiť.
Podľa ust. § 460 Obč. zákonníka dedičstvo sa nadobúda smrťou poručiteľa. Právoplatné dedičské osvedčenie je len oficiálnym úradným dokumentom, ktorý potvrdzuje okruh dedičov a ich dedičstvo (dedičské podiely) nadobudnuté už dňom smrti poručiteľa. V tejto súvislosti mi nie je jasné, prečo treba u Teba skúmať otázku dedenia (postupného dedenia) v priamom rade pre posúdenie nároku na oslobodenie príjmu z predaja zdedeného bytu od dane, keď si myslím, že tak či tak už dávno uplynulo päť rokov pre oslobodenie od dane podľa ust. § 9 ods. 1 písm. a) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov - tu je podmienkou uplynutie piatich rokov odo dňa nadobudnutia nehnuteľnosti, bez skúmania spôsobu jej nadobudnutia.
Nie som však daňovák, je to len môj pohľad a názor na vec. Neviem, v čom konkrétne vidia problém daňováci, prípadne právnici, s ktorými si hovoril (v inom príspevku si ich spomenul v tom zmysle, že je to pre nich veľmi špecifický problém).
LukyKs
09.10.13,07:05
ono dedicske konanie zacalo az 10 rokov po tom co v roku 1998 zmizla, policia to blokovala s tym ze sa musi cakat min.10 rokov aby ju mohli vyhlasit za mrtvu a toto rozhodnutie nadobudlo pravoplatnost az v roku 2010 zas dva roky...oficialne je jej smrt sudom urcena na rok 1998 nasledne v roku 2002 zomrel aj stary otec...takyto pripad este asi nikto nezazil,aspon to mi hovorili danovaci a pravnici, ze je to velmi specificky problem...v kazdom pripade ona zomrela skor. lenze prvy nastupili ako dedici jej rodicia, potom syn neboheho(moj otec) ale vsetci sa zriekli lebo tam bol obrovsky dlh...no ja som to prijal
Prijal si dedičstvo, ktoré bolo menšie ako dlh ?
Zvláštna matematika :D
LukyKs
09.10.13,07:11
bol tam jeden byt ktory mal ale vacsie pasiva ako aktiva, lenze ked som ja dedicstvo prijal podarilo sa mi anulovat ten dlh... pretoze byt bol na mene manzelky stareho otca, ..ale nerozumiem tomu preco zo zakona v 2zak. skupine paragraf 474 nastupovali ako dedicia jej rodicia. som uplne vedla,
Prvá skupina :
manžel
a jej deti (keby už nežili, ich deti atď )

druhá skupina :
jej rodičia

tretia skupina :
tuším jej súrodenci (možno nepokrvné manželove deti a ich potomkovia)

Takže ak sa z prvej skupiny vzdal jej manžel (tvoj starý otec) a ona nemala deti (vlastné),

nastupovala druhá skupina = jej rodičia

ak sa tí vzdali, nasledovala tretia skupina
LukyKs
09.10.13,07:13
dobre predpokladas ide o byt nezvestnej, ja uz som jelen s toho uplny...ide mi len o to ci budem musiet platiti dan s predaja nehnutelnosti...kedze byt som predl pod cenu a musel som zaplatit cca 12 000€ aby mi ostalo aspon nieco
Podľa mňa by si nemal platiť.
Podľa ust. § 460 Obč. zákonníka dedičstvo sa nadobúda smrťou poručiteľa. Právoplatné dedičské osvedčenie je len oficiálnym úradným dokumentom, ktorý potvrdzuje okruh dedičov a ich dedičstvo (dedičské podiely) nadobudnuté už dňom smrti poručiteľa. V tejto súvislosti mi nie je jasné, prečo treba u Teba skúmať otázku dedenia (postupného dedenia) v priamom rade pre posúdenie nároku na oslobodenie príjmu z predaja zdedeného bytu od dane, keď si myslím, že tak či tak už dávno uplynulo päť rokov pre oslobodenie od dane podľa ust. § 9 ods. 1 písm. a) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov - tu je podmienkou uplynutie piatich rokov odo dňa nadobudnutia nehnuteľnosti, bez skúmania spôsobu jej nadobudnutia.
Nie som však daňovák, je to len môj pohľad a názor na vec. Neviem, v čom konkrétne vidia problém daňováci, prípadne právnici, s ktorými si hovoril (v inom príspevku si ich spomenul v tom zmysle, že je to pre nich veľmi špecifický problém).
Súhlas

Len to tým daňovákom treba vysvetliť.
luja5
09.10.13,07:45
ono dedicske konanie zacalo az 10 rokov po tom co v roku 1998 zmizla, policia to blokovala s tym ze sa musi cakat min.10 rokov aby ju mohli vyhlasit za mrtvu a toto rozhodnutie nadobudlo pravoplatnost az v roku 2010 zas dva roky...oficialne je jej smrt sudom urcena na rok 1998 nasledne v roku 2002 zomrel aj stary otec...takyto pripad este asi nikto nezazil,aspon to mi hovorili danovaci a pravnici, ze je to velmi specificky problem...v kazdom pripade ona zomrela skor. lenze prvy nastupili ako dedici jej rodicia, potom syn neboheho(moj otec) ale vsetci sa zriekli lebo tam bol obrovsky dlh...no ja som to prijal
Prijal si dedičstvo, ktoré bolo menšie ako dlh ?
Zvláštna matematika :D
Prečo nie? Myslím si, že rozhodnutie nemuselo byť zlé. Za poručiteľove dlhy zodpovedá dedič do výšky ceny nadobudnutého dedičstva. Všeobecnú cenu majetku, ktorý je predmetom dedenia (v danom prípade dedeného bytu), by mal súd určiť takú, aká bola v čase smrti poručiteľa (§ 175o OSP). A cena bytov v tých časoch a teraz ...
luja5
09.10.13,08:47
bol tam jeden byt ktory mal ale vacsie pasiva ako aktiva, lenze ked som ja dedicstvo prijal podarilo sa mi anulovat ten dlh... pretoze byt bol na mene manzelky stareho otca, ..ale nerozumiem tomu preco zo zakona v 2zak. skupine paragraf 474 nastupovali ako dedicia jej rodicia. som uplne vedla,
Vyznačenú otázku som celkom nepochopila:). Ak má byť niečo podľa zákona a v zákone je, že dedičmi v 2. dedičskej skupine sú aj poručiteľovi rodičia, tak neviem, ako vysvetliť, prečo zo zákona nastupovali ako dediči aj rodičia:). Ale skúsim vysvetliť, prečo za danej situácie starý otec nemohol nastúpiť ako dedič sám:
Zákon neumožňuje, aby manžel (starý otec) dedil sám v 1. dedičskej skupine, ak nededia potomkovia (jeho neb. manželka nemala potomkov). Ani v 2. dedičskej skupine zákon neumožňuje manželovi automaticky dediť samému. Je to uvedené na začiatku aj Tebou spomenutého § 474 OZ "Ak nededia poručiteľovi potomci, dedí v druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí,...". V súlade so zákonom je preto potrebné povolať ako zákonných dedičov 2. dedičskej skupiny nielen manžela, ale aj žijúcich rodičov a prípadne aj ďalších, ktorí spĺňajú zákonné podmienky pre dedenie v tejto dedičskej skupine a notár sa o nich dozvie. Takže zákonných dedičov v 2. dedičskej skupine môže byť aj viac, ako len manžel a rodičia.
Zároveň však zákon ustanovuje, že manžel musí dostať najmenej polovicu dedičstva, pričom samozrejme môže zdediť všetko aj sám, ak sa ostatní vzdajú svojho podielu v jeho prospech alebo dedičstvo odmietnu, alebo ak okrem manžela ďalší dediči už z 2. dedičskej skupiny nie sú (napríklad žiadny z rodičov už nežije).
carolitos
09.10.13,09:13
pre LukyKs,,,,,ktory je velmi mudry, bol tam dlh vyse 30 000 € z toho sa mi podarilo zmazat 21 000€ lebo dlh bol nepravoplatne vzrubeny!!!!! skerit sa chod niekte inde