smailikovas
08.10.13,18:11
Mám dom, na 1/2 je dočasná ťarcha, 1/2 je bez zápisu. Môžem darovať 1/2 domu na ktorej ťarcha nie je?
draik
08.10.13,20:58
Ste si istý, že je ťarcha iba na 1/2 a že jeden vlastník (Vy) má na LV zapísané 2x podiel po 1/2?
meha
09.10.13,04:55
Darovať môžeš aj bez ťarchy aj s ťarchou.V tom druhom prípade,preberá ťarchu na seba obdarovaný a musí to byť uvedené v darovacej zmluve.Prikláňam sa k draikovi,ak si vlastníkom domu len ty,ťarcha musí byť na celom dome,nie len na polovici.No to už vieš najlepšie ty.
smailikovas
09.10.13,10:10
áno. 1/2 som vlastnila a druhú som kúpila v dražbe, patrila bratovi. Exekútori na ňu uvalili ťarchu, ktorá sa vymaže ale môže to trvať aj 3 roky. Chcela som teraz darovať tú 1/2-ku bez ťarchy
draik
09.10.13,20:04
Strašne zamotane píšete a neuviedli ste podstatné fakty. Skúsim teda z inej strany, akoby to mohlo byť.
Na Vás neprejde ťarcha, ktorou bol zaťažený daný podiel pred dražbou. Inak povedané, majetok sa v dražbe prevádza "čistý". Výnimkou by bolo, ak by na dome bolo viac záložných práv a dražbu by vykonával ten veriteľ resp. exekútor, ktorého záložné právo nie je prvé v poradí.
Ak teda podiel vlastnil brat, na jeho podiel uvalil exekútor záložné právo resp. upovedomenie o začatí exekúcie, a vy ste ten podiel kúpili v dražbe resp. ako spoluvlastníčka zložili vyvolávaciu cenu pred dražbou, tak bratov podiel prejde na Vás nezaťažený záložným právom.
Ak by exekútor blokoval Váš majetok, tak by ho blokoval celý.
smailikovas
13.10.13,10:21
ďakujem za odpoveď. Ale nepomýlila som sa, na LV je ťarcha, ale právnička mi povedala, že je to otázka formality, že sa vymaže ihneď po príchode listu zo súdu, v ktorom sa viacerí exekútori podpísali, že súhlasia s výmazom ťarchy, keďže dom prešiel na mňa. Len neviem kedy to bude....a ja to teraz chcem previesť, aspoň tu 1/2...