ZuzanaA
19.03.06,19:34
V januári som zabudla uplatniť DPH z leasingu (podľa splátkového kalendára,úžitk.auto). Nemusím robiť dodatočné priznanie ale si ju uplatniť vo februári + ďalšiu riadnu splátku za február?
Manual
19.03.06,18:39
V januári som zabudla uplatniť DPH z leasingu (podľa splátkového kalendára,úžitk.auto). Nemusím robiť dodatočné priznanie ale si ju uplatniť vo februári + ďalšiu riadnu splátku za február?
A ste Q-tálny platitelia ?
ZuzanaA
19.03.06,18:41
Nie, práveže mesačný. Keby sme boli Q-tálny, tak by som ju ešte nebola zabudla :D
Manual
19.03.06,18:48
Nie, práveže mesačný. Keby sme boli Q-tálny, tak by som ju ešte nebola zabudla :D
Zuzka, správne by podľa mňa malo byť opravné. Je to to isté ako keď sa zabudene do DPH nejaká DF alebo iný doklad.
Tá prvá moja otázka bola asi z prepracovania:D:D:D
KEJKA
19.03.06,18:52
... súhlasím... aj s tým prepracovaním.....
ZuzanaA
19.03.06,19:02
Noooo, nie som si úplne istá práve preto čo hovorí par. 51 odst. 2:
2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.

Takže aj pri klasických faktúrach máme právo rozhodnúť sa, či si odpočet uplatním v mesiaci v ktorom vznikol alebo v prvom nasledujúcom. Len si nie som istá s tou leas. zmluvou.
mysimis
19.03.06,19:08
Noooo, nie som si úplne istá práve preto čo hovorí par. 51 odst. 2:
2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.

Takže aj pri klasických faktúrach máme právo rozhodnúť sa, či si odpočet uplatním v mesiaci v ktorom vznikol alebo v prvom nasledujúcom. Len si nie som istá s tou leas. zmluvou.
ja by som radšej urobila opravné dph. Ty si predsa podklady aj doklady na odpočítanie dph mala.
ZuzanaA
19.03.06,19:18
Veď áno, ale nie som si istá, lebo my máme právo uplatniť si DPH a nie povinnosť. Takto sme sa o tom už raz bavili s AVO:

Citát:
Pôvodca textu príspevku: ZuzanaA
Toto by aj mňa zaujímalo. Proste aj ak mi príde faktúra za predchádzajúci mesiac do 25. ďalšieho mesiaca, musím ju zahrnúť do predchádzajúceho mesiaca? Ak napr. by mi tým pádom vyšiel zbytočný nadmerný odpočet, čomu sa chcem vyvarovať, tak proste ju uplatním až v ďalšom mesiaci. Je to tak ok?

Nemusíte ... ale môžete. Zároveň môžete aj nasledujúci mesiac. Jediná podmienka je, že právo na odpočítanie dane nemôžete uplatniť skôr, ako vznikne pri dodávke daňová povinnosť.

Dá sa týmto spôsobom legálne optimalizovať vlastná daňová povinnosť (nadmerný odpočet) daňového subjektu.
mysimis
19.03.06,19:22
áno ja viem že my právo a nie povinnosť si uplatniť dph, ale toto nie je fa, ale jedná sa o leasing.....Nechcem Ti nanútiť môj názor, ale ja by som si to opravné podala.
Zita5
19.03.06,19:25
Noooo, nie som si úplne istá práve preto čo hovorí par. 51 odst. 2:
2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.

Takže aj pri klasických faktúrach máme právo rozhodnúť sa, či si odpočet uplatním v mesiaci v ktorom vznikol alebo v prvom nasledujúcom. Len si nie som istá s tou leas. zmluvou.

Zuzka ale máš splátkový kalendár , a tu by bolo jasné , že sa zabudlo .Iné by bolo ak by prišla neskôr nejaká došlá fa .
Manual
19.03.06,19:30
Zuzka ale máš splátkový kalendár , a tu by bolo jasné , že sa zabudlo .Iné by bolo ak by prišla neskôr nejaká došlá fa .
Súhlasím, len doplním, že potom je treba mať rovnaký "meter". Ak v jednom mesiaci nemám povinnosť, tak v druhom mesiaci nemôžem využiť právo za oba mesiace v tomto prípade, keď všetky doklady sú k dispozícii.
GABAZ
19.03.06,19:32
Ja som mala takýto prípad v 1.Q 2005. Keďže mi klient nedoniesol bankové výpisy, účtovala som len faktúry a pokladňu. Tak sa mi stalo, že som zabudla na 2 lízingy. Podávala som dodatočné DP DPH. Spátkový kalendár je síce tiež faktúra, ale ten máme k dispozícii. Nezdá sa mi, že by sme si DPH z lízingov mohli len tak posunúť.
Gaba
Zita5
19.03.06,19:33
Súhlasím, len doplním, že potom je treba mať rovnaký "meter". Ak v jednom mesiaci nemám povinnosť, tak v druhom mesiaci nemôžem využiť právo za oba mesiace v tomto prípade, keď všetky doklady sú k dispozícii.

Janíčko , ale moja odpoveď bola vlastne v duchu dodatočného daňového priznania .;)
Manual
19.03.06,19:37
Janíčko , ale moja odpoveď bola vlastne v duchu dodatočného daňového priznania .;)
Veď hej, ja som tiež za ak sa pozreš hore, len som poukázal na to, že Zuzka v prípade keď má všetky doklady raz povinnosť nechce mať a druhý krát chce využiť právo za oba mesiace. Veď je všetko OK či nie ?:)
ZuzanaA
19.03.06,19:39
OK, presvedčili ste ma. Predsa len som bola na pochybách, preto som sa pýtala. :)
Tak ďakujem, podám dodatočné.
Manual
19.03.06,19:45
OK, presvedčili ste ma. Predsa len som bola na pochybách, preto som sa pýtala. :)
Tak ďakujem, podám dodatočné.
Zuzka ale nám to dlho trvalo, že ...:D:D:D
Zita5
19.03.06,19:47
Zuzka to nám narobil problémy ten náš obrat , že ? Boli sme zvyknuté štvrťročne a teraz máme problém .:) ;)
ZuzanaA
19.03.06,19:53
Áno Zitka, presne...Ten január som musela tak na rýchlo zbúchať, že ten leasing mi úplne ušiel. A preto teraz toľko špekulujem nad tým dodatočným :D
Zita5
19.03.06,19:55
Áno Zitka, presne...Ten január som musela tak na rýchlo zbúchať, že ten leasing mi úplne ušiel. A preto teraz toľko špekulujem nad tým dodatočným :D

Zuzik , však vieme o tom svoje , ja som tiež v tom istom probléme , vieme obe ako sa to zbŕklo všetko.:) ;)
ZuzanaA
19.03.06,19:59
Vieme, vieme :o Ale všetko zlé je na niečo dobré, teraz aspoň bude v papieroch väčší poriadok. :o
ALBO
20.03.06,09:10
V januári som zabudla uplatniť DPH z leasingu (podľa splátkového kalendára,úžitk.auto). Nemusím robiť dodatočné priznanie ale si ju uplatniť vo februári + ďalšiu riadnu splátku za február?

Prečo by si nemohla uplatniť vo februári v riadnom?Veď za januárovú splátku má právo odpočítania v januári a ďalej jej zákon hovorí, že ak má doklad môže sa rozhodnúť či to dá do januára alebo februára. Takže aj február.
Februárovú by som dala kludne do februára a boli by vo februári 2 splátky.
Zákon mi dovoluje rozhodnúť sa (bezohľadu na vonkajšie okolnosti) kam dám DPH vrámci tých dvoch mesiacov §51/2
ESTER
28.05.06,17:31
Ak je uzatvorená leasingová zmluva so splátkovým kalendárom a okrem toho chodia každý mesiac k jednotlivej splátke aj faktúry, vtedy sa pri nároku na odpočet má pridržiavať splátk.kal. alebo faktúry?
Milan Benka
29.05.06,11:48
Pridržiavať sa treba jednoznačne zákona.
ESTER
31.05.06,10:37
Ak sa pozriem na to čo hovorí zákon tak mi z toho vychádza, že dokladom na odpočet je faktúra a zároveň, že za faktúru sa považuje aj dohoda o splátkach ak obsahuje všetky náležitosti faktúry. Takže zákon nie je jednoznačný.
Paula
31.05.06,11:03
Ak sa pozriem na to čo hovorí zákon tak mi z toho vychádza, že dokladom na odpočet je faktúra a zároveň, že za faktúru sa považuje aj dohoda o splátkach ak obsahuje všetky náležitosti faktúry. Takže zákon nie je jednoznačný.
Nekomplikovala by som si to. V prípade, že chodia aj pravidelné faktúry, držala by som sa údajov na faktúrach. (nemám teraz na mysli faktúry, ktoré prídu "navyše a iba výnimočne", keď banka iniciatívne stiahne platbu 2x v mesiaci a lízingovka na základe prijatej platby faktúru vystaví).
ALBO
31.05.06,12:15
Ak sa pozriem na to čo hovorí zákon tak mi z toho vychádza, že dokladom na odpočet je faktúra a zároveň, že za faktúru sa považuje aj dohoda o splátkach ak obsahuje všetky náležitosti faktúry. Takže zákon nie je jednoznačný.

Spytajte sa ich prečo to robia?
Nemate nahodou dohodnutú nejako splatnosť a vy zaplatíte skôr, alebo dohodnutú splatnosť o mesiac vopred a vy to zaplatíte až neskôr.
Vtedy by museli opravovať ten splátkový kalendár.
Ak by sa posúval den DP na splátkovom kalendári, kôli vami nedodržanému dátumu splatnosti.
Inak má opodstatnenie len splátkový kal. (ak má všetky náležitosti) Lebo spl.k. bol prvý, nie je dôvod na duplicitu.
ESTER
01.06.06,11:58
Spytajte sa ich prečo to robia?
Nemate nahodou dohodnutú nejako splatnosť a vy zaplatíte skôr, alebo dohodnutú splatnosť o mesiac vopred a vy to zaplatíte až neskôr.
Vtedy by museli opravovať ten splátkový kalendár.
Ak by sa posúval den DP na splátkovom kalendári, kôli vami nedodržanému dátumu splatnosti.
Inak má opodstatnenie len splátkový kal. (ak má všetky náležitosti) Lebo spl.k. bol prvý, nie je dôvod na duplicitu.

LZ je v EUR. Na každej faktúre je vyčíslený prepočet DPH na slovenské koruny ku dňu vyhotovenia faktúry. Tak neviem asi preto stále vyhotovujú faktúru. Takže potom by sa malo vychádzať z faktúr?
Milan Benka
02.06.06,10:00
LZ je v EUR. Na každej faktúre je vyčíslený prepočet DPH na slovenské koruny ku dňu vyhotovenia faktúry. Tak neviem asi preto stále vyhotovujú faktúru. Takže potom by sa malo vychádzať z faktúr?

Tie fa vystavujú naozaj kvôli tým EUR-ám.
Na splátkovom kalendári nebolo možné uviesť DPH, nakoľko nikto nevie aké kurzy budú počas doby trvania leasingu.
ESTER
02.06.06,11:01
Dobre, takže čo je pre mňa doklad na odpočet DPH - splátkový kalendár alebo faktúra?
Milan Benka
02.06.06,11:07
Faktúra. .
sara-ke
23.06.06,11:36
Dobry den, prepacte ale s hrozou :eek: som prave zistila (náhodou som klikla na tuto temu), ze ked platime leasing (sme mesacny plattc. dph) tak to mam tiez narok na odpocet a musim to uvadzat do dan. priznanie dph. faktury nam nechodia mame len zmluvu a splátkový kalendar, a leasing plati sef z uctu kazdy mesiac(ja som si to neuvedomila kvoli tomu ze nie su fa) co teraz mam robit? (leasing sa plati od 30.10.2005) je to velmi zle??....asi ano, poradite mi co mam robit? mozem podat dodatocne dan. priznanie k dph, alebo??? :o :mee:
Milan Benka
23.06.06,11:45
:D DDP.:D :D :D
Milan Benka
23.06.06,11:47
Ak nechcete opravovať každé jedno, dása to natlačiť do DDP 11/05, 1/06,3/06 a v 5/06 ešte stíhate v riadnom.
sara-ke
23.06.06,11:48
takze normalne podam za kazdy mesiac DDP kde si uplatnim odpocet z leasingu, a bude to dobre? nebude z toho nejaky probleeeem? :rolleyes:
Milan Benka
23.06.06,11:50
takze normalne podam za kazdy mesiac DDP kde si uplatnim odpocet z leasingu, a bude to dobre? nebude z toho nejaky probleeeem? :rolleyes:

Nebude, maximálne nejaká kontrola ;)
sara-ke
23.06.06,12:02
diiik, u som trosku pokojnejsia ale len trosiiiicku
Jana Acsová
23.06.06,13:22
Dobry den, prepacte ale s hrozou :eek: som prave zistila (náhodou som klikla na tuto temu), ze ked platime leasing (sme mesacny platiteľ dph) tak to mam tiez narok na odpocet a musim to uvadzat do dan. priznanie dph.Máte nárok na odpočítanie dane v prípade, že sa nejedná o osobný automobil kategórie M1. A len pre upresnenie, nie je povinnosť uvádzať to v daňovom priznaní, ale právo, ktoré si môžete ale nemusíte uplatniť. V každom prípade však daň, u ktorej neuplatníte právo na odpočítanie v prípade, že vám vznikne by bola pripočítateľnou položkou k základu dane z príjmov.

...faktury nam nechodia mame len zmluvu a splátkový kalendar... Overte si, či je to dohoda o platbách podľa § 71 ods. 3 písm. a) a má všetky náležitosti podľa § 71 ods. 2. Iba vtedy by ste si právo na odpočítanie dane mohli uplatniť.

co teraz mam robit? (leasing sa plati od 30.10.2005)Ak si overíte spomínané skutočnosti, platí postup, ktorý uvádza "benka" a teda podajte dodatočné daňové priznanie za každý mesiac, prípadne s akceptovaním postupu, na základe ktorého môžete uplatniť právo v zdaňovacom období v ktorom vznikla daňová povinnosť, alebo v bezprostredne nasledujúcom zdaňovacom období a teda podajte DDP "obmesiac".
apo
17.06.07,22:36
Ja som mala takýto prípad v 1.Q 2005. Keďže mi klient nedoniesol bankové výpisy, účtovala som len faktúry a pokladňu. Tak sa mi stalo, že som zabudla na 2 lízingy. Podávala som dodatočné DP DPH. Spátkový kalendár je síce tiež faktúra, ale ten máme k dispozícii. Nezdá sa mi, že by sme si DPH z lízingov mohli len tak posunúť.
Gaba

Drahí Poraďáci.
Keď som zabudol na nejaký lízing tak som to riskol a v ďalšom období som odpočítal 2x. Bolo to samozrejme na moje riziko účtovníka. U nás totiž po podaní dotačného DP visí vo vzduchu daňová kontrola aj keď len za štvrťtok, alebo mesiac.

Teraz ale riešim HORŠÍ problém. V roku 2006 som prešiel na nový softvér. V starom softveri som mal lizingi v evidencii DPH pripravené na celý splátkový kalendár. Pri prenose otvorených záväzkov som u dvoch štvrťročných klientov zabudol preniesť lízingy a za celý rok 2006 som neodpočítal DPH ani raz.

Pýtam sa. Je časové obmedzenie pre podanie dodatočného daňového priznania v ktorom sa nestratí nárok na odpočítanie dane?

V čase keď sa dodatočné DP pre DPH podávali na oranžových formulároch to bolo 12 mesiacov po termíne na podanie riadneho DP. Teraz som v zákone 511 nenašiel takéto obmedzenie a od tej doby som viac ako rok dozadu nepodával dodatočné DP.

Ďakujem.

apo
apo
19.06.07,08:22
Kolegovia, nik neporadí ako je to s nadmerným odpočtom DPH z dodatočného DP k DPH za obdobie keď prešlo viac ako 12 mesiacov od povinnosti podať riadne DP k DPH?

apo
ALBO
19.06.07,14:16
Drahí Poraďáci.
Keď som zabudol na nejaký lízing tak som to riskol a v ďalšom období som odpočítal 2x. Bolo to samozrejme na moje riziko účtovníka. U nás totiž po podaní dotačného DP visí vo vzduchu daňová kontrola aj keď len za štvrťtok, alebo mesiac.

Teraz ale riešim HORŠÍ problém. V roku 2006 som prešiel na nový softvér. V starom softveri som mal lizingi v evidencii DPH pripravené na celý splátkový kalendár. Pri prenose otvorených záväzkov som u dvoch štvrťročných klientov zabudol preniesť lízingy a za celý rok 2006 som neodpočítal DPH ani raz.

Pýtam sa. Je časové obmedzenie pre podanie dodatočného daňového priznania v ktorom sa nestratí nárok na odpočítanie dane?

V čase keď sa dodatočné DP pre DPH podávali na oranžových formulároch to bolo 12 mesiacov po termíne na podanie riadneho DP. Teraz som v zákone 511 nenašiel takéto obmedzenie a od tej doby som viac ako rok dozadu nepodával dodatočné DP.

Ďakujem.

apo

Podľa mňa nie, v EU zákone to už neni ani nič podobné, takže by som si uplatnila.Veď to bolo aj tak diskriminačné.
evina
19.06.07,15:30
Kolegovia, nik neporadí ako je to s nadmerným odpočtom DPH z dodatočného DP k DPH za obdobie keď prešlo viac ako 12 mesiacov od povinnosti podať riadne DP k DPH?

apo


http://www.porada.sk/showpost.php?p=120442&postcount=23
apo
19.06.07,17:56
http://www.porada.sk/showpost.php?p=120442&postcount=23

Ďakujem pekne za link. Pravdupovediac som neveril tomu, že nám zákonodarci zrušili časové obmedzenie na podanie dodatočného DP.

Z toho vyplýva, že moja skleróza nevyjde tak draho...

apo