adikab
08.10.13,19:35
Na predlzenej neplatenej rodicovskej dovolenke som od aprila 2013.
tictac7
08.10.13,18:06
na rodičovskej dovolenke bez rodičovského príspevku asi nie si. Ak pokračuješ na RD po dovŕšení 3 rokov veku dieťaťa z dôvodu jeho nepriaznivého zdravotného stavu, dostávaš aj RP a teda potvrdenie Ti vydá ÚPSVaR, len vtedy má Tvoj muanžel nárok na odpočet nezdaniteľnej čiastky základu dane aj na Teba....
tictac7
08.10.13,18:14
ja mám dosť informácií:
- napr.
(4) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa považuje za
a) manželku (manžela), na ktorú si môže daňovník uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane, manželka (manžel) žijúca s daňovníkom v domácnosti, ktorá sa v príslušnom zdaňovacom období starala o vyživované (§ 33 ods. 2) maloleté dieťa podľa osobitného predpisu63a) žijúce s daňovníkom v domácnosti, alebo ktorá v príslušnom zdaňovacom období poberala peňažný príspevok na opatrovanie63b) alebo bola zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie63c) alebo sa považuje za občana so zdravotným postihnutím, 63d) alebo sa považuje za občana s ťažkým zdravotným postihnutím63e) a súčasne
b) vlastný príjem manželky (manžela) príjem manželky (manžela) znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná z tohto príjmu zaplatiť; do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa zamestnanecká prémia podľa § 32a, daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študentovi, ktorý sa sústavne pripravuje na budúce povolanie.125)

...Teba sa týka časť ...,ktorá sa starala o vyživované maloleté dieťa podľa osobitného predpisu 63a)
...no a tento predpis presne znie:
(2) Dieťaťom podľa odseku 1 písm. a) je dieťa
a) do troch rokov veku,
b) do šiestich rokov veku, ktoré má dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, 5) alebo
c) do šiestich rokov veku, ktoré je zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov podľa § 2 písm. b), najdlhšie tri roky od právoplatnosti prvého rozhodnutia o zverení dieťaťa do starostlivosti tej istej oprávnenej osobe.

Prepáč, ale fakt Ťa tam nevidím.....

Myslím, že Ty máš málo informácií.... od tohto roku sú podmienky tvrdšie - nestačí nepracovať a starať sa o dieťa z vlastného rozhodnutia.....musia byť splnené vyššie uvedené zákonom dané podmienky....
veronikasad
08.10.13,18:18
Tvoj pracovný pomer trvá ?
Mila123
08.10.13,18:21
odporúčam ti zmeniť slovník....pretože sa mi to nepáči, z Tvojej strany je to aké prosté......
nie si prvá a ani posledná, kt, si myslí, že je jedinečný prípad......
tu dostaneš radu, a to zadarmo, tak teda si ju váž....
alebo zaplať si trebárs aj právnika.......!!!!! a neurážaj........my tu pracujeme zadarmo........
tictac7
08.10.13,18:23
Jaaaj, Jarka, ja som dnes tak kľudná - inak by moja odpoveď inak znela - však vieš :-)
veronikasad
08.10.13,18:25
To nie je to isté, ako odst. 2, písm. b)
(2) Dieťaťom podľa odseku 1 písm. a) je dieťa
a) do troch rokov veku,
b) do šiestich rokov veku, ktoré má dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, 5) alebo
c) do šiestich rokov veku, ktoré je zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov podľa § 2 písm. b), najdlhšie tri roky od právoplatnosti prvého rozhodnutia o zverení dieťaťa do starostlivosti tej istej oprávnenej osobe.
tictac7
08.10.13,18:25
a čo keď si podpisovala? Vidíš sa v tom, čo som Ti zo zákona citovala? To, čo platilo minulý rok, už neplatí. ...no tak to pochop....
veronikasad
08.10.13,18:28
Bohužial, tvoj manžel si môže uplatniť len pomernú časť nezd.časti základu dane - len za obdobie, keď si poberala rodičovský príspevok.
tictac7
08.10.13,18:28
no a ja Ti nič nevyčítam.... si sa pýtala na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane, tak Ti odpovedám - od toho apríla už NEMÁŠ NÁROK - už to pochopíš? ...myslím, že Ty si bola Tá, čo túto nezmyselnú diskusiu vyvolala tým, že na moju riadnu odpoveď, že nemáš nárok (resp. Tvoj manžel), tak si ma presviedčala, že mám málo info....
tictac7
08.10.13,18:39
nie sme vedmy. Nauč sa čítať s porozumením.... smutné - vysokoškoláčka a toto nevie - v mojom komente, kde som Ti citovala zákony to máš jasne napísané OD ROKU 2013 SÚ PODMIIENKY OVEĹA TVRDŠIE....nestačí starať sa o dieťa, nestačí byť len tak nezamestaným byť....
Katy a R
08.10.13,18:44
Doteraz ti nebolo treba k ročnému zučtovaniu manžela žiadne také potvrdenie, ako píšeš. - len manžel napísal tvoj príjem - a podpísal to v tlačive žiadosti o RZD.
Rodičovský príspevok sa nepočíta do príjmu manželky - čiže výšku ti dokladovať netreba. Ale manžel si môže na teba uplatniť len alikvotnu časť (nepíšeš presne dátum - asi len za 4 mesiace) - a ak bude treba doložiť? - tak zrejme od UPSVaR (zatiaľ som ale k tomu nejaké usmernenie nevidela- to len tipujem)
A čo bolo bolo - terazky je to inak (zákon v platnom znení ti už citovali) ... treba sledovať aj zmeny ..
Negoti
08.10.13,18:52
Adikab, si tu na Porade ešte len jednu hodinu a Tvoja reakcia na odpovede nie je vhodná , predpokladám, že si Etiketu Porady neprečítala a zabudla si poďakovať za rady a ak by si ani to nechcela akceptovať, fakt choď na DU poradiť sa ☺☺☺
popr. napíš dotaz na drsr.sk, nájdeš na FR kontakt
tictac7
08.10.13,18:52
Adikab...radšej som vymazala, čo som Ti napísala - ale neodpustím si - tak tupého jedinca som tu fakt ešte nevidela...a ževraj nádejný absolvent nejakej VŠ - no ďakujem....
Negoti
08.10.13,18:53
pridávam sa........k tomu tupcovi ☺☺☺
veronikasad
08.10.13,19:08
Od 1.1.2013 platí novela Zákona o dani z príjmov - sprísnili sa podmienky uplatnenia nezd.časti základu dane na manželku. To čo platilo v daňovom priznaní za rok 2012 už za rok 2013 platiť nebude.
veronikasad
08.10.13,19:12
adikaab, nikto ťa nepresviedča, že neplatená rod. dovolenka neexistuje. Len prosím čítaj, čo ti píšem. Zmenil sa zákon - bohužial, za rok 2013 si manžel môže uplatniť len pomernú časť nedz.časti základu dane na manželku - len za obdobie, dokedy si poberala rodičovský príspevok. Je to také ťažké pochopiť ?
veronikasad
08.10.13,19:15
Máš ešte jednu možnosť - ak tvoj pracovný pomer netrvá - zaevidovať sa na UP ako uchádzač o zamestnanie. Nedá sa to urobiť spätne, nárok bude len za mesiace RD s nárokom na rod.príspevok + doba evidencie na UP. Teraz čítam že si študentka, ak si študentka denného štúdia, na UP ťa nezaevidujú.
tictac7
08.10.13,19:24
adikab - Tebe to inak fakt nezapne - len jasne a stručne - do diery, z ktorej si vyšla, Tvoj manžel nemá nárok na uplatnenie nezdaniteľnej čiastky základu dane na Teba za obdobie od kedy nepoberáš RP - POCHOPILAAAA?! Zákony sa menia, podmienky sa menia... Ak je raz zákon platný na rok 2013 a Tvoje dieťa v apríli 2013 malo 3 roky a podpisavala si všetky tie papiere (úžasné, že ani nevieš aké - inak by si nemala také blbé komenty), tak sa na teba zákon, platný k 1.1.2013 vzťahuje a teda sa na Teba vzťahuje aj to, že Tvoj manžel nemá nárok na nezdaniteľnú čiastku základu dane ak Tvoje zdravé dieťa už dosiahlo 3 roky a Ty si s ním naďalej doma.
veronikasad
08.10.13,19:33
Kde sa stratili všetky komentáre, v ktorých boli odpovede ?
marjankaj
08.10.13,19:51
Kvôli prehľadnosti.:eek:
Alebo niektorí poraďáci majú čarovnú guľu?:rolleyes:
Mila123
08.10.13,19:52
RICHAAAAAARD.............kde to viazne??????☻☻☻
Richard
09.10.13,07:06
Dotyčná vymazala svoj komentár a tým pádom celý strom komentára.
Richard
09.10.13,07:09
Zial pustilila sa uzda emociam a komentáre dopadli šťavnato. Ak niekto chce pomôcť, pomôžeme mu ak sa niekto nevie správať priateľsky tak sa s ním nemusíme pohádať.
Katy a R
09.10.13,10:10
nuž - niet sa čo čudovať (škoda) .... tak len doplním k uplatneniu nezd časti na manželku platí - §11 odst 4 zák o DzP .. a §3 ods 2 zák 571/2009