ivama
19.03.06,20:46
Zdravim všetkých!
Chcela by som sa informovať ako je to s uplatňovaním stravného od 1.1.2006 pre živnostníka, ktorý si vedie jednoduché učtovníctvo a nie je platcom DPH. Môže si dať do výdavkoch len FA na ktorej je nákup stavných lístkov, alebo si môže dať aj klasický doklad z registračnej pokladne(tzv. bloček) z reštaurácie?
Môžte mi to vysvetliť ako to vlastne je?
Ďakujem.
KEJKA
19.03.06,19:52
má si kúpiť SL - obdoba SL pre zamestnancov. Ani zamestnancom nepreplácajú zamestnávatelia bločky z reštaurácií.
Chobot
20.03.06,08:19
má si kúpiť SL - obdoba SL pre zamestnancov. Ani zamestnancom nepreplácajú zamestnávatelia bločky z reštaurácií.

Osobne súhlasím s tým, čo napísala Lida, ale boli tu už aj také nározy a tvrdenia, že je možné uplatniť aj bločky z reštaurácií. Dokonca im to vraj potvrdili aj z DU. Treba sa poriadne prelúskať podobnými príspevkymi a prípaden osloviť tých, ktorí majú opačný názor, aby to podložili.

Dnes sa legislatíva dosť rýchlo mení, takže čo platilo včera, už o mesiac môže byť inak. Niekedy stačí na to nejaké dodatočné usmernenie z DÚ. Kým to však nie je oficiálne potvrdené alebo zabehnuté v praxi, tak by som to neriskoval.
dogicka
20.03.06,08:56
Osobne súhlasím s tým, čo napísala Lida, ale boli tu už aj také nározy a tvrdenia, že je možné uplatniť aj bločky z reštaurácií. Dokonca im to vraj potvrdili aj z DU. Treba sa poriadne prelúskať podobnými príspevkymi a prípaden osloviť tých, ktorí majú opačný názor, aby to podložili.

Dnes sa legislatíva dosť rýchlo mení, takže čo platilo včera, už o mesiac môže byť inak. Niekedy stačí na to nejaké dodatočné usmernenie z DÚ. Kým to však nie je oficiálne potvrdené alebo zabehnuté v praxi, tak by som to neriskoval.

Áno, niekde tu v príspevkoch je prelepené vyjadrenie DÚ, že nárok na stravné sa môže preukazovať SL, ale aj bločkom z reštaurácie, najviac však do výšky 55% z 89,- Sk, t.t. 48,95 Sk.
Lenže v tom istom vyjadrení DÚ sa píše aj to, že pokiaľ si SZČO kúpi SL v hodnote napr. 50,- Sk, môže si dať do náklado len 55% z 50,- teda z ceny stravného lístka, to znamená, že najvýhodnejšie pre SZČO je mať SL v hodnote 89,- aby si mohol uplatniť do nákladov najvyššiu možnú sumu t.j. 48,95 Sk. S týmto názorom ja osobne nesúhlasím, zákon predsa vraví 55% z ceny stravného, nie 55% z ceny stravného lístka.
Tweety
20.03.06,09:00
[quote=dogicka] Sk.
Lenže v tom istom vyjadrení DÚ sa píše aj to, že pokiaľ si SZČO kúpi SL v hodnote napr. 50,- Sk, môže si dať do náklado len 55% z 50,- teda z ceny stravného lístka, /quote] Toto vyjadrenie je nesprávne.Vo FS č.5 z roku 2005 je Opatrenie k účtovaniu straveniek, ktoré odporuje takému tvrdeniu.