gina1
05.10.04,09:05
Zdravím, mam problém. Ako mám zaúčtovať v PU nákup leteniek 24,2,04 .Cestu vymkonal konateľ a spoločník sro /nie sú zamestnancami sro/ + 2 súkromné osoby v marci 2004 do Rakúska.
Majú nárok konateľ a spoločník na diéty a vreckové?
sojka
30.11.04,17:02
Konateľ, aj spoločník majú nárok na diéty, aj na vreckové a ostatné náhrady podľa zákona o cestovných náhradach tak akoby boli zamestnancami.


Letenky: 512/221 /ak boli hradené z účtu/.

Tie 2 súkromné osoby tak akurát na 513.
Nike
30.11.04,17:31
Sojka nie som expert na sro, ale pokiaľ viem tak by sa nemalo (resp. nesmieš) účtovať z BU 221 rovno na náklady, musíš to prehnať cez 3xx. Čo na to ostatní?
Braňo
01.12.04,04:59
áno, faktúru cez 321.
Lenuška
01.12.04,05:17
ja som faktúru za letenky+plná penzia účtovala na 518. To je zle? Má sa účtovať na 512?
Nike
01.12.04,07:03
Leňuška niekde ti chýba 3xx.

FA = 512/321
úhrada = 321/221
Daša
11.01.05,14:36
Poradí mi niekto, či môžem zaúčtovať letenku , ktorá je vystavená na meno spoločníka, len nemám doklad o úhrade, lebo si to platil z vlastných peňazí a doklad stratil a dal si zúčtovať cestovné náhrady na služobku do zahraničia vrátane vreckového.Ďakujem.
accad
11.01.05,16:36
Na letenke by mala byť uvedená cena za letenku. Ak by priložil k vyučtovaniu ZSC čestné prehlásenie, že doklad o platbe stratil a že platbu vykonal z vlastných finančných prostriedkov, tak by to malo byť obhájiteľné. Dôkazom by mala byť letenka. Letenka je vždy vystavená na meno pasažiera.
bui
10.08.07,23:02
k uctovaniu leteniek sa chcem spytat...
:rolleyes:
uz som sa tu na porade docitala, ze ak je faktura vystavena na firmu tak sa uctuje na ucet 512/321, a ak je vystavena na meno zamestnanca tak sa uctuje na 518/321...aj ked mne by sa hodila v oboch pripadoch na 512..no mozno sa nieco menilo v zakonoch co som nezaregistrovala...

Co ak je vystavena faktura na firmu, rezervacia na meno zamestnanca X, a zaplatil ju sukromnou kartou konatel Y, pretoze si zabudol firemnu kartu a letenku potreboval pre zamestnanca hned.

Mam zauctovat fakturu za letenku na 518/321 DPH tam nie je
Uhradu na 321/331
a vratenie penazi konatelovi 331/221???

a ak budem tuto letenku refakturovat odberatelovi sluzieb mam ju vyfakturovat bez dph?aj ked som platca?

A este mam otazocku ..na fakture je rozpisane ..cena letenky,taxa a poplatok...faktury od pelikan s.r.o.
alebo rozpisane sumy letenka a ine poplatky...faktury od SkyEurope

Uctuju sa vsetky sumy rozpisane do letenky spolu alebo ich treba nejako rozuctovat?
Jana Acsová
11.08.07,08:34
k uctovaniu leteniek sa chcem spytat...
:rolleyes:
uz som sa tu na porade docitala, ze ak je faktura vystavena na firmu tak sa uctuje na ucet 512/321, a ak je vystavena na meno zamestnanca tak sa uctuje na 518/321...aj ked mne by sa hodila v oboch pripadoch na 512..no mozno sa nieco menilo v zakonoch co som nezaregistrovala... Predpokladám, že niečo takéto ste nečítali, a ak áno, vychádza z toho, že je potrebné informácie získané z Porady selektovať.

Účet 512 je účet cestovných náhrad. Účtujete naň v súvislosti s aplikovaním zákona o cestovných náhradách. Ak je na firmu vystavená faktúra za letenky, nestáva sa cestovnou náhradou. Prečo? Lebo zamestnanec ju nehradí a nepredkladá k vyúčtovaniu. Firma si objednala od leteckej spoločnosti, alebo sprostredkovateľa službu - osobnú prepravu osôb. Doklad zaradí podľa druhu a účtuje na účet 518.

Ak vzniká zamestnancovi povinnosť vyúčtovať letenku, napr. si ju obstaral z poskytnutého preddavku ... vtedy je súčasťou vyúčtovania cestovných náhrad a účtuje sa spolu s ostatnými (nie jednotlivo) náhradami.
Jana Acsová
11.08.07,08:46
k Co ak je vystavena faktura na firmu, rezervacia na meno zamestnanca X, a zaplatil ju sukromnou kartou konatel Y, pretoze si zabudol firemnu kartu a letenku potreboval pre zamestnanca hned.
Tak to znamená, že sa poplietli hrušky s jablkami, lebo zamestnanec (v postavení poberateľa príjmu zo závislej činnosti) sa zaplietol do manipulácie s firemným účtovným dokladom a postavil sa k nemu ako k súkromnému výdavku. Je to problém v tom, že záväzok z obchodného styku bol uhradený vznikom záväzku voči konateľovi ako osobe.

Čiže:
518/321 faktúra
321/3xx úhrada konateľa na základe jeho prehlásenia a dokladovania, že úhrada skutočne prebehla z jeho súkromných prostriedkov. Účet neuvádzam, nakoľko sa môže jednať o viac účtov, záleží na postavení konateľa.
3xx/211,221 vrátenie peňazí konateľovi.
bui
12.08.07,19:51
A moze to byt problem? Ze konatel zaplatil svojou kartou firemny vydavok a my mu to vratime?

Konatel je zaroven aj spolocnikom. Dal mi vypis ...z internetu..z jeho uctu o uhrade danej letenky. Budem mat este aj vyuctovanie danej sluzobnej cesty.
Uz tak sukromnu kartu na uhradu firemnych vydavkov pouzil viackrat. :
Je nepolepsitelny.

A k rozpisu poloziek na fakture za letenku..teda cena letenky, taxa, poplatok...zauctovala som celu fakturovanu sumu na 518....dufam ze spravne, ze to netreba nejako rozuctovavat....
ondrejvla
12.08.07,20:03
A moze to byt problem? Ze konatel zaplatil svojou kartou firemny vydavok a my mu to vratime?

Konatel je zaroven aj spolocnikom. Dal mi vypis ...z internetu..z jeho uctu o uhrade danej letenky. Budem mat este aj vyuctovanie danej sluzobnej cesty.
Uz tak sukromnu kartu na uhradu firemnych vydavkov pouzil viackrat. :mee:
Je nepolepsitelny.

A este raz by som sa spytala k tej fakturacii danej sumy za letenku odberatelovi nasich inzinierskych sluzieb. Su ochotni nam vydavky so sluzobnou cestou preplatit. My sme platcovia DPH...mam danu sumu za letenku fakturovat bez ci s DPH??

Bui, musíš vysvetliť konateľovi, že s.r.o. nie je o účtovaní FO, firemné peniaze sú firemné a osobné sú osobné!

Po doručení všetkých podkladov od spoločníka, zaúčtuj úhradu faktúry
MD 321/A/ D 365/A ako ID, fakturáciu resp.refakturáciu pre odberateľa fakturuješ s DPH, aj ty si mala túto faktúru s DPH, ostatné výdavky cez zúčtovanie cestovných náhrad po predložení ostatných dokladov, t.j.ubytovanie, diéty, ktoré si hradil sám zamestnanec, vzedy použiješ predpis 512/A/ 211/A ( cez pokladnicu), prípadne 512/A/ 331 cez mzdy.
bui
16.08.07,21:39
Ved to je to. Konatel, spolocnik v jednej osobe len sklopi smutne ocka, povie ze vie ze to nemal platit zo svojho, ze inak to neslo, musel nahlasit cislo karty hned , lebo letenku potreboval kupit okamzite, nemal firmenu kartu, tak nahlasil cislo svojej kreditky lebo s to dalo uhradit iba kreditkou.
A co uz mozem ja robit? Poviem mu ze to nemal robit, ze mu to nepreplatim? To by ma asi nepochvalil....:o

Teraz som si od neho vypytala cestne prehlasenie, takisto vypis z jeho uctu, prilozim to k internemu dokladu, kde uctujem predpis zavazku voci nemu...len teraz neviem ak je to spolocnik a konatel v jednej osobe mozem si vybrat kam zauctovat zavazok voci nemu? iNa 331 ako zavazok voci konatelovi alebo 365 voci spolocnikovi.

A tak je to ale smiesne. Ak zaplati svojou sukromnou kreditkou, tak to nie je dobre, no ak by zaplatil nieco svojimi peniazmi v hotovosti, tak jednoducho donesie doklad a da si ho v pokladni preplatit.
po spravnosti by si mal na vsetko co plati zobrat zalohu z pokladne, no velakrat to nejde..lebo este rano mozno netusi, ze bude nieco kupovat a po ceste v aute si to zmysli..a kupi to za vlastne..
A myslim, ze v praxi sa dost casto vynechava poskytnutie zalohy na kupu..a casto sa preplaca v hotovosti. Teda uctovanie je napr.501/211 a nie 335/211 , 501/335 a vysporiadanie oproti poskytnutej zalohe.

Neviem ci viete co myslim....

Mozno sa mylim....:rolleyes:
bui
19.08.07,23:07
ziadny nazor?:(
Dorinda
24.08.07,07:06
Účet 512 je účet cestovných náhrad. Účtujete naň v súvislosti s aplikovaním zákona o cestovných náhradách. Ak je na firmu vystavená faktúra za letenky, nestáva sa cestovnou náhradou. Prečo? Lebo zamestnanec ju nehradí a nepredkladá k vyúčtovaniu. Firma si objednala od leteckej spoločnosti, alebo sprostredkovateľa službu - osobnú prepravu osôb. Doklad zaradí podľa druhu a účtuje na účet 518.

Ak vzniká zamestnancovi povinnosť vyúčtovať letenku, napr. si ju obstaral z poskytnutého preddavku ... vtedy je súčasťou vyúčtovania cestovných náhrad a účtuje sa spolu s ostatnými (nie jednotlivo) náhradami.

Chcem sa spytat v tejto suvislosti, kde sa mozem o tomto docitat, je k tomu nejake usmernenie a pod.??? Doteraz som asi uctovala cely rok zle, lebo letenky, kt. suvisia so SC nasich zamestnancov a su vyfakturovane na firmu som uctovala na 512 (tie kt. prefakturujem dalej na odberatela na 518). Davala som ich schvalne na 512, lebo rozne vykaznictvo sleduje naklady na cestovne a to tento ucet 512 je - CESTOVNE. Preco sa to musi takto komplikovat. Ved je to cestovne.
Prosim vysvetlite mi to logicky (v postupoch uctovania som nic take nenasla). Nas hlavny uctovnik mi moj postup nespochybnil.
Dakujem
veja55
17.12.07,07:21
Ako mám zaúčtovať letenku odchod 30.12.2007 a príchod 5.1.2008 mám ju časovo rozlíšiť? Ďakujem
Julča
16.02.10,12:19
Ako by ste zaúčtovali nákup letenky v roku 2009, mak cesta sa bude realizovať až v roku 2010. Firma letenku kúpila s predstihom kvôli nízkej cene. Treba nákup takejto letenky časovo rozlišiť? Ďakujem za radu.
Julča
17.02.10,07:04
Ako by ste zaúčtovali nákup letenky v roku 2009, mak cesta sa bude realizovať až v roku 2010. Firma letenku kúpila s predstihom kvôli nízkej cene. Treba nákup takejto letenky časovo rozlišiť? Ďakujem za radu.

Nikto nepomôže?
Tweety
17.02.10,07:06
Ako by ste zaúčtovali nákup letenky v roku 2009, mak cesta sa bude realizovať až v roku 2010. Firma letenku kúpila s predstihom kvôli nízkej cene. Treba nákup takejto letenky časovo rozlišiť? Ďakujem za radu.
V roku 2009 náklady na faktúre časovo rozlíšiť: 381/321, v roku 2010 cez ID zaúčtovať 512 AE/381.
Julča
17.02.10,07:27
Ďakujem. Chcela som sa uistiť.