mha352
10.10.13,10:34
Dobrý deň,
založil som ako jediný konateľ a spoločník sro a do funkcie zodpovedného zástupcu som ustanovil manželku. Manželka nemá pracovno právny vzťah v tejto sro, nakoľko nám účtovníčka poradila, že ako moja manželka takúto povinnosť nemá. Neskôr sme zistili, že pracovnú zmluvu by manželka nepotrebovala jedine v prípade ak by sa jednalo o podnikateľa FO, v prípade sro musí byť pracovno právny vzťah. Otázka je, ako spätne túto chybu napraviť? jedná sa o 9 mesiacov od založenia sro.
ďakujem za odpoveď
Ejo
05.11.13,08:46
Mňa zaujali "slovíčka" v živnostenskom zákone. §11 - hovorí, že ak pre PODNIKATEĽA vykonáva zodpovedného zástupcu manželka...., nie je potrebný pracovný pomer. Ďalej je tam slovíčko" ALEBO" v prípade právnickej osoby...." Alebo" pre mňa znamená buď jedno alebo druhé. Nie je striktne dané "a" v prípade právnickej osoby. Ďalej slovíčko "PODNIKATEĽ" je v §5 ako právnická osoba.
Takže tiež neviem, mám taký istý prípad. Len tá hra so slovíčkami.
Moja SRO
05.11.13,08:55
Odporúčam vymeniť účtovníčku.....manželku si ponechaj. Spätne chybu nenapravíš, manželka ako zz musí byť buď spoločníkom spoločnosti alebo musí mať uzatvorenú pracovnú zmluvu.
avalik
05.11.13,09:00
pravnicka osoba nemoze mat manzelku
Žabinka
05.11.13,09:07
pre moja sro: Určite nie konateľom.
Zákon o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon)
§ 11
(1)
Zodpovedný zástupca je fyzická osoba ustanovená podnikateľom, ktorej prostredníctvom zabezpečuje odborné vykonávanie činnosti počas prevádzkovania živnosti. Zodpovedný zástupca musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnom pomere k podnikateľovi; to neplatí,ak je ním za podmienok upravených osobitným zákonom 28aa)manžel (manželka) podnikateľa alebo podnikateľov príbuzný v priamom rade alebo súrodenec, alebo ak ide o právnickú osobu, jej spoločník alebo člen, a ak ide o obec, jej starosta
Moja SRO
05.11.13,09:24
áno, samozrejme - opravené
AnnaK
05.11.13,10:20
Súhlasím s odporúčaním "vymeniť účtovníčku".

Uzatvorením pracovného pomeru spätne sa vystavujete možným sankciám za oneskorené prihlásenie zo strany ZP, SP aj daňového úradu. Takže najlepším riešením je čo najskôr chybu napraviť a uzatvoriť pracovnoprávny vzťah s manželkou. Samozrejme iba v prípade, že manželka nie je spoločníkom. V tom prípade by bolo všetko v poriadku.