Hena65
10.10.13,12:55
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať a zároveň prosím o radu...Robím JU pre platcu DPH štvrťročného, ktorý prenajíma nebytové priestory,do 07/2013 sme nemali žiaden problém s nájomcom ale od augusta sa zatajuje a neprevzal mi na pošte ani Fa za 08/2013 faktúry sú vystavené vždy ku koncu mesiaca ...ďalšiu som zatiaľ nevystavila, nakoľko neprevzal predošlú a ja neviem ako to je s DPH pokiaľ Fa neuhradil, lebo v tom prípade mi sme DPH neprijali, takže nemáme ani čo odviesť. Vieme, že nájomca neoprávnene tým pádom užíva priestory, nájom nebol uhradený ani za 07/2013, takže ani zato nebola prijatá DPH.
Majiteľka chce ukončiť živnosť a nevieme či mu mám ďalšie mesiace vystaviť faktúru, aby sa to dalo súdne vymáhať, alebo to už si musí majiteľka nejak právne dohodnúť? Problém je, že majiteľka dlhodobo žije v zahraničí a nevie sa s nim kontaktovať len prostredníctvom právnika a ten ho nevie zastihnúť. Prosím poradte mi ako to riešiť s FA s DPH? A čo s Fa ktorú neprevzal ja ju mám naďalej evidovať?Ďakujem.
Lotarka
10.10.13,11:56
Nezáleží na tom, či Vám faktúru uhradil alebo nie, vy DPH musíte odviesť. Ak ste vystavovali faktúry podľa zmluvy každý mesiac,tak by ste v tom až do jej ukončenia mali pokračovať a bohužiaľ DPH aj odvádzať. Treba pozrieť do zmluvy, aké možnosti máte ohľadom ukončenia nájmu, napríklad z dôvodu nezaplatenia.
Hena65
10.10.13,12:12
Ďakujem, presne to som vedela ale majiteľka mi sama tvrdí, že ona platiť nemôže nakoľko on jej tu DPH neplatil, a ja stále dookola jej to hustím, že v zákone tak nie je...ona musí každý mesiac mať vystavenú FA a platiť DPH...ďakujem, že ste mi potvrdila. A čo stým, ak FA neprevzal? Ved on to potrebuje tiež do účtovníctva...?