miroKam1978
10.10.13,14:25
Dobrý deň, prosím Vás o radu. Som tehotná a pracujem na smeny vo firme. Platená som od môjho výkonu. Zamestnávateľ mi oznámil, že každú druhú sobotu musím ísť do práce. Mám právo ako tehotná túto prácu v sobotu odmietnuť? Je to práca nadčas? Firma zdôvodnila pracovné soboty tým, že na Vianoce nemáme dostatok dovolenky a preto si sobotami nadrobíme chýbajúce dni. Viem že ako tehotná mám právo odmietnuť nadčasy, ale neviem či naša firma teraz posúdi tieto soboty ako nadčasy, alebo ako nadrobené bežné prac. dni. Musím ísť teda ako tehotná soboty pracovať alebo nie?
Chcem vediet či mám možnosť zo zákona takýto nadčas odmietnut, kedže som tehotná a praca v sobotu je nad moje sily.


Ďakujem Vám za rady.
Tweety
10.10.13,12:28
Tehotné nemajú zakázanú prácu nadčas.
miroKam1978
10.10.13,12:32
Zakázaná nie je, to viem, ale nadčasy mi nemôžu direktívne nariadiť, ale sa so mnou dohodnúť na prípadných nadčasoch.
Tweety
10.10.13,12:32
Môžu nariadiť.
kopretinka
10.10.13,20:39
§ 164
Úprava pracovného času
(1) Zamestnávateľ je povinný prihliadať pri zaraďovaní zamestnancov do pracovných zmien aj na potreby tehotných žien a žien a mužov starajúcich sa o deti.
(2) Ak požiada tehotná žena a žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15 rokov o kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času, zamestnávateľ je povinný ich žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.
(3) Tehotná žena, žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako tri roky, osamelá žena alebo osamelý muž, ktorí sa trvale starajú o dieťa mladšie ako 15 rokov,sa môžu zamestnávať prácou nadčas len s ich súhlasom. Pracovná pohotovosť sa s nimi môže len dohodnúť.
veronikasad
10.10.13,20:58
V tvojom prípade asi nepôjde o prácu nadčas, máš dostatok dovolenky na vykrytie voľna počas sviatkov ? Alebo na MD odchádzaš skôr ?
veronikasad
10.10.13,21:04
Máte vo firme zavedené konto pracovného času v zmysle § 87a ZP ?