tracheus
10.10.13,14:51
hlavne sa mi jedna o tento domovy poriadok co som nasiel :
10. Vlastník domáceho zvieraťa musí zabezpečiť, aby zviera neobťažovalo iných užívateľov a

ich návštevníkov nad mieru primeranú pomerom. Zviera, ktoré bude ohrozovať alebo

ohrozí, či poškodí zdravie alebo majetok ostatných užívateľov, nemôže byť naďalej

chované v bytovom dome. Na základe rozhodnutia vlastníkov bytov o odstránení

nepríjemného zvieraťa z domu je držiteľ tohto zvieraťa povinný nechovať ho naďalej v

bytovom dome.
buchač
10.10.13,14:36
moze rozhodnutie spolocenstva vlastnikov bytov zakazat majitelovi bytu chovat bv byte psa?

Na hentú otázku sa dá odpovedať v podstate jednoznačne .
NIE
Niečo také môže zakázať iba súd , ak mu je doručený návrh ...
Samozrejme , že aj dokázať porušovanie zákona ...

Domový poriadok je v tom - ktorom zmysle ( každý môže mať iný ) povinný dodržiavať ( teda mal by ) ...
mackoivan
12.10.13,06:34
SVB - môže uskutočniť dražbu bytu, ktorého vlastník hrubo porušuje domový poriadok
alaya1
12.10.13,06:45
Vlatnictvo psa nie je hrubym porusenim domoveho poriadku.
mackoivan
12.10.13,16:26
vlastníctvo určite nie ,ale hrube porušovanie
svojar
15.10.13,11:54
vlastníctvo nie, ale neustále a hrubé porušovanie /hluk, pach, znečsťovanie priestorov a iné/ už áno
luja5
15.10.13,14:30
Na upresnenie - SVB však nemôže uskutočniť dražbu bytu bez rozhodnutia súdu (bez nariadenia predaja bytu súdom). SVB musí dať najprv návrh na súd a súd rozhodne (či už tak, alebo inak).
luja5
15.10.13,15:02
Podľa môjho názoru nemôže a ani cez domový poriadok.
Ak by išlo o prípad, že vlastník bytu chovaním psa sústavne narušuje pokojné bývanie ostatných vlastníkov bytov, ohrozuje ich bezpečnosť ..., mohol by sa uplatniť postup podľa ust. § 11 ods. 5 zákona NR SR č. 182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a NP a podať návrh na súd. Toto zák. ustanovenie neoprávňuje ostatných vlastníkov bytov rozhodovať o tom, ako je vlastník bytu (ktorý narušuje, ohrozuje...) povinný konať, neumožňuje ostatným vlastníkom bytov nahradiť súdne rozhodnutie ich vlastným rozhodnutím. Oprávňuje ich len podať návrh na súd. Iný zákon, ktorý by túto problematiku riešil, mi nie je známy.
Pre mňa je tiež otázne, či v prípade postupu podľa daného domového poriadku by nešlo o nezákonný zásah iných vlastníkov bytov v byt. dome do ústavou zaručeného vlastníckeho práva majiteľa psa.
Domový poriadok by som videla o.k., ak by tam bolo uvedené, že ak ...., tak SVB podá návrh na súd na predaj bytu majiteľa psa v súlade s uvedeným zák. ustanovením.

§ 11
(5) Ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome svojím konaním zasahuje do výkonu vlastníckeho práva ostatných vlastníkov bytov alebo nebytových priestorov v tomto dome takým spôsobom, že obmedzuje alebo znemožňuje výkon vlastníckeho práva tým, že hrubo poškodzuje byt alebo nebytový priestor, spoločné časti domu, spoločné zariadenia domu, spoločné nebytové priestory, príslušenstvo alebo sústavne narušuje pokojné bývanie ostatných vlastníkov bytov, ohrozuje bezpečnosť alebo porušuje dobré mravy v dome, alebo neplní povinnosti uložené rozhodnutím súdu, môže súd na návrh spoločenstva alebo niektorého vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome nariadiť predaj bytu alebo nebytového priestoru.
sito
15.10.13,16:26
Nie! To v žiadnom prípade, v byte nie!

Ale, v spoločnom dome, ak im ho oscáva, osiera, a vrči na spoluvlastníkov, drzý je ako pes. No neviem, aby ti ho nenakŕmili tak, že sa do toho bytu viac nedostane ...