Jano B
10.10.13,17:17
V prerábanom dome plánujeme výstavbu krbu a teda aj kúpu krbovej vložky. Chceme vykurovať príležitostne (najmä v zimnom období aj častejšie) dve miestnosti a to obývačku v ktorej krb bude a kuchyňu, ktorá je prepojená takmer dvojmetrovým prechodom z obývačky. Primárnym vykurovaním bude podlahové vykurovanie. Dom je dosť starý, z väčšej časti (obvodovej) kamenný a zvyšok tehla. Obvodové múry sú hrubé cca 45-60cm. Vo výpočtoch dostupných na internete nám pri veľkostí miestností (24,33m2 a 20,33m2 a výške stropu 2,5m) vyšlo, že by nám stačila vložka s nominálnym výkonom 6,1kW, maximálne 7kW. Nám sa to vidí ale málo... máte niekto skúsenosť, alebo viete poradiť a aj zdôvodniť prečo neísť do vyššieho výkonu? Ďakujem za všetky názory.
TomasHC
10.10.13,17:18
6kW kedy? Pri 0°C, pri -20°C? Lebo keď bude vonku cca 0°C čo je asi 80% zimy, tak bude stačiť aj 3kW (trvalý výkon). Ja by som odporučil max 8 kW...
buchač
10.10.13,17:25
6kW kedy? Pri 0°C, pri -20°C? Lebo keď bude vonku cca 0°C čo je asi 80% zimy, tak bude stačiť aj 3kW (trvalý výkon). Ja by som odporučil max 8 kW...
Tomáš ...aj mňa zaujíma táto problematika , tiež plánujem krb ..
Nedal si ale zdôvodnenie ...napravíš ?

Lebo môj laický názor mi vraví , že vyšší výkon môžeš upraviť tým menším dokladaním dreva , ale opak asi nie ...

Na chalupe mám pravidelne priemerne teploty - 15 až 20 °C , v noci aj nižšie ...
arizona
10.10.13,18:05
Nie je dobre ani kupovat slabsiu KV a potom duchlit naplno, lebo sa rychle prepali. V KV by sa malo kurit rovnomerne,ale neprehrievat.
A tiez nie je dobre kupovat prilis silnu vlozku a potom ju neustale "dusit" a skrtit klapkou,aby sa nechavl ohen iba tliet...
buchač
10.10.13,18:11
Nie je dobre ani kupovat slabsiu KV a potom duchlit naplno, lebo sa rychle prepali. V KV by sa malo kurit rovnomerne,ale neprehrievat.
A tiez nie je dobre kupovat prilis silnu vlozku a potom ju neustale "dusit" a skrtit klapkou,aby sa nechavl ohen iba tliet...
Zas som múdrejší ...:rolleyes:

Zatiaľ mám iba kachle , tam je to troooošičku iné ...
arizona
10.10.13,18:11
@ jano B,
potrebny vykon KV sa nepocita na m2, ale na m3 !
Takze si skus este raz prepocitat...
command
11.10.13,03:43
Arizona ale ty si zase vsimni ze tam zadava aj vysku stropu co mu v podstate vypocita m3. Ak som dobre pocital podla rozlohy a vysky je to cca 112m3 co pri vypoctoch ukazuje okolo 6kw vlozku. Ci sa dá týmto výpočtom verit uz neviem ale ja rozmyslam taktiez nad krbom ale teplovodnym a urcite dam o nieco vyššý výkon ako vypočíta nejaky program/internetová stránka. Takisto tam zalezi aj od izolacie domu ak nejaka je. To čo som pocital bolo pri chladnom prostredi ze vraj les hory a pri nezaizolovanom dome a je to skor ako doplnkovy zdroj tepla nie hlavny.
arizona
11.10.13,04:54
Arizona ale ty si zase vsimni ze tam zadava aj vysku stropu co mu v podstate vypocita m3. Ak som dobre pocital podla rozlohy a vysky je to cca 112m3 co pri vypoctoch ukazuje okolo 6kw vlozku. Ci sa dá týmto výpočtom verit uz neviem ale ja rozmyslam taktiez nad krbom ale teplovodnym a urcite dam o nieco vyššý výkon ako vypočíta nejaky program/internetová stránka. Takisto tam zalezi aj od izolacie domu ak nejaka je. To čo som pocital bolo pri chladnom prostredi ze vraj les hory a pri nezaizolovanom dome a je to skor ako doplnkovy zdroj tepla nie hlavny.
command, kazdy jeden sikovny krbar vie vypocitat a poradit KV so spravnym vykonom. Ale samozrejme, vzdy je to iba orientacne, lebo kazdy dom je iny a treba vypocet prisposobit aj inym okolnostiam /zateplena novostavba versus starsi kameny dom , dom na juhu Slovenska, alebo dom na Orave/ a pod.
Vcera pri citani prispevku som nepreratavala,len som si vsimla tie m2, nevedela som ako to ratal. Dnes som preratavala, mne vychadza cca 5,5 KW. Nakolko je to stary, kamenny dom, ja by som sla do vykonu 7-8 KW, viac nie.
Ked kupi KV napr. 10KW, da mu sice ovela viac tepla,ale v miestnosti kde bude krb bude mat saunu.
TomasHC
11.10.13,06:22
6kW kedy? Pri 0°C, pri -20°C? Lebo keď bude vonku cca 0°C čo je asi 80% zimy, tak bude stačiť aj 3kW (trvalý výkon). Ja by som odporučil max 8 kW...
Tomáš ...aj mňa zaujíma táto problematika , tiež plánujem krb ..
Nedal si ale zdôvodnenie ...napravíš ?

Lebo môj laický názor mi vraví , že vyšší výkon môžeš upraviť tým menším dokladaním dreva , ale opak asi nie ...

Na chalupe mám pravidelne priemerne teploty - 15 až 20 °C , v noci aj nižšie ...

Ideálne využiješ palivo pri plnom výkone vložky, ak máš ale 12 alebo 14 kW vložku a v chalupe 26°C, tak musíš úplne škrtiť vzduch, potom to nie je horenie ale tlenie, vložka dechtuje, špiní sklo, komín, dymí, vyrába oxid uholnatý a zostáva kopa popola. Výhodou silnejšej vložky je to, že po príchode na chalupu rýchlo rozkúriš na obývateľnú teplotu, ale potom musíš kúriť úplne minimálne, aby si sa neupiekol. Ak budeš mať 6 kW, tak síce vykúriš neskôr, ale keď už bude teplo, tak normálne priložíš, pustíš trochu vzduchu a nebudeš sa potiť aj v trenírkach.
Ja mám krb na RD, vykurujem cca 350m3, mám prieduchy do 2 izieb, ale kúrim len na jeseň a jar, kým nezapnem/nevypnem podlahovku - lebo podlahovka aj po vypnutí udrží teplotu v dome ešte 3 dni - takže to nefunguje že vypnem podlahovku a idem búšiť do 12 kW vložky čo to dá a ŠETRIŤ. Keď už v novembri zapnem podlahovku, krbovú vložku vymetiem, vyčistím sklo a finito až do jari.
Momentálne napr. 4 dni nie som doma, prídem a mám v obývačke 16°C, zakúrim do krbu, za 2 hodiny mám v celom dome 21 a za 4 hodiny 23°C.
alltracboy
12.10.13,07:37
ono sa povie ze kup si slabu krbovu vlozku. ja som bral najslabsiu co bola na trhu okrem 2-3kW finskych za 2000 eur a ta mala 9kW. Potom bolo vela vela 12-16kW. Ja ked zakurim, tak je to po dvoch hodinach na otvaranie okien a to mam zatiahnute jak privody, tak klapku. Ale ohen hori normalne, proste ten krb na vyborny tah, ked otvorim klapku na komine a hlavny vzduch tak to su ine pecky. cize vecsinou to necham dobre rozhoriet a potom to stiahnem nech hori pomalsie. Odpad je minimalny, sklo je spinave standardne. Kupil by som kludne aj 3kW vlozku, ale to nemalo pomaly ani sklo, boli strasne drahe a iba zopar na trhu. Zatial stale spalujem smrekove drevo co ostalo, mozno s tvrdym to bude ine. Inak krb je neskutocny, rozkladanie.. ziadne stiepky.. proste tam buchnem 3 stranky papiera na to dosky cca 3-5cm siroke, zapalim, zavriem a hori. Rano ked som niekedy nasiel uhliky, tak na to hodim drevo a za nejaku dobu to hori. Este porobit nejaky sikovny vymennik krb-podlahovka a bude to dokonale. S tvrdym drevom to bude lepsie, lebo tam pojde menej dreva a mozem to nechat silnejsie horiet.
arizona
12.10.13,13:46
Nie je dobre ani kupovat slabsiu KV a potom duchlit naplno, lebo sa rychle prepali. V KV by sa malo kurit rovnomerne,ale neprehrievat.
A tiez nie je dobre kupovat prilis silnu vlozku a potom ju neustale "dusit" a skrtit klapkou,aby sa nechavl ohen iba tliet...
Zas som múdrejší ...:rolleyes:

Zatiaľ mám iba kachle , tam je to troooošičku iné ...
Buchy, ja by som osobne na chalupu kupila kachle.
Po prichode na chladnu chalupu ti vytvoria ovela rychlejsie teplo v celej miestnosti, ci chalupe.
Krbu to trva dlhsie,lebo ten si v prvom rade nahrieva priestor v sopuchu...
buchač
12.10.13,17:11
Buchy, ja by som osobne na chalupu kupila kachle.
Po prichode na chladnu chalupu ti vytvoria ovela rychlejsie teplo v celej miestnosti, ci chalupe.
Krbu to trva dlhsie,lebo ten si v prvom rade nahrieva priestor v sopuchu...

Na chalupe mám v každej miestnosti kachle ,dokonca aj v dieľničke .
No v obývačke sú v najhoršom stave , tam by už oprava pravdepodobne veľmi nepomohla , respektíve by bola nerentabilaná ..
Neskúmal som zatiaľ cenové relácie nových kachiel , takže nemôžem porovnávať.

Ale poviem aj pravdu .
Rád by som šiel do tej stavby kozuba - krbu už len z titulu tej romantiky ...
Predsa iný pohľad ....
A mám v rodine kachliara , snáď mi urobí nejakú slušnú cifru .....
julysak
12.10.13,19:17
6kW kedy? Pri 0°C, pri -20°C? Lebo keď bude vonku cca 0°C čo je asi 80% zimy, tak bude stačiť aj 3kW (trvalý výkon). Ja by som odporučil max 8 kW...

U nás sa kedysi projektovalo kúrenie na vonkajšiu mínus 12
+ drobná rezerva

v nezateplenom paneláku stačí na 45 kubíkovú miestnosť 2,5 - 3 kW

u teba asi okolo 7-8 kW
R_R
14.10.13,06:17
Ja by som len poradil aby si si nekúpil krbovú vložku s bočným sklom. Ja ho mám velmi rýchlo zadymené, až čierne. Ked je vyčistený krb tak je to síce pekné, ale po troch hodinách už z boku skoro nič nevidno. Takže toto keby som vedel určite kúpim krbovú vložku len s predným sklom, to mám celkom čisté.
arizona
14.10.13,08:29
Ja by som len poradil aby si si nekúpil krbovú vložku s bočným sklom. Ja ho mám velmi rýchlo zadymené, až čierne. Ked je vyčistený krb tak je to síce pekné, ale po troch hodinách už z boku skoro nič nevidno. Takže toto keby som vedel určite kúpim krbovú vložku len s predným sklom, to mám celkom čisté.
Je uplne jedno, kde mas sklo. Chyba je niekde inde.
napr.
-kurenie nie suchym drevom
- kurenie makkym drevom /ihlicnany
-slaby,zly tah
- caste srtrenie klapkou
atd.
R_R
14.10.13,12:26
Nemáš pravdu, kúrim suchým a tvrdým drevom. Mám na komíne odťahový ventilátor. Chyba je v krbovej vložke. Bočné sklo nemá oplach skla vzduchom ako má predné. A preto sa rýchlejšie zašpiní.
arizona
14.10.13,16:35
Predava sa vela druhov KV bez "oplachu" skla,kto vie spravne kurit, dokaze mat sklo ciste...
Ale je to aj naopak. Mozes mat KV s najnovsimi parametrami,s oplachom skla a pod., pri nespravnom kureni mas sklo zaspinene...
Ale nebudem sa s tebou hadat .-) Howk
R_R
29.10.13,08:46
Mohol by sa niekto vyjadriť k tým KV bez oplachu skla. Tomuto fakt neverím, že majú čisté sklo aj bez toho vzduchu.

Prípadne daj nazov KV ktorá takto pekne kúri.
Ešte by som pripomenul, že ja vlastním KV Invicta-Selenic.
Je dobrá ale má systém len čiastočného čistenia skla.
Je jasné že vyššou cenou rastie kvalita, napr. KV SUPRA to je už iné kafíčko.

Arizona, tak ak si videla niečo taketo - krásne , čisto a dlho horieť, to môže byť.
Martin1310
29.10.13,18:45
Myslím že sa stoho robí príliš velká veda.Oplach skla je prívod vzduchu v hornej časti rámu dvierok, je to úska štrbina pozdlž skla kade prúdi vzduch, tento vzduch je ohnom stiahnurí dolu k ohnu, tým že prechádza popred sklo čiastočne znemožnuje dymu aby sa k nemu dostal. Toto ovšem dobre funguje len pri zatvorenom primárnom vzduchu, takže pri rozháraní to velký efekt nemá.V podstate ked sa vytiahne tesnenie spod horného okraju skla tak je oplach skla na svete.
K čisteniu skla asi tolko že sklo sa vyčistí samo len vysokou teplotou tak že sadze jednoducho zhoria inak sa vyčistit samo nedokáže.
Neverím že existuje krbová vložka ktorá má stále čisté sklo už som ich videl dosť ale takúto ešte nie .Vždy na začiatku sa trochu začmudí a pri správnom kúrení je pri doháraní dreva relativne čisté ale po celej ploche nie.Večšinou v dolných rohoch niečo ostane.
lubko6394
30.10.13,07:02
Ja si myslím, že najväčší problém je aby horelo naplno bez škrtenia. A toto je problém zateplených budov. Ak zapálim kachle a horím ako treba tak po 2 hodinách mám 26°C a môžem sa rozhodnúť pre dve varianty: nechať vyhasnúť alebo začať dusiť - a pri dusení zase kachle vychladajú, spaľovanie je nedokonalé a sklo očernie.