kisko@inmail.sk
10.10.13,18:16
Dobrý dň,mám v rozsudku napísané otec si je povinný deti vyzdvihnúť a deti odovzdať....
Kôli napr. PN-ke,alebo ak budem mať službu ,som napísal splnomocnenie na osobu,ktorá ich môže prevzať a odvzdať namiesto mňa.EX však deti nevydá,povedala že ju nezaujíma nič iné ako súdne rozhodnutie.Je povinná moja ex deti vydať osobe ktorú som splnomocnil?Poprosím aj odkaz na nejaký odkaz kde sa to dozviem.Vďaka,Ivo
pepsikova
10.10.13,16:37
..no ved ked ju zaujíma len súdne rozhodnutie, tak napíš na súd žiadosť, v ktorej požiadaš, aby súd povolil splnomocnenie osoby, ktorá by v tvojej neprítomnosti deti vyzdvihla a odovzdala matke -a dodaj, že na základe žiadosti matky detí konáš tak, ako konáš..(uveď číslo súdneho rozhodnutia,ktorého sa žiadosť týka...ved v živote sa vyskytnú situácie, kedy deti môžu byť s otcom aj ked ich vyzdvihne starý rodič, prípadne iná dôveryhodná osoba..
kisko@inmail.sk
10.10.13,16:45
Máš pravdu,len to je zasa dlhý čas až bude súd.Preto by som rád poznal odpoveď či má na to právo,alebo nie
pepsikova
10.10.13,18:10
...má právo na všetko, čo je v súdnom rozhodnutí...a ak tam nie je takáto situácia- čo je iste možné, tak má právo vyžadovať to...skôr by som povedala, že normálne sa ľudia dohodnú medzi sebou, ale niekedy aj nie...o tomto môže súd rozhodnúť v skrátenom konaní...alebo v pojednávaní...vyzerá to tak, že ex ti robí napriek...
...ale môžeš aj zájsť na sociálku a tam predostrieť problém, kedy a za akých okolností ti exmanželka odmietla dať deti a kurátorke povedať, že jednoducho niekedy potrebuješ, aby deti vyzdvihol niekto iný..to je rýchlejšie..
nika.sum
10.10.13,18:57
mozno, ale treba aj konkretizovat kto iny :-). Ono to nie vzdy len o jednej strane. Pokial by moj ex pre mojho syna poslal jeho mamu alebo sestru, tak by som s tym problem nemala, ale pokial by posielal osobu s ktorou by som mala nejaky problem este pred rozvodom tak neviem....(vlastne viem :-D)
luja5
11.10.13,07:11
Podľa môjho názoru nie je povinná a dokonca ani ak by tou osobou bol niekto z okruhu blízkych osôb, napríklad jeden z Tvojich rodičov - starých rodičov detí, ak tak súd nerozhodol. Odporúčam pozrieť si k tomu Zákon o rodine (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2005-36) a v ňom najmä ust. § 25 o úprave styku rodičov s maloletým dieťaťom.
Podľa niektorých iných Tvojich tém usudzujem, že to nemáš jednoduché a dohoda s ex zrejme nie je možná. Myslím si preto, že s jej postojom nič neurobíš, pokiaľ nedosiahneš nové súdne rozhodnutie. Ak Ti teda úprava styku podľa platného rozsudku komplikuje Tvoje stretávanie sa s deťmi, zostáva Ti možnosť podať návrh na súd na novú úpravu styku s deťmi. Pozri si odsek 5 v spomenutom § 25, podľa ktorého súd môže upraviť styk detí aj s blízkymi osobami, môžeš pouvažovať, ktoré blízke osoby by boli prijateľné a mohli by chodiť pre deti a aj ich odovzdávať... Ak by súd Tvojmu návrhu vyhovel (lebo ako môže, tak aj nemusí), bolo by to súdne rozhodnutie aj pre Tvoju ex. Len neviem, či PN-ky by boli tým najšťastnejším argumentom (ak si taký chorý, že nemôžeš ísť pre deti, môže padnúť otázka, ako sa im teda môžeš venovať, starať sa o ne..., či by nehrozilo, že k Tebe prídu zdravé a od Teba sa vrátia choré...).
alaya1
11.10.13,07:40
Matka deti, ktorej sud deti zveril do vychovy postupuje spravne, ze sa riadi pravoplatnym rozsudkom sudu. A ak si PN- tak by si snad deti nemal brat , ako sa im mozes venovat pocas choroby? A ked mas sluzbu, kto je s detmi? ved s nimi v tom case mas byt ty, nie iny clovek.
pepsikova
11.10.13,17:16
...tak, ako z matkinej, aj z otcovej strany má dieťa starých rodičov a ďaľšiu rodinu...s pokiaľ majú s deťmi dobrý vzťah, je dôležité, aby sa rodina s deťmi stretávala..a môže tak byť aj v čase, keď je práve otec v práci,ak je zabezpečená plnohodnotná opatera-a to už musí otec vedieť, komu môže zveriť svoje deti...
...ak ale matka si postaví hlavu, nepohne s ňou nič...neuvedomuje si ale, že v podstate škodí svojim deťom, ktoré by mohli dostať viac lásky z otcovej strany...
alaya1
11.10.13,17:20
pepsi, on nepise, kto by mal ist pre deti, ked on neide, je PN, ci v praci. velakrat sa stava, ze pocas otcovej nepritomnosti je s detmi jeho sucasna priatelka, partnerka, ktora nema s detmi ziadnu vazbu, skor je to na skodu, ako osoh. A zial, ak ma matka v rozsudku napisane, ze ma deti odovzdat otcovi vtedy a tam, neporusuje nic, ked inym deti neda.
kisko@inmail.sk
13.10.13,11:19
K tej PN-ke,ak si zlomím nohu a štvrť roka budem PN,tak by deti nemali byť somnou lebo sa im nemôžem naplno venovať ?A mám doživotnú chorobu s črevami a niekedy mávam problémy.Chcem len dosiahnuť aby deti mohli byť somnou aspoň tých pár hodín v mesiaci čo určil súd a v prípade služby(nie vždy sa mi dá vymeniť služba,prípadne dovolenku),mohla ísť moja mama,prípadne otec pre deti-deti su naviazané dosť aj na nich.
Inak neviem ako dať odpoveď,ide mi len to komentovať.-poradte.Ďakujem za všetky odpovede
alaya1
13.10.13,12:13
Ak ma manzelka v rozsudku napisane, ze vy preberate deti od nej na urcenom mieste a case, nie je povinna ich davat nikomu inemu. Ak sa s nou nedohodnete, asi budete musiet dat na sud navrh o upravu styku s detmi a poziadat sud, aby deti mohli vyzdvihnut stari rodicia.
luja5
13.10.13,13:34
Kisko, napísala som vo svojej odpovedi, že to vidím v podaní návrhu na súd na novú úpravu styku s deťmi - na rozšírenie aj o blízke osoby. Možno by sa to rýchlejšie dalo riešiť aj návrhom na súd na predbežné opatrenie (§ 74 a nasl. Obč. súdneho poriadku). Skús zadať súvisiacu otázku k tejto svojej téme cez "Pridať súvisiacu otázku" vpravo hore, napríklad či je možné podať návrh súdu na nariadenie predbežného opatrenia na dočasnú úpravu styku maloletého dieťaťa so starými rodičmi alebo nejako podobne (ja s týmto nemám skúsenosti), napíš dôvody, pre ktoré chceš podať návrh súdu (ako si popísal tu, aby sa nemuselo hľadať, s čím to tu v tejto téme súvisí...)... Možno odpovie niekto, kto má skúsenosti, prípadne poradí aj postup. Tu v komentároch sa súvisiace otázky strácajú.