Dáša_
10.10.13,19:03
Tak nám štát pravidelne zjednodušuje podnikanie a vytvára priaznivé podnikateľské prostredie

http://ekonomika.sme.sk/c/6965910/dane-pre-firmy-zasa-dvihli-smer-ich-chce-aj-od-stratovych.html

tentokrát cez minimálnu daň aj pre stratové firmy, respektíve cez daňové licencie
tictac7
10.10.13,17:42
...videla som v TV to prasknuté kindervajco sa pritom úžasne usmievať....
srska
11.10.13,04:30
len ako budú vymáhať "licenčné poplatky" od tzv. nečinných práv. osôb ? lebo chápem to snáď dobre - platiť budú všetci, nielen stratové subjekty.

ak to bude viac ako 200-300 evri/živnosť - úrady práce budú praskať vo švíkoch, no a možno aj inde bude husto.

a ešte na záver - nech sa opýta náš mp v rakúsku, do akej výšky základu dane je daň = 0
Dáša_
11.10.13,04:53
hmm, ale ke´d predpíšu túto "daň" všetkým firmám, aj tým nečinným, tak to budú iné očakávané príjmi, na tom bdú inak stavať rozpočet :D
srska
11.10.13,05:02
len tak:

Ein bestimmtes Basiseinkommen (Existenzminimum) bleibt bei jeder unbeschränkt Steuerpflichtigen/jedem unbeschränkt Steuerpflichtigen steuerfrei. Das steuerfreie Basiseinkommen beträgt jährlich mindestens:

Für Arbeitnehmerinnen/Arbeitnehmer: 11.945 Euro (zamestnanci)
Für Selbstständige: 11.000 Euro (szčo)

zdroj (https://www.usp.gv.at/Portal.Node/usp/public/content/steuern_und_finanzen/einkommensteuer/Seite.800210.html)
Dáša_
11.10.13,05:15
Hlavne, že si do toho dvojho zoberu len jednu polovicu. Ale cele bud nevidia, alebo zataja
srska
11.10.13,05:21
o tzv. minimálnej dani v at pozor, týka sa len právnických osôb (gmbh) - princíp (https://www.usp.gv.at/Portal.Node/usp/public/content/steuern_und_finanzen/koerperschaftsteuer/mindestkoerperschaftsteuer/40363.html)
Dáša_
11.10.13,05:29
Po pravde, mne je tá licenia ako taká fuk - mne veľmi vadí to, že sa postupne čím ďalej, tým viac likviduje stredná vrstva, alebo inak - vrstva tých, čo nečakajú, že im všetko "spadne z neba". Tí, čo sa snažia o seba postarať. Lebo snáď aj vedia rozmýšľať. Tomuto nášmu vedeniu skôr vyhovuje masa tých, čo sú vďační za čokoľvek, akúkoľvek odrobinku a vďačne za to tlieskajú... A bohatí im občas čo to pohodia a hrdia sa tým, akí sú len dobrodinci, akí sú mysliaci na chudobu...
Moja SRO
11.10.13,05:43
však preto ubrali z rozpočtu školstva 1 mld. a pridali ju vnútru.....aby ich pred tou masou nevzdelancov mal kto chrániť
Danielle369
11.10.13,05:44
...videla som v TV to prasknuté kindervajco sa pritom úžasne usmievať....
To prasknuté kindervajce je Kažimír??...juj ako som sa nasmiala:D:D
tuta
11.10.13,05:47
Po pravde, mne je tá licenia ako taká fuk - mne veľmi vadí to, že sa postupne čím ďalej, tým viac likviduje stredná vrstva, alebo inak - vrstva tých, čo nečakajú, že im všetko "spadne z neba". Tí, čo sa snažia o seba postarať. Lebo snáď aj vedia rozmýšľať. Tomuto nášmu vedeniu skôr vyhovuje masa tých, čo sú vďační za čokoľvek, akúkoľvek odrobinku a vďačne za to tlieskajú... A bohatí im občas čo to pohodia a hrdia sa tým, akí sú len dobrodinci, akí sú mysliaci na chudobu...
V Tejto súvislosti ma prišlo na um nedávno videné video: http://www.mojevideo.sk/video/1c29b/co_nevedia_ludia_o_ficovi.html
účtovník 007
11.10.13,05:47
Po takomto zdanení všetkých s.r.o., by bolo asi potrebné pozmeniť i obchodný zákonník a iné normy, lebo zrušenie s.r.o. nie je žiadna sranda a mnohí si s.r.o. nechávali ako neaktívnu v zálohe. Čo s nimi teraz? Ako ich len tak zrušiť?
inak napodlo mi, a čo firmy, ktoré zakladajú s.r.o. a potom ich čisté odpredávajú? To bude iný biznis za každú zacálovať 1000 Eur.

Včera v správach som videla Fica a to jeho vyjadrenie....v nákladoch majú dovolenky, oblečenie...a dane neplatia žiadne....zase len zasiať semeno nenávisti v spoločnosti. Nenadarmo sa hovorí, čo kto seje-to zožne. Už aby vláda začala žatvu.
Dáša_
11.10.13,05:48
No a hlavná tragédia je, že veľkej časti národa to, že ju stále niekto vodí za ručičku, že rozhoduje za ňu, čo má robiť, kedy má robiť a ako má robiť, čo si má myslieť... vyhovuje.... Veď je to také jednoduché...
tictac7
11.10.13,05:56
...videla som v TV to prasknuté kindervajco sa pritom úžasne usmievať....
To prasknuté kindervajce je Kažimír??...juj ako som sa nasmiala:D:D

áno, uhádla si :)
Mila123
11.10.13,06:01
Ingrid Ondruskova
11.10.13,06:26
Po pravde, mne je tá licenia ako taká fuk - mne veľmi vadí to, že sa postupne čím ďalej, tým viac likviduje stredná vrstva, alebo inak - vrstva tých, čo nečakajú, že im všetko "spadne z neba". Tí, čo sa snažia o seba postarať. Lebo snáď aj vedia rozmýšľať. Tomuto nášmu vedeniu skôr vyhovuje masa tých, čo sú vďační za čokoľvek, akúkoľvek odrobinku a vďačne za to tlieskajú... A bohatí im občas čo to pohodia a hrdia sa tým, akí sú len dobrodinci, akí sú mysliaci na chudobu...
V Tejto súvislosti ma prišlo na um nedávno videné video: http://www.mojevideo.sk/video/1c29b/co_nevedia_ludia_o_ficovi.html

Veeeľmi dobrý príspevok, keby sa dalo dám to do telky pred vysielaním tel.novín!! Aby sa slovenské stádo ZOBUDILO!!!!
Mila123
11.10.13,06:29
Po pravde, mne je tá licenia ako taká fuk - mne veľmi vadí to, že sa postupne čím ďalej, tým viac likviduje stredná vrstva, alebo inak - vrstva tých, čo nečakajú, že im všetko "spadne z neba". Tí, čo sa snažia o seba postarať. Lebo snáď aj vedia rozmýšľať. Tomuto nášmu vedeniu skôr vyhovuje masa tých, čo sú vďační za čokoľvek, akúkoľvek odrobinku a vďačne za to tlieskajú... A bohatí im občas čo to pohodia a hrdia sa tým, akí sú len dobrodinci, akí sú mysliaci na chudobu...
V Tejto súvislosti ma prišlo na um nedávno videné video: http://www.mojevideo.sk/video/1c29b/co_nevedia_ludia_o_ficovi.html

Veeeľmi dobrý príspevok, keby sa dalo dám to do telky pred vysielaním tel.novín!! Aby sa slovenské stádo ZOBUDILO!!!!
nezobudí....už to dávali tento týždeň v TN a nič......
Dušan Mastoň
11.10.13,11:02
Týmto opatrením doplácajú tí poctiví na tých, ktorí automaticky v dańových prizaniach uvádzajú straty. Žiaľ, ešte i dnes sme toho názoru, že ten, kto okradne štát na daniach je ten šikovný. Pokiaľ budeme mať takýto postoj, tak plťme i za tých, ktorí neplatia.
bazil
13.10.13,17:38
Dobrý deň, prosím, ja celkom nerozumiem tejto licencie, minulého roku som si založil s.r.o. , mám ju popri zamestnaní, za minulý rok som zaplatil 68 € na dani, toho roku budem mať príjem cca 1440 €, daň zaplatím zase nejakú,ja si s.r.o. len privyrábam popri zamestnaní, čiže budem musieť budúci rok zaplatiť 1000 € na licenciu? Možno je to pre niekoho LEN 1000 €, pre mňa je to 30 000 SK, strašná pálka!
Dáša_
13.10.13,17:52
Dobrý deň, prosím, ja celkom nerozumiem tejto licencie, minulého roku som si založil s.r.o. , mám ju popri zamestnaní, za minulý rok som zaplatil 68 € na dani, toho roku budem mať príjem cca 1440 €, daň zaplatím zase nejakú,ja si s.r.o. len privyrábam popri zamestnaní, čiže budem musieť budúci rok zaplatiť 1000 € na licenciu? Možno je to pre niekoho LEN 1000 €, pre mňa je to 30 000 SK, strašná pálka!
tak nejak to plánujú
pavol54
13.10.13,18:11
Po pravde, mne je tá licenia ako taká fuk - mne veľmi vadí to, že sa postupne čím ďalej, tým viac likviduje stredná vrstva, alebo inak - vrstva tých, čo nečakajú, že im všetko "spadne z neba". Tí, čo sa snažia o seba postarať. Lebo snáď aj vedia rozmýšľať. Tomuto nášmu vedeniu skôr vyhovuje masa tých, čo sú vďační za čokoľvek, akúkoľvek odrobinku a vďačne za to tlieskajú... A bohatí im občas čo to pohodia a hrdia sa tým, akí sú len dobrodinci, akí sú mysliaci na chudobu...
V Tejto súvislosti ma prišlo na um nedávno videné video: http://www.mojevideo.sk/video/1c29b/co_nevedia_ludia_o_ficovi.html

Veeeľmi dobrý príspevok, keby sa dalo dám to do telky pred vysielaním tel.novín!! Aby sa slovenské stádo ZOBUDILO!!!!
Pôjdeš na čele stáda? Lebo každý hovorí o tom a nikto sa zobudiť nechce ale má sa zobudiť ten druhý. Ja som už po papuli dostal druhú si neprosím
pavol54
13.10.13,18:18
Dobrý deň, prosím, ja celkom nerozumiem tejto licencie, minulého roku som si založil s.r.o. , mám ju popri zamestnaní, za minulý rok som zaplatil 68 € na dani, toho roku budem mať príjem cca 1440 €, daň zaplatím zase nejakú,ja si s.r.o. len privyrábam popri zamestnaní, čiže budem musieť budúci rok zaplatiť 1000 € na licenciu? Možno je to pre niekoho LEN 1000 €, pre mňa je to 30 000 SK, strašná pálka!
a to nie je všetko!!!!
1000 € predstavuje základ dane pred zdanením 4348 € ( keď mám platiť aj základ dane môžem mať) po zdanení to predstavuje sumu 3348 keď už mám zisk tak bude každý rok rásť o tú sumu? za chvíľu by bola moja sro bohatšia ako banka, tak si ho vyplatím v tom momente posilním akcionárov zdravotnej poisťovne o 468€. Teraz sa ešte treba modliť aby pani Zvolenská nejak tento argument nevpašovala do nejakého zákona.
pavol54
13.10.13,18:22
Dobrá príležitosť sa rýchlo rekvalifikovať na likvidátora. Viete aký fofr začne okolo likvidácie mŕtvych sro-čiek? Ak má niekto zo dve takéto a jednu aktívnu no neviem!!!!
tuta
13.10.13,18:58
krisova
14.10.13,06:43
ano kollar vcera kazimira pekne usmernil.1.000 e ja na sk pomery nehorazna suma.likvidacne pre mladych ludi, ktori sa snazia ako tak sa sami uzivit na sk a nieco tomuto statu aj priniest namiesto toho aby utiekli umyvat riady a opatrovat cudzie deti do uk. je to naozaj neuveritelne akym sposobom sa tu riadia veci!
Dáša_
14.10.13,06:56
Dobrá príležitosť sa rýchlo rekvalifikovať na likvidátora. Viete aký fofr začne okolo likvidácie mŕtvych sro-čiek? Ak má niekto zo dve takéto a jednu aktívnu no neviem!!!!
no len či tých majiteľov ponachádzajú - respektíve, či za tie mŕtve firmy bude mať kto platiť, keď konateľ žije v chatrči a má 20 firiem na seba...
Dáša_
14.10.13,16:16
no len či tých majiteľov ponachádzajú - respektíve, či za tie mŕtve firmy bude mať kto platiť, keď konateľ žije v chatrči a má 20 firiem na seba...

napríklad taký žihárec - sídlia tam tieto firmy http://orsr.sk/hladaj_sidlo.asp?ULICA=&CISLO=&OBEC=%9Eih%E1rec&SID=0&R=on

na 1600 obyvateľov celkom slušný počet :D
AdrianaA
16.10.13,11:27
Keby boli jasne dané pravidlá pre firmy bez vykazovania akéhokoľvek obratu, firmy by sa dali zrušiť jednoduchším spôsobom - samozrejme za splnenia určitých podmienok, stratové firmy by skontrolovali a v neposlednej rade, keby bola lepšia vymožiteľnosť práva, tak licencie by nebolo treba.
Koľko firiem je takých, ktoré by vykázali kladný HV, nebyť nezmyselne prehraného súdneho sporu o svoje pohľadávky a keď ho aj vyhráte, tak Vám je na dve veci.
Opravné položky, resp. odpisy pohľadávok tvoria nemalú časť nákladov mnohých firiem. V
Ja mám s ficoidných politikov pocit, že šíria v SR nenávistnú kampaň proti podnikateľom a SZČO. Jediný zámer je odpútať pozornosť od svojích tendrov a štátnych zákazok.
AdrianaA
16.10.13,11:28
no slušný a predpokladám, že vykazujú mínusový základ dane. Stačilo by, keby sa úradníci trošku zapotili a skontrolovali to. Ale načo kontrola. Šup ho licencie. Veď oni mrchy podnikateľské sa aj samé vyčistia.
účtovník 007
16.10.13,12:19
Ja mám s ficoidných politikov pocit, že šíria v SR nenávistnú kampaň proti podnikateľom a SZČO. Jediný zámer je odpútať pozornosť od svojích tendrov a štátnych zákazok.

To je teraz také Slovenské, neustále škatulkovať jednotlivé skupiny obyvateľstva a štvať ich proti sebe. Radosť potom bačovať, keď chýba súdržnosť.
bubusko
16.10.13,16:20
http://blog.etrend.sk/martin-mlynek/2013/10/13/licencie-vypalne-a-sikanovanie-malych-podnikatelov/ cista pravda!!!!!! to fakt do kedy budeme trpiet protiustavne rozhodovanie vlady?
Braňo
16.10.13,16:47
sľubovali, že pôjdu po krku finančným skupinám, zatiaľ idú po krku iba slušným ľudom a podnikateľom, ktorých považujú za škodnú
Dáša_
16.10.13,16:56
sľubovali, že pôjdu po krku finančným skupinám, zatiaľ idú po krku iba slušným ľudom a podnikateľom, ktorých považujú za škodnú

no to vieš, to by sami sebe neurobili.....:D
bazil
17.10.13,08:44
Prosím ešte o jedno vysvetlenie. Podľa toho čo som prečítal, tak licenciu si budem môcť odpočítať od svojej daňovej povinnosti. To znamená, že za rok 2014 vykážem daňovú povinnosť napr. vo výške 75 €, toto uhradím plus licenciu cca 1000 €. Za rok 2015 budem mať napr. daňovú povinnosť vo výške 1050 €, čiže potom si tú licenciu od daňovej povinnosti odrátam a zaplatím len 50 €? Som to asi zle pochopil.
bazil
17.10.13,17:32
Poradíte?
pavol54
17.10.13,17:39
Prosím ešte o jedno vysvetlenie. Podľa toho čo som prečítal, tak licenciu si budem môcť odpočítať od svojej daňovej povinnosti. To znamená, že za rok 2014 vykážem daňovú povinnosť napr. vo výške 75 €, toto uhradím plus licenciu cca 1000 €. Za rok 2015 budem mať napr. daňovú povinnosť vo výške 1050 €, čiže potom si tú licenciu od daňovej povinnosti odrátam a zaplatím len 50 €? Som to asi zle pochopil.
1000 za 2014, 1000 za 2015 za rok 2014 preplatok 925 1050 - 925 = 125 -1000 =875 ostáva na odpočítanie v roku 2016. aspoň ja som to pochopil
avalik
17.10.13,18:05
Prosím ešte o jedno vysvetlenie. Podľa toho čo som prečítal, tak licenciu si budem môcť odpočítať od svojej daňovej povinnosti. To znamená, že za rok 2014 vykážem daňovú povinnosť napr. vo výške 75 €, toto uhradím plus licenciu cca 1000 €. Za rok 2015 budem mať napr. daňovú povinnosť vo výške 1050 €, čiže potom si tú licenciu od daňovej povinnosti odrátam a zaplatím len 50 €? Som to asi zle pochopil.
1000 za 2014, 1000 za 2015 za rok 2014 preplatok 925 1050 - 925 = 125 -1000 =875 ostáva na odpočítanie v roku 2016. aspoň ja som to pochopil

ja som pochopila inac

2014 zaplati 1000 licenciu ... dan 75 ... neplati (je v licencii) - stat si prilepsi o 925
2015 zaplati 1000 licenciu ... dan 1050 ... zaplati 50 (1000 zaplatil v licencii)
2015 zaplati 1000 licenciu ... strata = dan 0 - stat si prilepsi o 1000
Dáša_
17.10.13,18:17
ja som pochopila inac

2014 zaplati 1000 licenciu ... dan 75 ... neplati (je v licencii) - stat si prilepsi o 925
2015 zaplati 1000 licenciu ... dan 1050 ... zaplati 50 (1000 zaplatil v licencii)
2015 zaplati 1000 licenciu ... strata = dan 0 - stat si prilepsi o 1000

ja som to pochopila rovnako, ale myslím, že je zatiaľ zbytočné sa o tom baviť - keď to prejde parlamentom, potom bude jasné, čo myslia, že myslia.
Indeed
17.10.13,20:26
Napíšem sem tak trochu PROTICHODNÝ názor:

Podľa mňa , každý , kto založí s.r.o. je tak trochu špekulant,

na špekulantov, treba bič !

SÚHLASÍM z daňovou licenciou pre s.r.o.
Dáša_
18.10.13,03:19
Napíšem sem tak trochu PROTICHODNÝ názor:

Podľa mňa , každý , kto založí s.r.o. je tak trochu špekulant,

na špekulantov, treba bič !

SÚHLASÍM z daňovou licenciou pre s.r.o.

ja to doženiem ad absurdum a poviem, že špekulanti sú všetci, čo sa chcú o seba postarať sami. Je jedno, či ako fo alebo po, či idú zarábať do zahraničia alebo majú dve práce. Proste všetci, čo nechcú byť odkázaní na to, čo im niekto hore milostivo odobrí a posunie... takých by sme mali zlikvidovať, lebo potom občas aj rozmýšľajú a neoslavujú každých 16€ ročne pridaných na plate...
Braňo
18.10.13,05:40
až na to, že štát by mal takýchto "samoživiteľov" podporovať a nie likvidovať a hlavne vytvárať podmienky na lepšie podnikanie.
Economic
21.10.13,07:36
Mám presne ten istý názor ako Braňo. Mám SRO, som v nej zamestnaná. Prácu si zháňam sama, od štátu nič nechcem. A ešte by som mala platiť licenciu ? Tie príjmy nie sú také vysoké aby mi daň vychádzala viac ako 1 000.- Eur... Zdá sa mi jednoducho povedané nespravodlivé a hlavne ten nápad nedotiahnutý. Licencia má byť údajne v priemere 1 000.- Eur. Ako alebo podľa čoho ju komu dajú ? ... No radšej nejdem filozofovať... verím, že toto neuzrie svetlo sveta.
lubko6394
21.10.13,07:46
až na to, že štát by mal takýchto "samoživiteľov" podporovať a nie likvidovať a hlavne vytvárať podmienky na lepšie podnikanie.
No, veď ono by stačilo namiesto podpory zahraničných otrokárov podporiť trebárs tých 400.000 živnostníkov. Stačí ak každý zamestná k sebe len jedného nezamestnaného a úrady práce môžeme s okamžitou platnosťou zavrieť, lebo tých nezamestnaných je tiež 400.000.
Economic
21.10.13,08:32
Veď to, ale vieš, že oni každého podnikateľa hneď v zárodku odpíšu ako podvodníka... Potom to tak vypadá, že vymýšľajú takého hlúposti... Inak dobrý nápad..
Papierniková
22.10.13,17:46
Pre tromi dňami mi ORSR zapísal s.r.o. Som zamestnaná, mám slušný príjem, z ktorého si riadne odvádzam dane ako aj poistné. Naviac robím doma zopár firmám a známym účtovníctvo a keďže som to nechcel robiť "na čierno", založila som si s.r.o. Živnosť sa mi v mojom prípade neoplatila, nakoľko na mesačné odvody si niekedy ani nezarobím. Nuž, ale teraz budem asi rozmýšľať nad tým, že v našej banánovej republike sa naozaj musí robiť všetko na čierno, lebo poctivou prácou človek ďaleko nezájde ... a asi vďaka múdrym licenciám si svoju novú s.r.o. asi aj zatvorím ... :)
Dáša_
22.10.13,18:04
Pre tromi dňami mi ORSR zapísal s.r.o. Som zamestnaná, mám slušný príjem, z ktorého si riadne odvádzam dane ako aj poistné. Naviac robím doma zopár firmám a známym účtovníctvo a keďže som to nechcel robiť "na čierno", založila som si s.r.o. Živnosť sa mi v mojom prípade neoplatila, nakoľko na mesačné odvody si niekedy ani nezarobím. Nuž, ale teraz budem asi rozmýšľať nad tým, že v našej banánovej republike sa naozaj musí robiť všetko na čierno, lebo poctivou prácou človek ďaleko nezájde ... a asi vďaka múdrym licenciám si svoju novú s.r.o. asi aj zatvorím ... :)

tragédia je, že zrušenie sro nie je také jednoduché. Ale možno budeš môcť výhodne predať
lachim1
22.10.13,18:49
To ale bude na predaj poriadne množstvo sro.....Aj ja sa pridám.....
Ale kedže je taký deficit v štátnej kase čo tak ,keby naši zákonodarcovia prijali take zákony
aby sa zlepšila vymožitelnosť práva, trestnoprávna zodpovednost politikov za rozhodnutia ktoré prijali vrátane plnej zodpovednosti celej rodiny a plná konfiškácia majetku a konečne by už bolo treba aj niekomu klepnúť po prstoch A BOLO BY PO PROBLEMOCH.
A ozaj tie strtové spoločnosti sú v strate protizákone??? Čo robia kontrolori na DU načo sú platení AK je to protizákonne tak nech konaju a nebude musieť finacmajster plodiť takéto nezmyzsly. A ČO TAK KEBY SA NA Z BEZPEčOVANí FINANCIí PODIELALI AJ NAšI ZáKONODARCOVIA A PRIJALI ZáKON ABY MALI NAROK LEN NA JEDEN PLAT Z JEDNEJ FUNKCIE A NEOBLBOVALI NáROD žE OSTATNé PRíJMI DAVAJU NA CHARITU?:_!!!!!!
Dáša_
22.10.13,18:51
čo myslíš protizákonnou stratou? To chceš niekomu predpisovať, s akým ziskom a ako má praovať? Čo keď niekoľko rokov len investuje, lebo vyvíja veľkú vec?
Janiela
23.10.13,03:20
stratových sro je veľa, najmä v stavebníctve, kde sú ľudia zamestnávaní na dohody, tam nechápem,čo robia kontroly? Pred domom tri - štyri aurá, zamestnanci, na dohode, ktorí sa chodia hlásiť na úrady, a pod
Dáša_
23.10.13,03:35
stratových sro je veľa, najmä v stavebníctve, kde sú ľudia zamestnávaní na dohody, tam nechápem,čo robia kontroly? Pred domom tri - štyri aurá, zamestnanci, na dohode, ktorí sa chodia hlásiť na úrady, a pod

A prečo štát rovno nepovie napríklad pri štátnych zákazkach - chceš stavať diaľnicu? V poriadku, ale musíš zamestnávať vlastných zamestnancov ako robotníkov. Možno by sa dali určiť percentá, koľko môže byť služieb v subdodávkach v pomere napríklad k hrubej mzde a odvodom. Dát z takýchto firiem je dosť. Aj priamo na daňových úradoch. Lebo potom to tak vyzerá, že firma, čo stavia diaľnicu ma 5 zamestnancov. A na všetko si najíma firmy. A tie si najímajú ďalšie firmy.... Na konci je živnostník, alebo aj jednoosobová sro. A ten, kým sa dostane k peniazom za prácu, ubehne v lepšom prípade pol rok....
Indeed
23.10.13,07:09
Ale to už by bola deformacia trhu... predpisovať koľko musí mať zamestnancov,

to už možu rovno schváliť a zabetonovať aj platove tabuľky a zjednotiť platy v celej unii
marjankaj
23.10.13,07:14
Ale to už by bola deformacia trhu... predpisovať koľko musí mať zamestnancov,

to už možu rovno schváliť a zabetonovať aj platove tabuľky a zjednotiť platy v celej unii
Veď nikto nebude predpisovať koľko má mať firma zamestnancov. Skrátka zákazku nedostane ak nebude spĺňať podmienky. Môže si hľadať iné kšefty.
účtovník 007
23.10.13,07:50
Ale to už by bola deformacia trhu... predpisovať koľko musí mať zamestnancov,

to už možu rovno schváliť a zabetonovať aj platove tabuľky a zjednotiť platy v celej unii

Deformácia je to teraz, keď jeden deň založím firmu a na druhý vyhrám štátnu zákazku. Žiadni zamestnanci, žiadne stroje..nič.
Ak vyhrám štátnu zákazku, tak musím mať na všetky činnosti dostatok strojov, vybavenia a určitý počet kmeňových zamestnancov. Následne budem môcť zobrať potrebný počet dohodárov, prípadne zamestnancov cez agentúru. Potom by sa nestalo, že ani svätý nevie, kto je za čo zodpovedný, kade sú toky peňazí. Iba určitá časť prác, by mohla byť uskutočnená subdodávateľským spôsobom. A zodpovednosť výťaznej firmy od začiatku prác až po koniec, a bolo by vymaľované. Len to nevyhovuje všetkým príživníkom prisatým na štátnom cecku.
Indeed
23.10.13,07:54
A ak by niekto prikázal,že robotník má zarobiť minimálne 1000 eur v čistom,aby mohol dostojne žiť,
tak to by nevyhovovalo komplet nikomu...
marjankaj
23.10.13,07:56
A ak by niekto prikázal,že robotník má zarobiť minimálne 1000 eur v čistom,aby mohol dostojne žiť,
tak to by nevyhovovalo komplet nikomu...
A koľko by si takých robotníkov zamestnal?
Indeed
23.10.13,07:58
Ja ked som realizoval jednu zákazku, tak najprv dostal peniaze moj brigadnik, a potom som išiel sa dohadovať o tie svoje...
paťuška
23.10.13,08:11
Napíšem sem tak trochu PROTICHODNÝ názor:

Podľa mňa , každý , kto založí s.r.o. je tak trochu špekulant,

na špekulantov, treba bič !

SÚHLASÍM z daňovou licenciou pre s.r.o.
To nemyslíš vážne?!....
Indeed
23.10.13,08:17
Samozrejme,že to myslím vážne.
Ak niekto sa rozhodne podnikať, z akého dovodu mu nepostačuje status živnostníka FO ?
Janiela
23.10.13,08:19
Napíšem sem tak trochu PROTICHODNÝ názor:

Podľa mňa , každý , kto založí s.r.o. je tak trochu špekulant,

na špekulantov, treba bič !

SÚHLASÍM z daňovou licenciou pre s.r.o.
To nemyslíš vážne?!....

Skôr by som povedala, poriadnu daňovú kontrolu, načo trápiť tých, ktorí sa živia poctivo. Niekedy rozmýšľam, či som normálna. Dane platím, vozím sa na VW Polo z roku 1996. Tzv "SRO" - dane neplatia, samé mercedesy, audiny, dovolenky, ovešané je to zlatom a neviem čo ešte.
Kto na to celé doláca?? Najskôr ja so svojim Polinkom. A to ma ešte majú za blbú, že platím, tak pritvrdí aj štát.
Indeed
23.10.13,08:21
Napíšem sem tak trochu PROTICHODNÝ názor:

Podľa mňa , každý , kto založí s.r.o. je tak trochu špekulant,

na špekulantov, treba bič !

SÚHLASÍM z daňovou licenciou pre s.r.o.
To nemyslíš vážne?!....

Skôr by som povedala, poriadnu daňovú kontrolu, načo trápiť tých, ktorí sa živia poctivo. Niekedy rozmýšľam, či som normálna. Dane platím, vozím sa na VW Polo z roku 1996. Tzv "SRO" - dane neplatia, samé mercedesy, audiny, dovolenky, ovešané je to zlatom a neviem čo ešte.
Kto na to celé doláca?? Najskôr ja so svojim Polinkom. A to ma ešte majú za blbú, že platím, tak pritvrdí aj štát.



Napíšem sem tak trochu PROTICHODNÝ názor:

Podľa mňa , každý , kto založí s.r.o. je tak trochu špekulant,

na špekulantov, treba bič !

SÚHLASÍM z daňovou licenciou pre s.r.o.
To nemyslíš vážne?!....

Skôr by som povedala, poriadnu daňovú kontrolu, načo trápiť tých, ktorí sa živia poctivo. Niekedy rozmýšľam, či som normálna. Dane platím, vozím sa na VW Polo z roku 1996. Tzv "SRO" - dane neplatia, samé mercedesy, audiny, dovolenky, ovešané je to zlatom a neviem čo ešte.
Kto na to celé doláca?? Najskôr ja so svojim Polinkom. A to ma ešte majú za blbú, že platím, tak pritvrdí aj štát.
suhlasim, tam kde NIČ nie je ani čert nezoberie , a ani PánBoh , si myslim...
Janiela
23.10.13,08:31
Napíšem sem tak trochu PROTICHODNÝ názor:

Podľa mňa , každý , kto založí s.r.o. je tak trochu špekulant,

na špekulantov, treba bič !

SÚHLASÍM z daňovou licenciou pre s.r.o.
To nemyslíš vážne?!....

Skôr by som povedala, poriadnu daňovú kontrolu, načo trápiť tých, ktorí sa živia poctivo. Niekedy rozmýšľam, či som normálna. Dane platím, vozím sa na VW Polo z roku 1996. Tzv "SRO" - dane neplatia, samé mercedesy, audiny, dovolenky, ovešané je to zlatom a neviem čo ešte.
Kto na to celé doláca?? Najskôr ja so svojim Polinkom. A to ma ešte majú za blbú, že platím, tak pritvrdí aj štát.



Napíšem sem tak trochu PROTICHODNÝ názor:

Podľa mňa , každý , kto založí s.r.o. je tak trochu špekulant,

na špekulantov, treba bič !

SÚHLASÍM z daňovou licenciou pre s.r.o.
To nemyslíš vážne?!....

Skôr by som povedala, poriadnu daňovú kontrolu, načo trápiť tých, ktorí sa živia poctivo. Niekedy rozmýšľam, či som normálna. Dane platím, vozím sa na VW Polo z roku 1996. Tzv "SRO" - dane neplatia, samé mercedesy, audiny, dovolenky, ovešané je to zlatom a neviem čo ešte.
Kto na to celé doláca?? Najskôr ja so svojim Polinkom. A to ma ešte majú za blbú, že platím, tak pritvrdí aj štát.
suhlasim, tam kde NIČ nie je ani čert nezoberie , a ani PánBoh , si myslim...

To mám chápať tak, že som ŽOBRÁK??????????!!!!!!!!!

Indeed, som živiteľka rodiny, moje polo mi stačí, žijem poctivo a poctivo platím aj dane a poistné, dohodára, ktorého si RIADNE zamestnám vo februári a marci riadne aj platím. Zarobené peniaze investujem do synovho a svojho vzdelania. Nechápem, prečo si odpísal tú blbosť.
Ak to patrilo mne, tak si to vyprosím!!!!!


Ešte dodám, budem platiť aj licencie a o to väčšia radosť pre mňa by bola, ak by takto vymáhané peniaze išli na správny účel, nie pre nenažrancov. Ak by moja mamka išla do nemocnice a nemusela si so sebou brať toaletný paier, ak by môj syn počas strednej školy nemusel kupovať drahé učebnice a podobne.
bodliak
23.10.13,08:45
Je to o ľudoch na jednej aj druhej strane barikády.
Vezmite si takú DPH. V celej EÚ podľa harmonizovaných pravidiel.
Tak mi nehovorte, že na SK sú úniky, lebo chýba kontrolný výkaz.
Úniky sú hlavne preto, že im v tom pomáhajú insideri v daňovej správe.
Napríklad Salmanovci....

Daňová licencia je sprosté výpalné.
Mnohým naši daniari nevedia dokázať únik, tak dajú všetci paušálne 1000.


Nech si štát spraví konečne poriadok vo vlastných radoch.
Dáša_
23.10.13,09:50
Ruku na srdce :D - čím štát via tvrdí, tým sa viac optimalizuje.
keď budú zavedené takéto licencie, tak to znamená to, že "na trhu" bude dostatok "voľných dokladov" ku kúpe. V podstate čistých, veď či mi niekto radí v tom, ako mám zametať, alebo písať články na internete... :D alebo v niečom inom je naozaj ťažko preukazateľné.

Ak sa niekto chytá za hlavu, tak vysvetlím. Ak mám zaplatiť licenciu povedzme 500€, ktorú si odpočítam od svojej daňovej povinnosti, tak proste za isté percento plus dph vystavím doklady na sumu 2700€. Firma, ktorá by mala zaplatiť na dani 10tisic bude takéto doklady hľadať.

A čo docielia - sice nebudú firmy v strate, ale rapídne klesnú stredné zisky ostatným firmám :D
Braňo
30.10.13,08:46
až také jednoduché ako píšeš to nebude, nakoľko bol zavedený aj kontrolný výkaz
marjankaj
30.10.13,08:53
až také jednoduché ako píšeš to nebude, nakoľko bol zavedený aj kontrolný výkaz
Nie každý je platiteľom DPH.
A je kopec študentov, ktorí kvôli tomu nebudú podávať daňové priznanie(do príjmu cca 1800 €)
Dáša_
30.10.13,15:12
až také jednoduché ako píšeš to nebude, nakoľko bol zavedený aj kontrolný výkaz


braňo, ak si reagoval na mňa, tak dph nie je absolútne problém.

Som v strate, alebo bez zisku. Som platiteľ dph. A viem, že je jedno, či budem mať nulový zisk, alebo zisk 4000€. Stále zaplatím štátu rovnako. Tak proste vystavím faktúru na 4000€ na povedzme.........(každý si doplní sám) + DPH. Ten, čo faktúru odo mňa dostane mi tú dph zaplatí, veď jemu sa odpočíta do jeho dph. Takže o žiadne dph štát nepríde, ani nebude mať naviac. Akurát firma B nevykáže zisk 20 tisíc, ale len 16 tisíc.... Čo som zaplatila ja viac na licencii, to firma B zaplatí menej na dani. Znížia sa jej aj preddavky na daň... A tento zisk si pekne krásne firmy podelia.... Bez účasti štátu. A pokiaľ firma A nie je platiteľ, ešte jednoduchšie....
Moja SRO
06.11.13,16:22
Moja SRO
06.11.13,16:54
Alenka ck
11.11.13,09:57
A bola by tu taká možnosť previesť si s.r.o. do iného štátu?

ja neviem kde to vlastne ešte dôjde? Čo si vymyslia o rok o dva. Človek robí čo sa dá pracuje vkuse, rozmýšľa nevisí štátu na krku a oni ho takto potrestajú.

A k tomu špekulovaniu- no vrážať prachy do toho prehnitého štátu, aby oni platili svojich sponzorov, svoj nákladný život a spoluobčanov v osadách - to určite nie je motivačné - keby tie dane boli naozaj použité na správne veci tak by aj podnikatelia platili ochotnejšie
tuta
11.11.13,13:12
Zauzana
11.11.13,14:20
http://openiazoch.zoznam.sk/cl/139944/Danova-licencia-Najmenej-eur-najviac-eur

Daňová licencia 2015: Najmenej 480 eur, najviac 2880 eur
kazimirdnes 14:14 - TASR Foto:TASR - Pridajte názor

Ministerstvo financií (MF) SR dnes predstavilo výšku daňových licencií, ktoré by mali firmy platiť prvýkrát v roku 2015.
Výška daňovej licencie bude závisieť od tržieb spoločnosti a od toho, či je alebo nie je firma platcom dane z pridanej hodnoty(DPH).


- Neplatca DPH s tržbami do 500.000 eur by mal platiť 480 eur

- Platca dane s tržbami do 500.000 eur bude platiť 960 eur

- Subjekty s tržbami nad 500.000 eur je stanovená výška daňovej licencie na 2880 eur.




"Od platenia licencií budú oslobodené v prvom roku podnikania novovzniknuté spoločnosti. Živnostníkov sa licencie nedotknú vôbec," avizoval na dnešnej tlačovej konferencii minister financií Peter Kažimír.

Rezort chce zavedením daňových licencií bojovať najmä proti daňovým únikom. V súčasnosti totiž približne 60 % právnických osôb neplatí daň z príjmu, pričom od roku 2006 vzrástol počet firiem s nulovou daňou o takmer 40.000 subjektov. Najviac ich pôsobí v oblasti ubytovania a stravovania. Naopak najmenej firiem s nulovými daňami je v kategórii informácie a komunikácie.
Ministerstvo financií zároveň upozorňuje, že daňové licencie sa zavádzajú spolu so znížením sadzby dane z príjmov firiem zo súčasných 23 % na 22 %. "To znamená, že podnikatelia s kladnou daňovou povinnosťou, ktorá bude vyššia ako výška licencie, nebudú platiť nič navyše, práve naopak, zníži sa im daň z príjmu," doplnil Kažimír.
promont maja
11.11.13,16:20
.. práve teraz prebieha tlačovka na TA3 ... daňové licencie pre neplatcu DPH 490,00 eur, pre platcu DPH 980,00 eur ( dvojnásobok) a pre platcu s obratom nad 500000,00 eur 2880,00 eur ( trojnásobok pre platcu) ... počíta sa tým, že sa prečistí aj obchodný register ... atď. ... všetky tieto čísla sú násobkom 12 = myslí sa aj na pomerné vyčíslenie ...
srska
11.11.13,16:23
.. práve teraz prebieha tlačovka na TA3 ... daňové licencie pre neplatcu DPH 490,00 eur, pre platcu DPH 980,00 eur ( dvojnásobok) a pre platcu s obratom nad 500000,00 eur 2880,00 eur ( trojnásobok pre platcu) ... počíta sa tým, že sa prečisti aj obchodný register ... atď. ... všetky tieto čísla sú násobkom 12 = myslí sa aj na pomerné vyčíslenie ...
majky ale zámer bol na začiatku trochu iný. či?
zk24
11.11.13,16:23
Tak ak pocitali do zvysenia prijmov do rozpoctu aj s mojimi danami, tak sa mylia. Pre mna, ktora ma sro len ako vedlajsi prijem, popri zamestnani, tak uz nedostanu nic. Doteraz som platila mozno 200 eur rocne, a teraz budem musiet sro zavriet, lebo to bude pre mna prilis vysoke zdanenie
zk24
11.11.13,16:35
Alebo sa slovaci zas dohodneme... ak mam dajme tomu ZD 1000 eur a z toho dan by bola 230 eur a teraz bude 480 (pri 22%) ako keby som mala prijmy 2181, tak mozem mojmu klientovi, ktoreho sa to nedotkne, lebo plati vysoke dane, vystavit FA v sume 2181... ja platim aj tak rovnaku dan a on ma vyssie naklady :) a nejaka protihodnota vo forme "bonboniery" sa mi mozno ujde
promont maja
11.11.13,16:35
.. práve teraz prebieha tlačovka na TA3 ... daňové licencie pre neplatcu DPH 490,00 eur, pre platcu DPH 980,00 eur ( dvojnásobok) a pre platcu s obratom nad 500000,00 eur 2880,00 eur ( trojnásobok pre platcu) ... počíta sa tým, že sa prečisti aj obchodný register ... atď. ... všetky tieto čísla sú násobkom 12 = myslí sa aj na pomerné vyčíslenie ...
majky ale zámer bol na začiatku trochu iný. či?

... všetky peniažky by mali nabiehať až na jar 2015 ... a počas troch rokov bude možnosť si tieto daňové licencie odrátať z daňovej povinnosti ... ... dokonca je možná aj asignácia tretiemu sektoru ...

... priznám sa, nestihla som ju od začiatku ... ale na TA3 toto zvyknú opakovať ... a zámer ... ? ... predbežné čísla kedysi boli okolo 750-1000 eur ... teraz to vychádza na 713,00 eur priemerne ...
srska
11.11.13,16:46
Alebo sa slovaci zas dohodneme... ak mam dajme tomu ZD 1000 eur a z toho dan by bola 230 eur a teraz bude 480 (pri 22%) ako keby som mala prijmy 2181, tak mozem mojmu klientovi, ktoreho sa to nedotkne, lebo plati vysoke dane, vystavit FA v sume 2181... ja platim aj tak rovnaku dan a on ma vyssie naklady :) a nejaka protihodnota vo forme "bonboniery" sa mi mozno ujdeno fidíššš aj ujo figaro, aj teta milka sa potešia :D
Dáša_
11.11.13,16:50
Alebo sa slovaci zas dohodneme... ak mam dajme tomu ZD 1000 eur a z toho dan by bola 230 eur a teraz bude 480 (pri 22%) ako keby som mala prijmy 2181, tak mozem mojmu klientovi, ktoreho sa to nedotkne, lebo plati vysoke dane, vystavit FA v sume 2181... ja platim aj tak rovnaku dan a on ma vyssie naklady :) a nejaka protihodnota vo forme "bonboniery" sa mi mozno ujde
jak bonboniera - polovica ušetrenej dane :D . Však on bude mať k dispozicii aj zvyšok ako čierny fond :)
zk24
11.11.13,18:20
Preto je ta bonboniera v uvodzovkach :)
marjankaj
11.11.13,18:22
Preto je ta bonboniera v uvodzovkach :)Levná bonboniéra pro tchýni?:--- Kockový cukor?
peterf81
11.11.13,20:09
ludia, ak mam firmu ktora 2 roky absolutne nic nerobi, niesom platca dph, musim tiez platit tu licenciu ?
Dáša_
11.11.13,20:10
ludia, ak mam firmu ktora 2 roky absolutne nic nerobi, niesom platca dph, musim tiez platit tu licenciu ?
jasne, hlavne o tieto firmy predsa ide :)
marjankaj
11.11.13,20:14
ludia, ak mam firmu ktora 2 roky absolutne nic nerobi, niesom platca dph, musim tiez platit tu licenciu ?
Tú firmu si založil podľa obchodného zákonníka?
Rooibos
11.11.13,20:33
Som zvedava, kolko toho este ta "inteligentna" podnikajuca stredna vrstva dokaze vydrzat?! Asi vela - ved je to ako v tom uz niekolkokrat spominajucom videu: http://www.mojevideo.sk/video/1c29b/co_nevedia_ludia_o_ficovi.html
Vie niekto prosim ktorym statom resp. akym zakonom tej krajiny sa nechali ti nasi inspirovat?
peterf81
11.11.13,21:03
ludia, ak mam firmu ktora 2 roky absolutne nic nerobi, niesom platca dph, musim tiez platit tu licenciu ?
Tú firmu si založil podľa obchodného zákonníka?

jo - je to normalna s.r.o. - mam aj taku karticku IC DPH aby som mohol poskytovat sluzby aj v zahranici, ale niesom platca dph . v roku 2010 som mal prijem zo zahranicia, preto som si to zakladal, poskytoval som sluzby v zahranici, ale potom som zo zdravotnych a rodinnych dovodov uplne prestal podnikat .

by som tu sro aj lacno odpredal . nemam ziadne zavazky ani ziadne zmluvy
AdamC
11.11.13,23:37
Je jasne, ze technicka stranka je nedotiahnuta lebo nie je system dobre nastaveny, aby sme tu mali poriadok v pravnych formach a jasne vymedzenie a aj jasny vyber kedy a naco si zalozim s.r.o. a kedy a naco budem zivnostnik, u nas sa to zlialo dokopy, a teraz sa menia podmienky, najskor zivnostnikom a teraz s.r.o.

Co sa tyka licencii, ja to vidim tak, moj osobny nazor = 1000 EUR deleno 0,23 je 4.347 EUR zaklad dane. Dajme model ze naklady predstavuju 65% vynosov a teda zisk je 35%, a teda z toho mame vynosy 12.420 EUR. Deleno 12 mesiacov, je to 1.035 EUR mesacne.

Takze, objektivne si mozme povedat, naco ma niekto s.r.o. ked aby mal dan = licenciu 1000 EUR, jeho mesacny vykon je 1.035 EUR. A dalsia otazka je, z coho zije, ked cisty zisk je 3.347/12 = 279 EUR. A to nehovorim ze by si mal platit minimalne zdravotne poistenie 50 EUR a dajme tomu ze kasle na dochodok a neplati si socialku, tak zije z 279 - 50 = 229 EUR mesacne. Jedine ze v tych 65% ma aj svoju vlastnu mzdu a odvody potom OK, ale to nie je podnikanie, to je zivorenie a je to substitucia zivnosti ktoru nam znechutili.

Je to len taky myslienkovy model, neobhajujem licencie. Ja ako uctovnik nemam skoro ziadne naklady, cinnost je dusevna, nemam prenajate priestory, ani auto za 100.000. Takze softver, par sanonov, a papier toner....ja mam dan vyssiu ako 1000 EUR. Zial, zrusenim 40% pausalnych vydavkov pre szco a stale rastucimi odvodmi ma tiez dohnali k s.r.o.

Urcite by pre necinne firmy mala byt nejaka forma, ale potom aj prisne kontrolovana ze sa to nezneuziva, a ti co nieco aj robia, hold, ak maju s.r.o., tak ta tisicka - stale mozme byt radi ze to bude zapocitatalne s danou, ze to nie je skutocna licencia...
Žabinka
12.11.13,07:39
Ja si to celkom dobre neviem vysvetliť, ako to bude fungovať napr. pri uplatnení odpočtu daňovej straty. Na r.400 mi vyjde ZD napr. 5000€, z čoho vychádza daň nad spomínaných 960€. Teda žiadnu licenciu by som nemala platiť. Ale keďže v predchádzajúcich účt. obdobiach som mala stratu, odrátam si ju, a nevyjde mi platiť nič. Takže budem si musieť zaplatiť licenciu??? Ak áno, aký význam má §30 ZoDzP? či aj to sa bude novelizovať? Nerozumiem tomu...
účtovník 007
12.11.13,08:22
Ja si to celkom dobre neviem vysvetliť, ako to bude fungovať napr. pri uplatnení odpočtu daňovej straty. Na r.400 mi vyjde ZD napr. 5000€, z čoho vychádza daň nad spomínaných 960€. Teda žiadnu licenciu by som nemala platiť. Ale keďže v predchádzajúcich účt. obdobiach som mala stratu, odrátam si ju, a nevyjde mi platiť nič. Takže budem si musieť zaplatiť licenciu??? Ak áno, aký význam má §30 ZoDzP? či aj to sa bude novelizovať? Nerozumiem tomu...

Presne toto som chcela včera ja napísať, ale bola som taká nasratá, že sa mi nechcelo. Mám z prvého roku podnikania takú stratu, že keď si ju začnem od 2014 umorovať, tak ešte v 2016 budem na nule s DP. Ale to financmajstrov netrápi. Aj tak si budem musieť doplatiť tú šibnutú licenciu.

A ešte niečo, prvý rok podnikania...to ako myslia, Ak sro vznikne v 11 mesiaci, tak jej prvý rok podnikania je november a december? Za tie dva mesiace si poriadne nestihnú ani prdnúť, najviac investíciiich ich pravdepodobne bude čakať nasledujúci rok, ale to už je predsa druhý rok, máš stratu tak sa choď bodnúť. Chceš si ju umoriť a znížiť základ dane, choď sa bodnúť. Veľký brat ťa vidí...
ada159
12.11.13,08:45
nejak v tom nejasno. Licencia bude na jeden rok, alebo ako jednorázový poplatok s neobmedzenou platnosťou?
marjankaj
12.11.13,08:49
nejak v tom nejasno. Licencia bude na jeden rok, alebo ako jednorázový poplatok s neobmedzenou platnosťou?
Sranduješ? To by robili iba na jeden rok? To by sa im teda "vyplatilo":---
Dáša_
12.11.13,08:50
nejak v tom nejasno. Licencia bude na jeden rok, alebo ako jednorázový poplatok s neobmedzenou platnosťou?
dodnes mi nenapadlo, že by mohklo ísť o jednorazový poplatok. Ja som presvedčená, že myslia ročný poplatok
Dáša_
12.11.13,08:51
Ja si to celkom dobre neviem vysvetliť, ako to bude fungovať napr. pri uplatnení odpočtu daňovej straty. Na r.400 mi vyjde ZD napr. 5000€, z čoho vychádza daň nad spomínaných 960€. Teda žiadnu licenciu by som nemala platiť. Ale keďže v predchádzajúcich účt. obdobiach som mala stratu, odrátam si ju, a nevyjde mi platiť nič. Takže budem si musieť zaplatiť licenciu??? Ak áno, aký význam má §30 ZoDzP? či aj to sa bude novelizovať? Nerozumiem tomu...

Presne toto som chcela včera ja napísať, ale bola som taká nasratá, že sa mi nechcelo. Mám z prvého roku podnikania takú stratu, že keď si ju začnem od 2014 umorovať, tak ešte v 2016 budem na nule s DP. Ale to financmajstrov netrápi. Aj tak si budem musieť doplatiť tú šibnutú licenciu.

A ešte niečo, prvý rok podnikania...to ako myslia, Ak sro vznikne v 11 mesiaci, tak jej prvý rok podnikania je november a december? Za tie dva mesiace si poriadne nestihnú ani prdnúť, najviac investíciiich ich pravdepodobne bude čakať nasledujúci rok, ale to už je predsa druhý rok, máš stratu tak sa choď bodnúť. Chceš si ju umoriť a znížiť základ dane, choď sa bodnúť. Veľký brat ťa vidí...

a hlavne teraz ukažu všetkým tým, čo narýchlo zakladajú firmy ešte tento rok, aby nemuseli mať 2 týždne na úče viazaných 5000€. Prídu o možnosť neplatiť prvý rok liceniu...
ada159
12.11.13,08:52
Ja sa skôr pýtam, či licenciu budeme platiť každý rok, alebo ju zaplatíme jeden krát a bude platit neobmedzene.
Dáša_
12.11.13,08:55
Ja sa skôr pýtam, či licenciu budeme platiť každý rok, alebo ju zaplatíme jeden krát a bude platit neobmedzene.
každý rok
ada159
12.11.13,08:57
je to už niekde uvedené, alebo si to len myslíš?
Žabinka
12.11.13,08:58
Kým nie je niečo oficiálne na papieri, je všetko len v rovine dohadov..
Ale je veľmi vysoko pravdepodobné, že platiť sa bude ročne..
......Najnižšia sadzba je stanovená vo výške 480 eur za rok. Informoval o tom v pondelok na tlačovej konferencii minister financií Peter Kažimír. "Navrhujeme, aby neplatcovia dane z pridanej hodnoty platili daňovú licenciu vo výške 480 eur, platcovia dane z pridanej hodnoty vo výške 960 eur a pre všetky obchodné spoločnosti s tržbami vyššími ako pol milióna eur je výška licencie navrhovaná na 2 880 eur," informoval minister Kažimír....
http://www.podnikam.webnoviny.sk/dane-odvody/ostatne-dane-poplatky/danove-licencie-vyska/33279
marjankaj
12.11.13,09:00
Ja sa skôr pýtam, či licenciu budeme platiť každý rok, alebo ju zaplatíme jeden krát a bude platit neobmedzene.
No ak ti vyjde daňová povinnosť vyššia ako licencia, tak licenciu platiť nebudeš.:---
ada159
12.11.13,09:09
úžasne to vymyslel pán Kazimir. Keby aspom určil aj nejakú dolnú hranicu obratu od kedy by sa platilo. Taká s.r.o., s obratom do 5 000,- EUR ročne, vykáže stratu, tak z toho čo "nezarobí" má ešte zaplatiť licenciu 960,- EUR. Super vymyslené
Mila123
12.11.13,09:11
úžasne to vymyslel pán Kazimir. Keby aspom určil aj nejakú dolnú hranicu obratu od kedy by sa platilo. Taká s.r.o., s obratom do 5 000,- EUR ročne, vykáže stratu, tak z toho čo "nezarobí" má ešte zaplatiť licenciu 960,- EUR. Super vymyslené
480 pre neplatcov DPH
960 pre platiteľov DPH
marjankaj
12.11.13,09:11
úžasne to vymyslel pán Kazimir. Keby aspom určil aj nejakú dolnú hranicu obratu od kedy by sa platilo. Taká s.r.o., s obratom do 5 000,- EUR ročne, vykáže stratu, tak z toho čo "nezarobí" má ešte zaplatiť licenciu 960,- EUR. Super vymyslené
Štát z takých SRO nemá nič. Tak ich chce zrušiť alebo spoplatniť.

A tebe je tiež nanič taká SRO, ktorá produkuje iba straty.:eek:
ada159
12.11.13,09:15
A máme istotu, že to ide dole vodou
kamowski
12.11.13,14:20
Napíšem sem tak trochu PROTICHODNÝ názor:

Podľa mňa , každý , kto založí s.r.o. je tak trochu špekulant,

na špekulantov, treba bič !

SÚHLASÍM z daňovou licenciou pre s.r.o.

no vieš,
spoločnosť tvoria dve hlavné skupiny: normálni a špekulanti
Tí normálni majú dom, chatu, apartmán pri mori, jachtu, niekoľko áut, samozrejme dobrý plat(+ 13. a 14.), koncoročné odmeny, zlaté hodinky ......
No a potom sú tu tí špekulanti, čo 24 hod denne špekulujú ako prežiť od výplaty do výplaty, od 1. do 31. v mesiaci, od jednej splátky po druhú....
Fuj, tí špekulanti
pavol54
12.11.13,14:41
Ja sa skôr pýtam, či licenciu budeme platiť každý rok, alebo ju zaplatíme jeden krát a bude platit neobmedzene.
jeden krát(naraz), každý rok
JankaO
15.11.13,13:09
Ohľadom licencií - je už niekde zverejnený návrh na zmenu zákona? Na stránke MF ani na lt.justice.gov.sk som to nenašla...
lslavo
15.11.13,14:31
zle zle cele zle... licencia dava zmysel ale pred tym je potrebne riesit ine otazky a problemy a nasledne zaviest licenciu.. z kaluze do blata v poslednej dobe
kobolcs
15.11.13,15:24
a co ciastocny platcovia DPH podla par. 7 ktoru sumu platia ? aleb nic:)
marjankaj
15.11.13,15:28
a co ciastocny platcovia DPH podla par. 7 ktoru sumu platia ? aleb nic:)
To je čo "čiastočný platiteľ DPH"?:eek:
Ešte zákon neschválili, tak o čom špekuluješ? Aj tak na to nemáme dosah. Smeráci majú dosť "žetónov" v parlamente.
kobolcs
18.11.13,00:36
marjankaj : toto som nevymslel ja mam to vo fakturacnom systeme. Ja nespekulujem aj tak platime az 2015 a toho sa vobec nemusim dozit len ma trtklo ze o nich vobec nic nehovori tento kazipaskvil
Atomer.sk
19.11.13,10:56
a hlavne teraz ukažu všetkým tým, čo narýchlo zakladajú firmy ešte tento rok, aby nemuseli mať 2 týždne na úče viazaných 5000€. Prídu o možnosť neplatiť prvý rok liceniu...

Licencie budu platit az od roku 2014. Cize prve platby za licencie budu az v marci 2015. Cize ak zalozis teraz s.r.o., tak to neznamena, ze teraz v roku 2014 budes platit licenciu. To az v roku 2015. Ci zle som nieco pochopil?

http://www.mojesidlo.sk/vyska-danovej-licencie/
bluehen
21.11.13,06:51
kazimira moc nesledujem, zaculi ste niekto kto ma tieto licencie platit? firma? konatel? vlastnik/ci sro?
promont maja
21.11.13,06:54
... logicky s.r.o. = teda firma, ak bude platiť, že to bude možné odpočítať od kladnej daňovej povinnosti ...
srska
21.11.13,07:50
... logicky s.r.o. = teda firma, ak bude platiť, že to bude možné odpočítať od kladnej daňovej povinnosti ...+ fo zapísané v or
mojto
21.11.13,07:56
aj tie?
taiko
21.11.13,08:05
...videla som v TV to prasknuté kindervajco sa pritom úžasne usmievať....
To prasknuté kindervajce je Kažimír??...juj ako som sa nasmiala:D:D
mne skor pripomina Calimera :D
srska
21.11.13,08:08
aj tie?možno - záleží na tom ako sa pride vyspí
taiko
21.11.13,08:10
Napíšem sem tak trochu PROTICHODNÝ názor:

Podľa mňa , každý , kto založí s.r.o. je tak trochu špekulant,

na špekulantov, treba bič !

SÚHLASÍM z daňovou licenciou pre s.r.o.
a mohol by si to nejako podlozit argumentami? Preco si myslis, ze KAZDY, kto zalozi s.r.o. je spekulant?
promont maja
21.11.13,09:04
... logicky s.r.o. = teda firma, ak bude platiť, že to bude možné odpočítať od kladnej daňovej povinnosti ...+ fo zapísané v or

... tak toto som nevedela ... p. minister spomínal na tlačovke iba s. r. o., a. s..
Žabinka
21.11.13,09:06
... logicky s.r.o. = teda firma, ak bude platiť, že to bude možné odpočítať od kladnej daňovej povinnosti ...+ fo zapísané v or

... tak toto som nevedela ... p. minister spomínal na tlačovke iba s. r. o., a. s..
čo všetko ešte nevieme, a časom sa dozvieme..:):cool:
scooors
21.11.13,09:22
Ahojte , vedeli by ste mi to celé vysvetliť som z toho celého magor :/ ...

Sro som zakladal 11.10.2013 , niesom platca DPH , išlo o založenie spiacej sročky . avšak teraz rozmýšlam tie danové licencie , ked som zakladl sro v tomto roku nebudem oslobodený od platenia na jeden rok ? či od 1.1.2014 budem mesačne platiť tých 40€ /480€ ročne???... Ako to teda je ? Ďakujem
účtovník 007
21.11.13,09:45
... logicky s.r.o. = teda firma, ak bude platiť, že to bude možné odpočítať od kladnej daňovej povinnosti ...+ fo zapísané v or

To by znamenalo aj V.O.S. Radšej si počkám na zákon, lebo ma naozaj trafí šľak. Ale ak si dobre spomínam, tak skutočne "K" vravel, že sa to nedotkne SZČO, fyzické osoby zapísané do OR ako nedotknuté nespomínal.
kobolcs
21.11.13,09:49
prosim nedavajte tipy, lebo na SK je priblizne 100 druhov organizácii a z toho sa do ORSR zapisuje : a)obchodné spoločnosti, družstvá, iné právnické
osoby, o ktorých to ustanoví osobitný zákon, právnické
osoby založené podľa práva Európskych spoločenstiev,
podniky a organizačné zložky podnikov
zahraničných osôb,
b) odštepné závody a iné organizačné zložky podnikov,
ak tak ustanoví osobitný zákon,
c) fyzické osoby s trvalým pobytom na území Slovenskej
republiky, ktoré sú podnikateľmi podľa tohto
zákona a ktoré sa do obchodného registra zapisujú
na vlastnú žiadosť, alebo ak tak ustanoví osobitný
zákon
srska
25.11.13,22:32
lubko6394
03.12.13,06:52
Bojím sa, že tomu Kazigrafovi nerozumiem. ZI pre sro je min.5000 Eur, licencia pre mňa bude cca 1000 Eur, takže by som mal mať cca 5000 Eur zisku pred zdanením. Akurát že každé zarobené Euro je treba otočiť, stále dokupovať materiál, nástroje, stroje ( a z nich vyplývajúce odpisy) takže som akosi rád ak nejdem do mínusu, ale som v miernom pluse.
Zobral som si október 2013. Fakturácia 15 000 bez DPH. Mzdy na účty 3 531, odvody 2785 DPH 1347. Takže Kazigraf a spol zinkasoval odo mňa 4 132 Eur a mne s mojimi nevoľníkmi ostalo 3 531 a ešte by mi malo zostať na licenciu 416. Lenže akosi neviem načo by som vlastne mal ten zisk tvoriť, keď ho vo firme nemôžem použiť, lebo čokoľvek čo kúpim mi zdvihne náklady a ohrozí nový zisk, takže sa asi bude kumulovať. Jedine, že by som sám sebe znížil plat, vyplácal si podiely zo ziskov predchádzajúcich rokov a tieto plne zodvodoval. Blbé riešenie, ale asi tak to má byť. A už inak aj tá povinnosť mať 5000 zisku z 5000 ZI je asi v normálnom podnikaní fatamorgána - aspoň pre mňa.
kobolcs
03.12.13,10:39
pockame si na vynimky a dierky a niekam tam sa uz nejak napasujeme, urcite na nieco zabudne kazinko nase a do novely to vieme "zneuzit" a potom pride druhe kolo, a v najhorsom skoncime na urade prace v hmotnej nudzi alebo mimo SR
demeter
03.12.13,12:01
Chcem sa spýtať licenciu bude musieť zaplatiť každý ,som SZČO platca dph.Ďakujem.
draik
03.12.13,12:20
Licencie sa vzťahujú len na právnické osoby, nie na SZČO. Príslušnú novelu dnes schválil parlament.
avalik
03.12.13,13:38
promont maja
04.12.13,06:42
link na hlasovanie - licencie http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=schodze/hlasovanie/hlasklub&ID=33289

... poprosím ... v návrhu som hľadala čos o daňových licenciách ... a nenašla ... či zle hľadám? .. vyberám z Dôvodovej správy:

2.3.1. Popis návrhu:

Návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.

A. Zohľadnenie opotrebenia motorového vozidla pri výpočte nepeňažného príjmu zamestnanca, ktorý využíva služobné motorové vozidlo aj na súkromné účely
B. Zahrnovanie cestovných náhrad a stravného spoločníkov v.o.s. a komplementárov k. s. do daňových výdavkov
C. Zavedenie rovnakých podmienok pre zdaňovanie dávok z doplnkového dôchodkového sporenia vyplácaného zo zdrojov z územia SR a zo zdrojov v zahraničí
D. Zdanenie sumy výhier prevyšujúcich hranicu od ktorej už nie je cena alebo výhra od dane oslobodená, a to hranicou 350 eur
E. Zavedenie zvýšenej sadzby dane vyberanej zrážkou pri platbách plynúcich daňovníkom do nezmluvných štátov
F. Rozšírenie zdroja príjmu na území SR aj na úhrady medzi daňovníkmi s obmedzenou daňovou povinnosťou z predaja majetkových cenných papierov registrovaných na území SR
G. Spresnenie výpočtu základu dane a daňovej straty stálej prevádzkarne na území SR
H. Rozšírenie okruhu zmluvných pokút o nový inštitút tzv. paušálnej náhrady nákladov spojených s uplatnením pohľadávky
I. Umožnenie paušalizácie výdavkov na PHL v prípade použitia motorového vozidla nezahrnutého do obchodného majetku fyzickej osoby
J. Zvýšenie a zaokrúhlenie minimálnej sumy dane na úhradu z 3,32 eura na 5 eur
K. Zjednotenie spodnej hranice pre povinnosť platenia štvrťročných preddavkov na daň z príjmov právnických a fyzických osôb
L. Umožnenie platenia preddavkov novovzniknutým daňovníkom podľa skutočnej daňovej povinnosti vykázanej za zdaňovacie obdobie, v ktorom vznikli
avalik
04.12.13,07:09
link na hlasovanie - licencie http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=schodze/hlasovanie/hlasklub&ID=33289

... poprosím ... v návrhu som hľadala čos o daňových licenciách ... a nenašla ... či zle hľadám? .. vyberám z Dôvodovej správy:



Licencie boli pridane do zakona cez pozmenujuci navrh v Spolocnej sprave VFR (bod 22) - http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=zakony/zakon&ZakZborID=13&CisObdobia=6&CPT=613
ekopo
04.12.13,07:47
pevne verím, že ficovoliči sú spokojní........poukazujem hlavne na to. že v súčasnosti môže prejsť hocičo......
srska
04.12.13,07:50
pevne verím, že ficovoliči sú spokojní........poukazujem hlavne na to. že v súčasnosti môže prejsť hocičo......
na ťahu je ústavný súd
Cabela Katmai
06.12.13,19:50
buduci tyzden budem mat zalozenu s.r.o. Ked si zvolim ako zdanovacie obdobie hospodarsky rok zacinajuci dnom zalozenia spolocnosti kedy musim 1.krat platit danovu licenciu?

V novele sa v prechodnych ustanoveniach pise:
(7) Ustanovenie § 46b v*znení účinnom od 1. januára 2014 sa prvýkrát použije za zdaňovacie obdobie, ktoré sa začína najskôr 1. januára 2014 okrem zdaňovacieho obdobia podľa odseku 8.
(8) Daňovník, ktorý sa zrušuje s likvidáciou alebo na ktorého bol vyhlásený konkurz v*priebehu kalendárneho roka 2014, neplatí daňovú licenciu podľa § 46b za zdaňovacie obdobie, ktoré končí dňom predchádzajúcim dňu jeho vstupu do likvidácie alebo dňom predchádzajúcim dňu vyhlásenia konkurzu.

Z toho mi vychadza ze prvy krat budem platit danovu licenciu za zadanovacie obdobie ktore zacne v decembri 2014 a konci v decembri 2015, cize spolu s danovym priznanim podanym najneskor v marci 2016. Je moja uvaha spravna?

O to aby som mal zdanovacie obdobie hospodarsky rok je potrebne poziadat n adanovom urade ked si pojdem po DIČ?

Dakujem pokne za odpoved
pivko
06.12.13,20:10
buduci tyzden budem mat zalozenu s.r.o. Ked si zvolim ako zdanovacie obdobie hospodarsky rok zacinajuci dnom zalozenia spolocnosti kedy musim 1.krat platit danovu licenciu?

V novele sa v prechodnych ustanoveniach pise:
(7) Ustanovenie § 46b v*znení účinnom od 1. januára 2014 sa prvýkrát použije za zdaňovacie obdobie, ktoré sa začína najskôr 1. januára 2014 okrem zdaňovacieho obdobia podľa odseku 8.
(8) Daňovník, ktorý sa zrušuje s likvidáciou alebo na ktorého bol vyhlásený konkurz v*priebehu kalendárneho roka 2014, neplatí daňovú licenciu podľa § 46b za zdaňovacie obdobie, ktoré končí dňom predchádzajúcim dňu jeho vstupu do likvidácie alebo dňom predchádzajúcim dňu vyhlásenia konkurzu.

Z toho mi vychadza ze prvy krat budem platit danovu licenciu za zadanovacie obdobie ktore zacne v decembri 2014 a konci v decembri 2015, cize spolu s danovym priznanim podanym najneskor v marci 2016. Je moja uvaha spravna?

O to aby som mal zdanovacie obdobie hospodarsky rok je potrebne poziadat n adanovom urade ked si pojdem po DIČ?

Dakujem pokne za odpoved
Budúci týždeň je rok 2013 , tak že ak 2014 nebudeš mať zisk aspoň 1.000 Eur tak 2015 v marci zacvakáš , ale nemaj strach toto im neprejde , už to ide na ústavný súd
marjankaj
06.12.13,20:19
buduci tyzden budem mat zalozenu s.r.o. Ked si zvolim ako zdanovacie obdobie hospodarsky rok zacinajuci dnom zalozenia spolocnosti kedy musim 1.krat platit danovu licenciu?

V novele sa v prechodnych ustanoveniach pise:
(7) Ustanovenie § 46b v*znení účinnom od 1. januára 2014 sa prvýkrát použije za zdaňovacie obdobie, ktoré sa začína najskôr 1. januára 2014 okrem zdaňovacieho obdobia podľa odseku 8.
(8) Daňovník, ktorý sa zrušuje s likvidáciou alebo na ktorého bol vyhlásený konkurz v*priebehu kalendárneho roka 2014, neplatí daňovú licenciu podľa § 46b za zdaňovacie obdobie, ktoré končí dňom predchádzajúcim dňu jeho vstupu do likvidácie alebo dňom predchádzajúcim dňu vyhlásenia konkurzu.

Z toho mi vychadza ze prvy krat budem platit danovu licenciu za zadanovacie obdobie ktore zacne v decembri 2014 a konci v decembri 2015, cize spolu s danovym priznanim podanym najneskor v marci 2016. Je moja uvaha spravna?

O to aby som mal zdanovacie obdobie hospodarsky rok je potrebne poziadat n adanovom urade ked si pojdem po DIČ?

Dakujem pokne za odpoved
Obávam sa, že to už nestihneš k 1.12.
Cabela Katmai
07.12.13,03:01
preco k 1.12.? Co som pozeral zakon o uctovnictve zak treba do 30 dni po zaciatku uctovania dat danovemu uradu vediet ze chcem mat zdanovacie obdobie hospodarsky rok

Co sa tyka toho zisku 1000 eur - sro nebude platca DPH, cize ide o 480 eur a nie o 960. Ale v tej poslednej novele sa pise:
(4) Daňová licencia je splatná za príslušné zdaňovacie obdobie v lehote na podanie daňového priznania podľa § 49.
(7) Daňovú licenciu neplatí daňovník
a) ktorému vznikla prvýkrát povinnosť podať daňové priznanie za zdaňovacie obdobie, v ktorom vznikol, okrem daňovníka, ktorý je právnym nástupcom daňovníka zrušeného bez likvidácie,
Tak nechapem preco by som mal platit uz za zdanovacie obdobie december2013-december2014?
tictac7
07.12.13,19:04
preco k 1.12.? Co som pozeral zakon o uctovnictve zak treba do 30 dni po zaciatku uctovania dat danovemu uradu vediet ze chcem mat zdanovacie obdobie hospodarsky rok

Co sa tyka toho zisku 1000 eur - sro nebude platca DPH, cize ide o 480 eur a nie o 960. Ale v tej poslednej novele sa pise:
(4) Daňová licencia je splatná za príslušné zdaňovacie obdobie v lehote na podanie daňového priznania podľa § 49.
(7) Daňovú licenciu neplatí daňovník
a) ktorému vznikla prvýkrát povinnosť podať daňové priznanie za zdaňovacie obdobie, v ktorom vznikol, okrem daňovníka, ktorý je právnym nástupcom daňovníka zrušeného bez likvidácie,
Tak nechapem preco by som mal platit uz za zdanovacie obdobie december2013-december2014?

...no, akosi k 1.12.2013 to fakt nestíhaš.... a akosi neexistujúci subjekt si nemôže určiť absolútne ništ..... to akože si zober - plánovaný dátum pôrodu 27. 12. 2013, t.j. už za 12. mesiac majú rodičia nejké nároky...avšak skutočný dátum je až 1.1.2014 o 00::00:01 (Hurrrááá budeme v telkeee) ,,,, áno, ale všetky nároky sú až za jaunár 2014....
Cabela Katmai
08.12.13,09:03
Stale nerozumiem. V zakone sa pise ze prve uctovne obdobie zacina DNOM VZNIKU UCTOVNEJ JEDNOTKY, cize nie od 1.1., ale od kedy mi zapisu sro do regidstra. Cize ak to bude napr. 12.12., tak zacina 1212.2014. Ak zaroven do 11.1.2014 (v sulade so zakonom do 30 dni od vzniku uctovnej jednotky) oznamim danovemu uradu ze budem uctovat na hospodarky rok tak mam prve zdanovacie obdobie 12.12.2013-11.12.2014.

Tu su citacie zo zakona o uctovnictve:
(4) Účtovným obdobím môže byť aj hospodársky rok. Hospodárskym rokom je obdobie nepretržite po sebe idúcich 12 kalendárnych mesiacov, ktoré nie je zhodné s kalendárnym rokom.

(5) K zmene účtovného obdobia môže dôjsť len k prvému dňu kalendárneho mesiaca. Pri zmene účtovného obdobia je obdobie od skončenia predchádzajúceho účtovného obdobia do začatia iného účtovného obdobia účtovným obdobím, ktoré je kratšie ako 12 kalendárnych mesiacov. To primerane platí aj pri vzniku alebo zániku účtovnej jednotky, pričom pri vzniku účtovnej jednotky začína prvé účtovné obdobie dňom vzniku účtovnej jednotky a pri zániku účtovnej jednotky končí posledné účtovné obdobie dňom zániku účtovnej jednotky.

(6) Účtovné obdobie, ktoré je hospodárskym rokom, uplatní účtovná jednotka písomným oznámením miestne príslušnému daňovému úradu

a) do 30 dní odo dňa vzniku účtovnej jednotky alebo
b) najmenej 15 dní pred zmenou účtovného obdobia účtovnej jednotky.

Vsetci tu riesia pripad uvedeny v b). Ale ja nic nemenim, mne vznika uctovna jednotka.
lubko6394
08.12.13,09:24
Už viem ako zabezpečím 960 pre Kazizmrda. Znížim si plat o 500 a mesačne si budem vyplácať a zodvodovávať zisk z roku 2003 tiež vo výške 500. Takže mne sa nič nezmení, možno nejaké poistenie ešte ušetrím, Kažizmrd dostane DL a daň zo 6000 a na firmu to mať vplyv nebude.
marjankaj
08.12.13,09:24
Veď zájdi za správcom dane a dohodni sa s ním.
Tweety
08.12.13,09:26
Luboko6394, a nevieš, že zisk sa nedá vyplácať mesačne?
lubko6394
08.12.13,09:33
Luboko6394, a nevieš, že zisk sa nedá vyplácať mesačne?
Nevedel, tak si to vyplatím jednorázovo. Prečo by VZ nemohlo odsúhlasiť mesačne ?
Dáša_
08.12.13,09:34
Luboko6394, a nevieš, že zisk sa nedá vyplácať mesačne?

prečo sa nedá zisk vyplácať mesačne?
marjankaj
08.12.13,09:40
Luboko6394, a nevieš, že zisk sa nedá vyplácať mesačne?
Nevedel, tak si to vyplatím jednorázovo. Prečo by VZ nemohlo odsúhlasiť mesačne ?
Jasné že môže.
Po skončení zdaňovacieho obdobia a vyčíslení hospodárskeho výsledku sa môžeš Alebo VZ) rozhodnúť, že si ten zisk budeš vyplácač mesačne vo výške 1/12 ročného zisku, Samozrejme SRO bude odvádzať aj odvody do zdravotnej poisťovne. Ak ten zisk presiahne 5000 € za rok tak to nemôže byť vyplácané v hotovosti.
agatika
10.12.13,13:02
Aj FO zapísaná v OR platca DPH bude musieť platiť tú licenciu?
kn-alka
10.12.13,13:06
Už to tu niekde bolo písané: NIE !!! len právnické osoby, fyzické osoby licenciu neplatia
promont maja
11.12.13,05:46
... logicky s.r.o. = teda firma, ak bude platiť, že to bude možné odpočítať od kladnej daňovej povinnosti ...+ fo zapísané v or

... strana 6: http://www.porada.sk/t225716-p6-danove-licencie.html
srska
12.12.13,15:58
Sarlotka
16.12.13,14:51
Prosim neviete ako je to v pripade ze by bola sro platitlom DPH napr.do 30.6.2014 a nasledne nie, tyka sa jej licencia 480 alebo 960 ? dakujem (poda sa ziadost o zrusenie DPH, sro nema zakonom stanoveny obrat)
Sarlotka
16.12.13,15:24
asi som to uz nasla

k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty s ročným obratom neprevyšujúcim 500 000 € danova licencia je vo vyske 480 €
Cecilia
16.12.13,17:33
V nedeľu na stv povedal pán minister, že ked kuchárka v školskej jedálni môže odviesť na daniach 5OO eur ročne, ak dôchodca môže na dphačke zaplatiť ročne 600 eur, tak aj sročka môže zaplatiť licenciu.
Nechápem, prečo mu moderátor nepoložil otázku, či vie, že koľko platí sročka,mesačne ak zamestnáva jedného alebo aj niekoľko desiatok zamestnancov. Je o nich postarané, dostanú prácu, zaplatené odvody. Kto sa o nich postaral štát? alebo ten špekulant podnikateľ, ktorý si založil sročku?
Licenciu by nemali platiť sročky, ktoré zamestnávajú zamestnacov, platia mzdy, odvody a dane.,
Anik
17.12.13,19:06
Prezident podpísal novelu zákona o dani z príjmov, na základe ktorej sa zníži sadzba korporátnej dane z 23 % na 22 %.
BRATISLAVA. Sadzba dane z príjmov právnických osôb sa s účinnosťou od 1. januára budúceho roku zníži z doterajších 23 % na 22 %.
Rovnako sa od nového roku zavedie aj inštitút daňových licencií. Vyplýva to z novely zákona o dani z príjmov, ktorú v utorok podpísal prezident SR Ivan Gašparovič.


Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/7042864/pr...#ixzz2nlQqNBXf

http://www.podnikam.webnoviny.sk/dan...h-rokoch/33837
pilull
01.01.14,16:46
Ak som pozastavil cinnosť sro. na živnostenskom budem povinný platiť daňovú licenciu ? Sro je nečinná, na jej zrušenie nemám peniaze, a uz nie vôbec na danove licencie. :-(



Vie mi niekto poradiť ?
marjankaj
01.01.14,17:59
Ak som pozastavil cinnosť sro. na živnostenskom budem povinný platiť daňovú licenciu ? Sro je nečinná, na jej zrušenie nemám peniaze, a uz nie vôbec na danove licencie. :-(



Vie mi niekto poradiť ?
A ako sa ti podarilo pozastaviť činnosť SRO?:eek:
pilull
01.01.14,18:43
marjankaj


Podla živnostenského zakona upravuje to § 58 ods. 2 písm. c/ živnostenského zákona ( pod pojmom podnikateľ sa rozumie FO alebo PO ). . Stym ze na ZR bude cinnost pozastavena, Teraz v týchto dnoch absolvovat DU (dalej kravin) len tam moze byt krava ktora sa na mna bude pozerat ako tela na nove vrata. Tak chcem vediet co jej povedat
avalik
01.01.14,19:18
marjankaj


Podla živnostenského zakona upravuje to § 58 ods. 2 písm. c/ živnostenského zákona ( pod pojmom podnikateľ sa rozumie FO alebo PO ). . Stym ze na ZR bude cinnost pozastavena, Teraz v týchto dnoch absolvovat DU (dalej kravin) len tam moze byt krava ktora sa na mna bude pozerat ako tela na nove vrata. Tak chcem vediet co jej povedat


no skus pozriet aj do aktualneho znenia zakona aby si nakoniec ty nevyzeral ako taky vol

...v § 58 ods. 2 pism. c), na ktore sa chces odvolat, bolo zo zakona vypustene 1.6.2010
kikimi
02.01.14,01:00
Je jasne, ze technicka stranka je nedotiahnuta lebo nie je system dobre nastaveny, aby sme tu mali poriadok v pravnych formach a jasne vymedzenie a aj jasny vyber kedy a naco si zalozim s.r.o. a kedy a naco budem zivnostnik, u nas sa to zlialo dokopy, a teraz sa menia podmienky, najskor zivnostnikom a teraz s.r.o.

Co sa tyka licencii, ja to vidim tak, moj osobny nazor = 1000 EUR deleno 0,23 je 4.347 EUR zaklad dane. Dajme model ze naklady predstavuju 65% vynosov a teda zisk je 35%, a teda z toho mame vynosy 12.420 EUR. Deleno 12 mesiacov, je to 1.035 EUR mesacne.

Takze, objektivne si mozme povedat, naco ma niekto s.r.o. ked aby mal dan = licenciu 1000 EUR, jeho mesacny vykon je 1.035 EUR. A dalsia otazka je, z coho zije, ked cisty zisk je 3.347/12 = 279 EUR. A to nehovorim ze by si mal platit minimalne zdravotne poistenie 50 EUR a dajme tomu ze kasle na dochodok a neplati si socialku, tak zije z 279 - 50 = 229 EUR mesacne. Jedine ze v tych 65% ma aj svoju vlastnu mzdu a odvody potom OK, ale to nie je podnikanie, to je zivorenie a je to substitucia zivnosti ktoru nam znechutili.

Je to len taky myslienkovy model, neobhajujem licencie. Ja ako uctovnik nemam skoro ziadne naklady, cinnost je dusevna, nemam prenajate priestory, ani auto za 100.000. Takze softver, par sanonov, a papier toner....ja mam dan vyssiu ako 1000 EUR. Zial, zrusenim 40% pausalnych vydavkov pre szco a stale rastucimi odvodmi ma tiez dohnali k s.r.o.

Urcite by pre necinne firmy mala byt nejaka forma, ale potom aj prisne kontrolovana ze sa to nezneuziva, a ti co nieco aj robia, hold, ak maju s.r.o., tak ta tisicka - stale mozme byt radi ze to bude zapocitatalne s danou, ze to nie je skutocna licencia...



Nehnevaj sa, ale kde to žiješ? Kto podnika s takou maržou, aby po odpočitani nákladov vyprodukoval 35% zisk? Väčšina sro má zamestnancov, ktorým vypláca mzdy, platí za nich nemalé odvody, spĺňa si všetky povinnosti voči štátu, voči dodávateľom......nehovoriac o tom, že do nakladov ide aj nájomné, kancelárske prostriedky, technická vybavenosť ..... a aby mi ostal este potom zisk vo výške 35 % ??? No nehrozi ani nahodou ..., to by moja marža musela dosahovať astronomické čísla, ktoré v službách ani nahodou nedosiahnem!!!

Štát hovorí, že firma (kvartálny plátca DPH), ktorá nevyprodukuje zisk minimálne 4 174 EUR nemá čo medzi podnikajúcimi firmami hľadať a rovno môže ísť do múky a ľudia, ktorí mali doposiaľ prácu sa môžu zaradiť do davu nezamestnaných na úradoch .....
Čo na tom, že firma si plni všetky povinnosti voči štátu? že zamestnáva ľudí? že nikomu nič nedlhuje - ani štátu, ani dodávateľom, ani poisťovňam, ani SVOZu za nezmyselné autorske práva za hudbu, ani mestu za produkovanie odpadkov, ani úradu na ochranu osobných údajov, ani požiarnej kontrole, ani ..........? A ak chceme dodržiavať všetky zákony, novely, musíme vynakladať ďalšie prostriedky (napr. nebudem zachádzať do minulosti - stačí spomenuť bezpečnostné projekty, smernice .... maličkosť za ich vypracovanie: 300 eur) .
Proste štát si vymyslel, že ak po úhrade všetkých týchto poplatkov, firma nevytvorí ešte zisk min. 4 174 EUR, zaplatí POKUTU ! ! ! Toto fakt hraničí so zdravým rozumom ....
pilull
02.01.14,07:32
marjankaj


Podla živnostenského zakona upravuje to § 58 ods. 2 písm. c/ živnostenského zákona ( pod pojmom podnikateľ sa rozumie FO alebo PO ). . Stym ze na ZR bude cinnost pozastavena, Teraz v týchto dnoch absolvovat DU (dalej kravin) len tam moze byt krava ktora sa na mna bude pozerat ako tela na nove vrata. Tak chcem vediet co jej povedat


no skus pozriet aj do aktualneho znenia zakona aby si nakoniec ty nevyzeral ako taky vol

...v § 58 ods. 2 pism. c), na ktore sa chces odvolat, bolo zo zakona vypustene 1.6.2010

no ale na zivnostenskom urade mi to pozastavili. Uz aj na www.zrsr.sk to mam uvedene/zapisane. Takze co sa tyka zivnosti sro. je to pozastavene.
JankaO
02.01.14,07:48
no ale na zivnostenskom urade mi to pozastavili. Uz aj na www.zrsr.sk to mam uvedene/zapisane. Takze co sa tyka zivnosti sro. je to pozastavene.
Daňovú licenciu je povinný platiť daňovník, ktorým je právnická osoba. Čiže, kým právnická osoba existuje - t. j. je zapísana v Obchodnom registri, je povinná podávať daňové priznanie a platiť daň, alebo daňovú licenciu. To že má právnická osoba pozastavenú živnosť, neznamená, že už nie je daňovníkom.
kikimi
07.01.14,21:09
Stale nerozumiem. V zakone sa pise ze prve uctovne obdobie zacina DNOM VZNIKU UCTOVNEJ JEDNOTKY, cize nie od 1.1., ale od kedy mi zapisu sro do regidstra. Cize ak to bude napr. 12.12., tak zacina 1212.2014. Ak zaroven do 11.1.2014 (v sulade so zakonom do 30 dni od vzniku uctovnej jednotky) oznamim danovemu uradu ze budem uctovat na hospodarky rok tak mam prve zdanovacie obdobie 12.12.2013-11.12.2014.

Tu su citacie zo zakona o uctovnictve:
(4) Účtovným obdobím môže byť aj hospodársky rok. Hospodárskym rokom je obdobie nepretržite po sebe idúcich 12 kalendárnych mesiacov, ktoré nie je zhodné s kalendárnym rokom.

(5) K zmene účtovného obdobia môže dôjsť len k prvému dňu kalendárneho mesiaca. Pri zmene účtovného obdobia je obdobie od skončenia predchádzajúceho účtovného obdobia do začatia iného účtovného obdobia účtovným obdobím, ktoré je kratšie ako 12 kalendárnych mesiacov. To primerane platí aj pri vzniku alebo zániku účtovnej jednotky, pričom pri vzniku účtovnej jednotky začína prvé účtovné obdobie dňom vzniku účtovnej jednotky a pri zániku účtovnej jednotky končí posledné účtovné obdobie dňom zániku účtovnej jednotky.

(6) Účtovné obdobie, ktoré je hospodárskym rokom, uplatní účtovná jednotka písomným oznámením miestne príslušnému daňovému úradu

a) do 30 dní odo dňa vzniku účtovnej jednotky alebo
b) najmenej 15 dní pred zmenou účtovného obdobia účtovnej jednotky.

Vsetci tu riesia pripad uvedeny v b). Ale ja nic nemenim, mne vznika uctovna jednotka.


Tiez riesim tento pripad, vznikla firma 21.12.2013. Mam uz zistene na danovom, ze do 30 dni od zapisu mam podat OZNAMENIE O ZDANOVACOM OBDOBI - HOSPODARSKY ROK: 21.12. do 30.11. (a nasledujuci rok bude od 1.12.-30.11.) a v takom pripade budem 1. rok oslobodena od danovej licencie. Dnes mi to potvrdili na DU.