Kvietocek
10.10.13,19:31
Prosím skúsených poraďakov o radu. Som SZČO a chodím robiť prednášky zákonov pre rôzne agentúry. Mam aj ICO, DIC vsetko. Mam to v predmete mojej podnikatelskej cinnosti - volne zivnosti. Za prednasku vyfakturujem agenture dohodnutu sumu.

Ja ako SZCO mam platit 2 % do Lity???? Mam mat autorsku zmluvu z agenturou???
tictac7
10.10.13,17:44
....a čo má Lita s prednášajúcimi?
Kvietocek
10.10.13,17:50
to sa cudujem aj ja. Som obycajny prednasajuci, ktory je SZCO a mam to v predmete svojej podnikatelksej cinnosti. Podla mna neplatim do ziadnej LIty ani podobnych fondov. Mozno sa mylim ale podla mna sa ma autorsky zakon netyka.
tictac7
10.10.13,17:57
...veď aj ja si to myslím. Odkiaľ máš, že by si niečo Lite mala platiť? Teraz som si zbežne pozrela autorov, ktorých zastupujú - zadala som si pár známych mien školiteľov a nikoho som tam nenašla....sesternica, čo vydala jednu knižku - tá tam je :)
tictac7
10.10.13,18:01
vykonávajú kolektívnu správu. Kolektívna správa v zmysle autorského zákona je:
(2) Kolektívna správa je zastupovanie viacerých
osôb, ktoré

a) majú majetkové práva k dielu, umeleckému
výkonu, zvukovému záznamu, zvukovo-obrazovému
záznamu alebo k vysielaniu (ďalej len "predmet
ochrany"),
b) vykonávajú majetkové práva na základe tohto
zákona (§ 50 a 55) alebo
c) na základe zmluvy získali výhradnú licenciu na
celé trvanie majetkových práv k predmetu ochrany a
pre územie Slovenskej republiky s právom udeliť
sublicenciu
(ďalej len "nositelia práv") na ich spoločný prospech,
a to pri výkone ich majetkových práv k zverejneným
alebo na zverejnenie ponúknutým predmetom
ochrany, ak iný ako kolektívny výkon týchto práv nie
je dovolený (odsek 3) alebo je neúčelný; za predmet
ochrany ponúknutý na zverejnenie sa považuje taký
predmet ochrany, ktorý nositeľ práva písomne
oznámi príslušnej organizácii kolektívnej správy na
účely zaradenia takéhoto predmetu do registra
predmetov ochrany.

Kolektívnou správou nie je dočasné zastupovanie
nositeľov práv pri výkone ich majetkových práv, ak
je dovolený aj iný ako kolektívny výkon týchto práv.

...a ja tam prednášajúcih fakt nevidím - to potom aj učitelia by boli v Lite?
Kvietocek
10.10.13,18:26
ved prave ani mne to nejde do hlavy ze preco ja ako SZCO mam platit do lity..........???? Vystavim fakturu na konci roka spravim danove priznanie odvediem vsetky fondy a zaplatim dane a tym padom mam vsetko poriesene..............ci?
tictac7
10.10.13,18:29
stále mi ale neodpovedáš na otázku, kto Ti dal info, že máš niečo platiť Lite...
Kvietocek
10.10.13,18:49
agentura
tictac7
10.10.13,18:52
nech dajú kokrétny §, podľa ktorého sa Ťa Lita týka - to b ma fakt zaujímalo....
Mária27
10.10.13,20:22
Aká agentúra? V záknoch by si sa mal vyznať,keď ich prednášaš.
Kvietocek
11.10.13,05:51
Obvolala som par institucii a vysledok je takyto:
Ja ako lektor, ktorého si prenajmu agnetury neplatim nic ziadne 2%, ale agentura musi mat somnou podpisanu autorsku zmluvu a z kazdeho honoraru mi zraza 2% do literarneho fondu.
Na Slovensku sa fakt neoplati podnikat. Podnikatel sa snazi zarobit nejake euro a ked sa mu to podari tak je tu hned zdravotka - odvody, socialka - odvody, danovy - dan a 2% tam a dalsie zas inam ..............a co mi ostane nic............no oplati sa...........nie
Kvietocek
11.10.13,05:54
a to by ma este zaujimalo ako tento honorar mam uviest na konci roka do danoveho priznania...............mam to uviest ako prijmy zo zivnosti alebo ako prijmy (honorar) vyplateny podla autorskeho zakona????
flector
12.10.13,07:26
Pokiaľ sa vo svojej spoločnosti zamestnáš a budeš tvoriť "autorské diela" z titulu zamestnaneckého pomeru, budú (veľmi zjednodušene povedané) tieto autorské diela "patriť" firme pre ktorú ich vytvoríš. V skutočnosti budeš stále autor, autorstva sa podľa nášho právneho poriadku ani nedá zriecť, ale autorské práva bude vykonávať tvoj zamestnávateľ a teda nič z tých "autorských vecí" (ako 2% odvod, atď.) sa teba ani tvojho zamestnávateľa nebude nijako týkať. Pretože ty za svoje autorské diela nebudeš dostávať žiadnu autorskú odmenu, tj. tvoj autorský honorár bude nulový, pretože za diela ktoré vytvoríš pre tú spoločnosť v rámci zamestnaneckého pomeru budeš dostávať riadny plat, čím to bude vysporiadané. Tvoj zamestnávateľ pre ktorého si diela vytvoril, bude môcť následne nakladať s tvojimi autorskými dielami podľa svojej ľubovôle, tj. napríklad predávať licencie, atď., ale bez akejkoľvek ďalšej kompenzácie pre teba ako autora pretože sa bude jednať o tzv. zamestnanecké dielo za ktoré si ty už svoju odmenu v podobe platu, ako zamestnanec firmy už dostal. Čím to všetko bolo vysporiadané, firma z toho titulu nadobudla práva na nakladanie s tvojimi dielami a nič z tých "autorských vecí", ako akékoľvek autorské odmeny pre teba, či 2% odvody, skrátka nič z toho sa teba ani tej spoločnosti nijak nebudú týkať.