cinky16
10.10.13,19:44
potrebovala by som poradit ohladom leasingu v jednoduchom uctovnictve, ide mi o to, ci si mam pri vzniku leasingu nauctovat celu vysku leasingu aj s urokami do zavazkov, alebo len mesacne splatky uctovat do zavazkov a navazne na to uhrady...ak to robim tym druhym sposobom, tak mi to netaha do vykazu majetok a zavazky, ak by som to chcela spravit tym 1. sposobom, tak mi nespravne taha zaklad dane do dph...neviem si s tym rady...velmi dakujem za kazdy nazor...
alebo kedze ide o jednoduche uctovnictvo a leasing, tak nemusi mi to tahat do vykazu majetok a zavazky?mam v tom chaos...
a_je_to
11.10.13,10:59
Leasingový záväzok v PÚ sa eviduje na účte 474 v sume predajnej ceny auta – vstupnej ceny. To je obstarávacia zložka záväzku /istina/, ktorá sa zaúčtuje pri prevzatí auta. Každý mesiac sa záväzok navyšuje o leasingovú zložku záväzku – t.j. leasingový úrok a DPH z mesačnej splátky a zároveň znižuje o zaplatenú mesačnú splátku. Zostatok záväzku na účte 474 je potom aktuálna nesplatená časť istiny.
V JÚ je tento postup nepoužiteľný a musí sa prispôsobiť používanému softvéru. Buď :
- do celkového záväzku leasingu /riadok knihy záväzkov/ napočítam k istine aj celé sumy leasingového úroku a celú budúcu DPH zo splátkového kalendára leasingovej zmluvy a zo záväzku odúčtujem každý mesiac celú leasingovú splátku, alebo
- do knihy záväzkov zaevidujem iba istinu a úhradu celej mesačnej splátky rozpíšem do riadkov osobitne za splátku istiny – ktorou znižujem záväzok z istiny a osobitne leasingový úrok a DPH – o ktoré tento záväzok neznižujem, alebo aj
- do knihy záväzkov zaievidujem dva záväzky do osobitných riadkov. Prvý z čistej istiny, druhý z úroku a DPH. Úhradu splátky rozpisujem na obidva záväzky.
Zostatok riadkov knihy záväzkov je nesplatený leasingový záväzok. Osobne sa mi viac pozdáva druhý spôsob, viac zodpovedá spôsobu podľa PU a v prípade prechodu z JU do PU možno naň priamo kontinuálne prejsť. Aj preto, že zložka záväzku z úroku a DPH je evidovaná prečasne - pred vznikom splatnosti týchto záväzkov. Prvý a tretí spôsob dáva lepšiu informáciu o tom, čo ešte bude treba dlhodobo zaplatiť.
cinky16
11.10.13,11:30
takze v konecnom dosledku mi to musi tahat aj do vykazu majetok a zavazky? ked podavam DP?moj softver mi to nechce nijako vziat, jedine mesacne si nauctujem zavazko vo vyske splatky a zaroven v penaznom denniku zauctujem jeho uhradu. takto ale nevidim, kolko mam zostatok zavazku ani to nie je vo vykaze a zda sa mi pracne to pocitat, kedze vyska istiny sa meni kazdy mesiac a pri 9 leasingoch je toho moc...
a_je_to
11.10.13,12:07
... jasné, že musí. Veď v dlhodobom majetku máš zostatkovú cenu auta a v záväzkoch musíš mať nesplatenú časť leasingovej istiny. Budúce úroky a budúca DPH tam ešte nemusí byť, ale nič sa nestane, ak tam bude. Zaúčtuj zostatok leasingovej istiny každého leasingu do KZ aj teraz /keď si zistila chybu/ a znižuj ju o mesačné splátky.
cinky16
11.10.13,12:32
dakujem za rady, takze teraz budem musiet este opravit aj vykaz za rok 2012...pretoze som to tam nemala, v majetku ano, ale v zavazkoch nie...ja som to totiz prevzala po istej pani uctovnicke a ona to takto tiez robila v roku 2011...takze aj ten je zly..bez zavazkoch...
a_je_to
11.10.13,20:18
Výkazy za 2012 už neopravuj, lebo nemožno už zasahovať do minulých období. Iba zaúčtuj do KZ aktuálne zostatkové ceny v súlade s § 3/1 ZoÚ a nič viac. Daňový úrad síce príjme aj opravený výkaz, ale nerobí sa to, nemá to už na nič vplyv. Aj keď sa robí dodatočné priznanie, tak výkazy sa už neopravujú. dodatočné sa dáva bez výkazov