minehaha
20.03.06,07:10
:mad: Mám urobiť daňové priznanie živnostníkovi, ktorý chodí na práce do Čiech. V minulom roku mu istá účtovníčka vypisovala cestovné príkazy a priznala mu diéty (za november a december) 600CZK+40 % vreckové. Mne sa nezdá, že má na to nárok. Má vôbec nárok na stravné, keď miesto výkonu práce sú Čechy, chodí tam na dva-tri týždne a potom ide na pár dní domov na Slovensko?
alušik
20.03.06,06:14
Je tu rozoberaná táto téma: http://www.porada.sk/showthread.php?t=6634&highlight=diety
Ja som tiež na vážkach, čo urobiť...;)
minehaha
21.03.06,12:42
Ďakujem. Ešte mi to nie je celkom jasné, ale aj tak vďaka
Johanka
21.03.06,14:26
V komentári k ZoDP je jasne napísané (podľa mňa je to dosť jasné aj zo znenia § 19 ods.2 písm.e/), že daňovník s príjmami podľa § 6 ods.1 a 2 má pri výkone činnosti v zahraničí nárok na vreckové do výšky 40 % nároku na stravné podľa Zákona o cestovných náhradách.
Prečo si myslíte, že keď miesto výkonu jeho činnosti je v zahraničí, nemá nárok na stravné a vreckové? Z vyššie uvedeného ustanovenia nevyplýva žiadne obmedzenie.
alušik
22.03.06,06:04
Johanka, ja osobne si myslím, že by si mohol uplatňovať normálne cestovné náhrady. Podľa mňa celá tá neistota vzniká len pre "obvyklé miesto výkonu prác". Hoci má v živnosti miesto podnikania uvedené trvalé bydlisko, podľa mňa by daňováci mohli spochybňovať, či práve to trvalé bydlisko je obvyklé miesto podnikania, keďže by bol v Čechách pravidelne... Preto tie pochybnosti.:o
Johanka
22.03.06,07:42
Za obvyklé miesto vykonávania činnosti sa považuje v zmysle Živnostenského zákona miesto podnikania.