Sersela
11.10.13,13:18
Vediem JU a PU pre stvrtrocneho platitela DPH. Prijate faktury registrujem narazovo pred terminom, moze byt problem pri kontrole, ze ich davam do systemu nie vzdy zoradene podla datumu.. napr. ked zaregistrujem skor fakturu zo septembra ako augusta do systemu... dakujem
tictac7
11.10.13,11:36
porušuješ zákon o účtovníctve. Prečo si ich nezoradíš podľa dátumu pred tým, ako ich nahadzuješ?
marjankaj
11.10.13,11:57
Ktorý paragraf porušuje?
tictac7
11.10.13,12:08
no a žeby tak, že chronológia nie je zachovaná. V §3 máš - zaúčtovanie do obdobia, s ktorým vecne a časovo súvisí - no a v denníku za jednotlivé obdoba, kde sú zápisy usporiadané chronologicky, máš zrazu medzery. Ja viem, v každom účte je pár takých zápisov (ani u mňa to inak nie je), veď ten nešťastník §3 aj má pokračovanie, že môžem aj v tom období zaúčtovať, keď som skutočnosti zistila... Ale toto je tak zadaná otázka, že "mám doklady, len si ich neusporiadam a nahadzujem, ako príde pod ruku.." teda, aspoň ja som to tak pochopila....
...a dá sa tomu úplne super vyhnúť - usporiadať faktúry podľa dátumu,kedy boli doručené - nik nedokáže, že fa vystavená v auguste mi prišla až 20. septembra a hodím ju do septembra - lenže ona to asi hodí do augusta....
marjankaj
11.10.13,12:18
No áno chronologicky. Teda podľa dátumu, kedy ich dostane.
A účtovná jednotka môže vedením účtovníctva poveriť inú fyzickú alebo právnickú osobu. Ako má tá iná osoba vedieť, kedy ich účtovná jednotka dostala?(aby to teda bolo chronologicky.
A stáva sa že po zaúčtovaní všetkých dokladov, mi ešte prinesie doklady aj staršie. Má si robiť preberací protokol na každý doklad?
Myslím, že ak ich zaúčtuje do správneho obdobia, ako určuje zákon, tak v tom nie je problém.
A účtovanie je jeden zákon a DPH zase iný. Pri DPH si môžem uplatniť odpočet z augustovej faktúry aj v decembri(aj ju mám)

Len tak mimochodom. Účtovné obdobie je kalendárny rok, ak zákon neustanovuje inak.
maša
15.10.13,05:20
Naša firma podlieha auditu a denne nahrávam došlé faktúry v poradí v akom prišli. Nič nezoraďujem, keď si ich chcem zoradiť tak podľa dodávateľa aby mi to išlo rýchlejšie. Stáva sa že nám príde aj 3 mesiace stará faktúra, aj viac. Dph je nutné uplatniť najneskôr do 31.12. daného roka, a nie skôr ako je zdaniteľné plnenie na faktúre. Nikdy nám to audítorky nevytkli, a to tu pracujem už nejakých 10 rokov. To že mám v účtovníctve 50 faktúr napríklad z októbra a za nimi nasleduje 1 alebo 10 faktúr zo septembra zatiaľ nikomu nevadilo. Dokonca aj pri vystavených faktúrach to bežne takto máme, že sa nám strieda obdobie. Veď podľa zákona faktúra musí byť vystavená do 15 dní, takže nebudem čakať do 15.10. aby som mohla uzavrieť september. Dôležité je aby nechýbalo pri vystavených poradové číslo.