heja3
20.03.06,07:26
Dobrý deň. Prosím súrne o radu:

Mám klienta, ktorý robí reklamné a grafické služby. Do roku 2004 spolupracoval so svojím bratom, ktorý bol umelec v slobodnom povolaní - autor. V roku 2005 sa tento brat zamestnal a zrušil si "autora". Problém je v tom, že mu občas pomáhal. Peniaze mu vyplácal v hotovosti bez dokladu. Nakoniec to je asi 100.000,--/rok. Chce si to dať do nákladov, ale ja neviem ako -
hovorila som im, aby robili dohody o vyk. práce a odvádzali 19%, ale to nerobili. /Je to "jednohubka"/ - marcový kus.:mee:
Teraz tomuto klientovi vychádza vysoká daň, a ja som v koncoch. Nakoniec bude kvôli svojmu bratovi platiť aj vyššie poistné. Prosím poraďte vy máte viac skúseností.
Viac hláv, viac rozumu. :confused:
heja3
20.03.06,07:28
Naozaj mi nikto nevie pomôcť? Prosím.
alušik
20.03.06,07:45
No neviem... Nemám skúsenosť, ale že by ste urobili nejakú Zmluvu o dielo? Samozrejme to by si musel zdaniť brat, ale na druhej strane by klesol základ dane, a tým pádom aj vymeriavací základ na poistenie tomu klientovi. A daň by bola tak či tak u brata rovnaká.Prípadne by som rozmýšľala ešte o prenájme nejakých priestorov do sumy 22.900,- To by tá druhá strana /napr. aj ten brat/ mohla mať oslobodené od dane. A klientov základ dane a základ pre platenie odvodov by bol zase nižší... Ale nech poradia skúsenejší poraďáci.;)
heja3
20.03.06,08:30
Vidíš - prenájom ma nenapadol, ale aká zmluva o dielo - nevadí, že nemá živnost. alebo "autora"?
alušik
20.03.06,08:55
Zmluvu o dielo môžeš uzatvoriť s ktorýmkoľvek človekom - ako fyzickou osobou a nemusí mať živnosť.;)
heja3
20.03.06,09:04
Ďakujem alušik. Len neviem, či už nemá ročné zúčtovanie - ten jeho brat.
Nemalo by sa to riešiť cez dohodu o vykonaní práce? Stačí to takto?
alušik
20.03.06,09:10
Bola by som veľmi rada, ak by sa vyjadril aj niekto iný. Normálne sa to rieši väčšinou naozaj cez dohodu o vykonaní práce - ale ty nemáš povinnosť uzatvoriť len pracovnoprávny vzťah.
Viem,že raz sme na odpratanie snehu v zime uzavreli s dôchodcom aj zmluvu o dielo, hoci mi to vtedy na túto prácu naozaj veľmi nesedelo. Ale auditorka to odobrila.
A aj keby mal ten brat urobené ročné zúčtovanie, stále by mohol podať opravné daňové priznanie...
alušik
20.03.06,09:14
heja3
20.03.06,09:17
Ďakujem veľmi pekne - a pozdravujem Dolný Kubín tu z Cífera - už nie je zatopený, len robí šarapatu podzemná voda v studniach.