Garconko
11.10.13,16:59
Dobrý deň, chcem sa spýtať, či je všetko zákonne s vyplácaním v poriadku, ak si založím živnosť a tiež sro (spoločník), aby som si mohol tržby z tej vlastnej sro v priebehu roka prefaktúrovať za nejaké služby zo svojej živnosti, aby som nemusel čakať na vyplatenie zisku na koniec roka z sro. Toto mi poradila účtovníčka, známy mi povedal, že to nie je dobré. Má to ale výhody, ak v tom nie je niečo nezákonné. Nie je teda? Ďakujem.
Tweety
11.10.13,15:11
Určite takto prefakturovávať tržby na seba ako živnostníka nie je zákonné.
Dáša_
11.10.13,15:13
nuž, otázka je, aké služby pre svoju sro vykonávaš...
Garconko
11.10.13,15:36
A ako to, že to tak veľa ľudí potom robí ako normálnu vec? :-) Je tam ten problém, že som spoločník v sro? Ak to robia normálne účtovníčky, čo je na tom potom zlé?
Garconko
11.10.13,15:37
Ak je vyšší komentár správny, potom je to asi jedno, aké služby, či je tu aj iné východisko? SRO by zarábala na internetovej reklame a ja by som jej faktúroval propagačné služby resp. práce na jej webstránke.
Dáša_
11.10.13,15:42
myslím že môžeš fakturovať služby vlastnej sro - keď ich vieš správne pomenovať
myslím, že to vyššie bolo myslené, že nemôžeš dať faktúru s textom - fakturujem tržby. Ale fakturujem programatorske prace na web stranke alebo ine prace nie je problem. Len treba dat pozor, aby to bolo ceny bezne na trhu
Tweety
11.10.13,16:51
Fakturovať môžeš služby, tovar, ktoré poskytneš , ale písal si o prefakturovaní tržieb sro na živnostníka, vyjadrila som sa k tomu.
KEJKA
11.10.13,17:03
treba dávať aj pozor, aby si ako konateľ sro postupoval v záujme sro. Predpokladám, že nie si len spoločník, ale aj konateľ.
Hovorí ti niečo pojem zákaz konkurencie?
To, že niečo robia všetci, nie je argument........
Garconko
30.10.13,11:55
Jasné, nie je to argument :-), len som chcel vedieť, čo je správne, nemám záujem o žiadne problémy neskôr...zákaz konkurencie chápem, projekt na sro by bol čisto na tvorbu obsahu vhodného pre ľudí a pri ňom reklamné prvky...ako živnostník by som sročke faktúroval službu- vytvorenie a technická údržba webstránky, čiže myslím, že v tomto nie je nič konkurenčné, dobre myslím? Ďakujem za odpovede všetkým.
Garconko
30.10.13,11:57
Áno, presne tak som to myslel, len som si nebol istý, či s tým zákon nemá problém, keď by som bol spoločník v danej sro a zároveň jej dodávateľ služby programovanie. Čiže to problém nie je, ak som správne pochopil. Ďakujem za radu.
Braňo
30.10.13,12:11
určite to má výhody - v kľude si zaplatíš budúci rok minimálne odvody 2277,24 EUR na živnosti za rok, minimálnu daň na s.r.o. vo výške 1000 EUR... (okrem toho, že Ti hrozí dodanenie do výšky obvyklých cien). Nerozumiem tomu slovenskému naturelu - že musím čakať na vyplatenie zisku - pri jednoosobovej s.r.o. môžeš manipulovať cez pôžičky aj skôr - musíš ho však tvoriť.
Garconko
30.10.13,12:19
Ja nerozumiem ľudskej ironickosti, keď sa normálne pýtam .-), sro je nutné založiť, lebo výkony ňou robené sa nedajú robiť na živnosť a "musím čakať na vyplatenie zisku"- to je normálne, nie? Buď si milionár alebo si nikdy nezačínal ako študent.
Braňo
30.10.13,12:25
napísal som, že nemusíš.
taiko
30.10.13,12:27
a nemozes sam seba v tej s.r.o. aj zamestnat?
Garconko
01.11.13,09:38
A zrozumiteľne mi nemôžete odpovedať? :-) Minimálna daň- to je ten Ficov návrh? Bolo mi povedané účtovníkom, že minimálne ešte budúci rok to nemôže platiť, čo je to to dodanenie? Ďakujem za upresnenie.
Braňo
01.11.13,10:24
novela bude platiť od 1.1.2014, čiže za rok 2014.Dodanenie znamená, že Daňový úrad pri kontrole dodaní v prípade, že používaš nižšie ceny ako obvyklé tento rozdiel a z toho rozdielu doplatíš aj daň.