kahu
20.03.06,07:35
Zdravím Vás,
chcem Vás poprosiť o radu. Mám živnostníka, ktorý zaplatil cestnú daň na rok 2005 na auto, ktoré používal do októbra 2005, potom si kúpil nové auto a požiadal DU aby mu preúčtovali časť cestnej dane z prvého auta na zvyšné mesiace na druhé auto, teda prvé auto má zaplatenú dan na mesiace 1-9, druhé má zaplatenú na 10-12. Prvé auto ale nepredal ale nepoužíval ho od októbra. Môže si uplatiť odpis za toto prvé auto na konci roka?
A ešte sa chcem spýtať keď nemá živnostník podnikateľský bankový účet, ale má pohyby cez tento účet aj tie, ktoré patria do živnosti ako mám účtovať tento účet iba položky čo patria do podnikania alebo celý účet a čo tam nepatrí dávať ako nedaňové.
Ďakujem
renča1
20.03.06,06:46
Zdravím Vás,
chcem Vás poprosiť o radu. Mám živnostníka, ktorý zaplatil cestnú daň na rok 2005 na auto, ktoré používal do októbra 2005, potom si kúpil nové auto a požiadal DU aby mu preúčtovali časť cestnej dane z prvého auta na zvyšné mesiace na druhé auto, teda prvé auto má zaplatenú dan na mesiace 1-9, druhé má zaplatenú na 10-12. Prvé auto ale nepredal ale nepoužíval ho od októbra. Môže si uplatiť odpis za toto prvé auto na konci roka?

pokiaľ má prvé auto zaradené v majetku firmy k 31.12. môže si uplatniť odpis pripadajúci za celý rok. Tak isto má nárok na odpis aj z druhého auta, ale musí ho mať tiež zaradené v majektu firmy k 31.12.

A ešte sa chcem spýtať keď nemá živnostník podnikateľský bankový účet, ale má pohyby cez tento účet aj tie, ktoré patria do živnosti ako mám účtovať tento účet iba položky čo patria do podnikania alebo celý účet a čo tam nepatrí dávať ako nedaňové.

Tu by som doporučovala si čo najrýchlejšie založiť účet len na podnikat.aktivity.ˇÚčtovala by som len položky ako výdavky ovp.základ dane, ktorý slúži na podnikanie, čiastočne by som krátila aj poplatky a ostatné. Ostatné nepodnik.platby, výbery by som účtovala výdavok neovp.základ dane.

Ďakujem

Odpoved fialovou.:)
Zita5
20.03.06,06:47
Zdravím Vás,
chcem Vás poprosiť o radu. Mám živnostníka, ktorý zaplatil cestnú daň na rok 2005 na auto, ktoré používal do októbra 2005, potom si kúpil nové auto a požiadal DU aby mu preúčtovali časť cestnej dane z prvého auta na zvyšné mesiace na druhé auto, teda prvé auto má zaplatenú dan na mesiace 1-9, druhé má zaplatenú na 10-12. Prvé auto ale nepredal ale nepoužíval ho od októbra. Môže si uplatiť odpis za toto prvé auto na konci roka?
Vedieš ho v evidencii majetku k 31.12.2005 ? Ak áno tak môžeš .

A ešte sa chcem spýtať keď nemá živnostník podnikateľský bankový účet, ale má pohyby cez tento účet aj tie, ktoré patria do živnosti ako mám účtovať tento účet iba položky čo patria do podnikania alebo celý účet a čo tam nepatrí dávať ako nedaňové.
Treba zriadiť účet na podnikanie.
Podnikateľský účet je zriadený na platby súvisiace s podnikaním , takže tu by som problém nevidela , ale problém nastáva vtedy ,ak eviduje na BV platby súkromné a tieto treba účtovať ako výdavok neovplyvňujúci ZD - iný - osobná spotreba .
Ďakujem

.................................................. ........
Zita5
20.03.06,06:50
Ešte k tomu účtovaniu podnikateľských aktivít z účtu : prefoť si bankový výpis ,prilož k tomu doklady na základe ktorých boli platby realizované , a tieto zúčtuj cez pokladňu v hotovosti , čiže ako peňažnú operáciu .
Manual
20.03.06,06:50
Zdravím Vás,
chcem Vás poprosiť o radu. Mám živnostníka, ktorý zaplatil cestnú daň na rok 2005 na auto, ktoré používal do októbra 2005, potom si kúpil nové auto a požiadal DU aby mu preúčtovali časť cestnej dane z prvého auta na zvyšné mesiace na druhé auto, teda prvé auto má zaplatenú dan na mesiace 1-9, druhé má zaplatenú na 10-12. Prvé auto ale nepredal ale nepoužíval ho od októbra. Môže si uplatiť odpis za toto prvé auto na konci roka?
A ešte sa chcem spýtať keď nemá živnostník podnikateľský bankový účet, ale má pohyby cez tento účet aj tie, ktoré patria do živnosti ako mám účtovať tento účet iba položky čo patria do podnikania alebo celý účet a čo tam nepatrí dávať ako nedaňové.
Ďakujem
Len by som doplnil predch. odpovede v tom že či si podal DP za nové MV na DU. Ak nie tak podaj, lebo to bude za 2000,-:)