SimonAth
12.10.13,17:30
Dobrý deň

Prosím vás potreboval by som poradiť. Som ztp/s. Mám priznaný polovičný invalidný dôchodok.50 % Pred pár dňami som skončil štúdium na vš a chcel by som vedieť či musím ísť na úrad práce alebo nie a ako je to s odvodmi a poplatkami či si ich budem musieť platiť sám alebo nie? Uvažujem, že by som si otvoril chránenú dielňu a v prípade, že by to nešlo a musel by som s tým skončiť
musel by som si začať platiť odvody a poplatky alebo by to bolo všetko ako teraz keď ešte nie som v evidencii úradu práce?

Ďakujem za objasnenie

Simon
veronikasad
12.10.13,16:40
Za poberatelov ID je platitelom zdr.poistenia štát, z tohto dôvodu by si sa nemusel evidovať na UP.

Ak však chceš dotáciu na podnikanie občana s ŤZP, evidencia na UP je nutná, Keď v roku 2013 začneš podnikať, minimálne do 1.1.2015 si môžeš určiť vymeriavací základ preddavkov na zdr.poistenie nula a preddavky platiť nebudeš. Či budeš platiť poistné do soc.poisťovne, závisí od výšky tvojich príjmov=tržieb, nie zisku. Do príjmov sa započítava aj vyčerpaná dotácia. Ak do konca roku presiahne 12*402,50 (bez ohladu na počet mesiacov podnikania), staneš sa od 1.7.2014 povinným platitelom odvodov do SP, ktoré sú rovnaké ako pre zdravého živnostníka.

Viac info o chránenej dielni nájdeš tu :

http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/nastroje-aktivnych-opatreni-na-trhu-prace/podpora-zamestnavania-obcanov-so-zdravotnym-postihnutim.html?page_id=13317