martinala
20.03.06,07:40
zdravím všetkých poraďákov,
potrebovala by som pomôcť s týmto :
FO účtujúca v PU ukončila v r. 2005 činnosť. HV = strata. teraz :
viem, že všetky pohľadávky treba pripočítať a záväzky odpočítať od HV. chcem sa spýtať : robí sa to :
1. pri transformácii účtovného HV na daňový, teda cez odpočítateľné a pripočítateľné položky, tzn. v DP uvediem HV účtovný plus mínus OP a PP = hv daňový / v podstate sa môžem dostať zo straty do zisku, alebo ešte zvýšiť účtovnú stratu /
2. alebo to musím zohľadniť už v účtovnom HV, ale ako sa to účtuje ?

vopred ďakujem za všetky rady.
m.
accad
20.03.06,07:38
Pohľadávky:
Nakoľko účtujete FO v PU pri trvalom upustení od vymáhania pohľadávky zaúčtujete tieto pohľadávky na účet 546-Odpis pohľadávky.
Z účtovného pohľadu to zvýši účtovnú stratu.
Na rozdiel od JU v PU už z týchto pohľadávok UJ odviedla daň, v roku kedy o pohľadávke účtovala do výnosov. V daňovom priznaní FO typ B to v roku 2005 pripočíta na str.4 riadok 40.
Záväzky:
Podľa § 74 ods.4 postupov účtovania v PU sa zaniknuté záväzky účtujú v prospech účtu 648-Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti. Nakoľko tieto záväzky znížili účtovný hospodársky výsledok a daňový základ v roku kedy o nich bolo účtované, v roku 2005 budú účtovným výnosom.Prenosom z účtovného hospodárskeho výsledku sa to dostane do daňového základu. V daňovom priznaní to už nie je potrebné upravovať.
martinala
20.03.06,07:46
až teda tomu dobre rozumiem, urobím v roku 2005 tieto účtovné zápisy :
546 / 311 napr. 300,-
321 / 648 napr. 100,-
dostanem účtovný HV napr. + 150,- a ten v DP upravím už len o pohľadávky, teda + 300 a daňový HV je 450,- x 19 % dane, ano ?
accad
20.03.06,07:59
Ano.
Ešte upozorňujem, že by ste mali oznámiť vašim dlžníkom, že natrvalo upúšťate od vymáhania vašich pohľadávok voči nim, aby si to upravili v ich účtovnej evidencii.
Čo sa týka záväzkoch, tak z pohľadu obchodného práva nedochádza k ich zániku a veriteľ si ich môže uplatňovať aj naďalej.
martinala
20.03.06,11:28
ja sa asi zbláznim. fakt už neviem, čo mám robiť. práve som dostala info z DR BB, že pri ukončení živnosti SZČO v PU, táto vôbec nemusí svoj daňový základ upravovať o neuhradené pohľadávky a záväzky, že tento postup je záväzný iba pre SZČO v JU.
prosím Vás, dajde mi niekto rovné, nie pokrútené paragrafy ....