kubkokubko
13.10.13,09:54
Ahojte poradaci, dnes som študovala opat zakonnik práce, pretoze sa ku mne na brigádu hlási 17 ročná študentka, vyzera minimálne na 20, rozumovo je tiez vyspela. Ide o prácu cez víkend, predaj cez okienko v rýchlom občerstvení, ako samostatná obsluha (bude tam ako jediný zamestnanec) Vzhľadom na to, ze všade brigáduju studenti som mala pocit, ze problem nebude, ale po prestudovani zákonníka práce a ak som to dobre pochopila, tak asi bude problem. Poradite mi? Ako mladistvá na dohodu o BPŠ može robiť za 24 hodín max 8 hodín a musí mat medzi smenami nepretrzitý odpočinok 14hodín, tyzdenne moze odpracovat max 20 hodín tyzdenne. O uzavretí dohody a o jej skončení musí byt informovaný zákonný zástupca, to by som riešila podpisom na dohode. Ako mladistva musi mat pred nastupom lekarsku prehliadku bezpodmienečne. To vsetko mi je jasne. Len mi nie je jasne, ci moze robiť sama, ci to neovplyvni jej bezpečnost, rovnako aj moznost porezania alebo popalenia pri pri priprave jedla. A v § 93 ods 2 sa hovorí, ze je mozne nepretržitý odpočinok v týzdni (sobota a nedela) presunut na ine 2 po sebe nasledujuce dni, u zamestnancov nad 18 rokov. Teda som spravne pochopila, ze nemože robiť cez víkendy ked este nema 18? Dostala som na podnikanie príspevok z UP, tak si nemozem a nechcem dovolit žiaden preslap, hlavne nie s mladistvými. Dakujem za vase rady, nazory a opdovede.
Mila123
13.10.13,10:33
pokiaľ viem, mladistvý nesmie pracovať v nedeľu, resp. ak by si chcela ho zamestnať na víkend, musela by si ho zamestnať iba na S a N (na každý víkend nová dohoda) a potom už iba zvládnuť prihlásenie do SP a ak by si uplatňovala výhodu, oslobodenie od fondov pozor na to, ako jej dlho trvá tá ktorá dohoda......
ivka70
13.10.13,17:03
Ja si myslim. ze na to miesto mladistveho nemozes zamestnat, kedze s nim nemozes uzavriet ani hmotnu zodpovednost a podla toho, co pises, by mala riadne uctovat v pokladni ....
kubkokubko
17.10.13,03:08
To dievča tvrdí, že jej mama s tym robí a tvrdi, ze nie je problem, tak neviem......
Mila123
17.10.13,05:27
problém s čím?