kremienok76
13.10.13,15:04
Ahojte,

viete mi niekdo poradiť, čo treba dokladovať do OR SR pri prvozápise sro, kde konatelia majú titul MgA. z českej VŠ a nemajú ho ešte zapísaný v OP ? či stačí len diplom ? .... ďakujem
ivka70
13.10.13,13:37
Myslim si, ze nestaci.
Treba najskor prejst torturou zapisu a uznania titulu do OP.
Alebo udaje o titule do OR SR nedavat, kedze nie su v OP.
Ice dive
13.10.13,13:40
no mne zapísali do OR SR titul z rakúskej univerzity MAG. absolutne bezproblémov, myslím, že ORSR je úplne jedno čo zapisujú... skôr by ma zaujímalo ako sa dá zapísať titul zo zahraničnej univerzity do OP, lebo keď som to chcel, tak pani na polícií, to nechcela spraviť...
kremienok76
13.10.13,13:48
áno, do OP viem, že je to tortúra.... práve preto si to nedali lebo na to momentálne "nemajú čas".... ale v OR to chcú mať
kremienok76
13.10.13,13:54
a kedy to asi bolo ? teda ten OR, a dokladoval si len diplom ? do OP treba urobiť uznanie titulu cez MŠ, a s tým potvrdením ísť na políciu. presný postup je na stránke MŠ.
avalik
13.10.13,14:03
Dnes 16:40 Ice dive


no mne zapísali do OR SR titul z rakúskej univerzity MAG. absolutne bezproblémov, myslím, že ORSR je úplne jedno čo zapisujú... skôr by ma zaujímalo ako sa dá zapísať titul zo zahraničnej univerzity do OP, lebo keď som to chcel, tak pani na polícií, to nechcela spraviť...



Zakon o obcianskych preukazoch
§ 3
(3) Do občianskeho preukazu v časti osobitné záznamy sa na žiadosť občana uvedú
c) skratka akademického titulu, vedecko-pedagogického titulu, umelecko-pedagogického titulu alebo iného titulu, alebo vedecko-akademickej hodnosti, umelecko-akademickej hodnosti alebo vedeckej hodnosti absolventa vysokej školy po predložení dokladu o udelení titulu, alebo skratka titulu, ktorý je občan oprávnený používať podľa osobitného predpisu,1) po predložení dokladu o absolvovaní vysokoškolského štúdia.

Zakon o vysokych skolach http://www.zakonypreludi.sk/zz/2002-131
§ 106
Uznávanie dokladov o vzdelaní

(1) Uznávanie dokladov o vzdelaní vydaných vysokou školou so sídlom mimo územia Slovenskej republiky alebo iným na to oprávneným orgánom podľa právnych predpisov príslušného štátu je postup, v rámci ktorého sa posudzuje, či podmienky na vydanie dokladu o vzdelaní, ktorý sa má uznať, sú rovnocenné s podmienkami na vydanie dokladov o vzdelaní podľa tohto zákona. Na uznávanie dokladov o vzdelaní ako dokladov o odbornej kvalifikácii na účely výkonu povolania sa vzťahuje osobitný predpis.34)

(2) O uznaní dokladov o vzdelaní rozhoduje

a) vysoká škola v Slovenskej republike uskutočňujúca študijné programy v rovnakých alebo príbuzných študijných odboroch, ako sú uvedené na predloženom doklade o vzdelaní; ak sa obsah absolvovaného štúdia zhoduje iba čiastočne, môže vysoká škola žiadateľovi o uznanie predpísať vykonanie doplňujúcich skúšok, prípadne aj dopracovanie a obhajobu bakalárskej, diplomovej alebo dizertačnej práce; vysoká škola rozhodne o uznaní dokladu o vzdelaní podľa odseku 1 automaticky, ak je medzi príslušným štátom a Slovenskou republikou uzatvorená medzinárodná dohoda o vzájomnom uznávaní a rovnocennosti dokladov o vzdelaní a doklady podľa odseku 1 sú jej súčasťou,

b) ministerstvo, ak v Slovenskej republike nie je vysoká škola, ktorá uskutočňuje študijné programy v rovnakých alebo príbuzných študijných odboroch, ako sú uvedené v predloženom doklade.

(3) Žiadateľ, ktorému bol uznaný doklad o vzdelaní podľa odseku 2, je oprávnený používať na území Slovenskej republiky akademický titul a jeho skratku tak, ako mu boli priznané podľa vnútroštátnych právnych predpisov štátu, z ktorého doklad pochádza, a to v jazyku tohto štátu. Ak by akademický titul alebo jeho skratka boli zameniteľné s titulmi udeľovanými podľa tohto zákona, na ktoré sa vyžaduje splnenie iných podmienok na získanie odbornej spôsobilosti, ako bolo v štáte, z ktorého doklad o vzdelaní pochádza, ministerstvo rozhodne o používaní primeraného akademického titulu.

(4) Podrobnosti o postupe pri uznávaní dokladov o vzdelaní podľa tohto paragrafu ustanovuje všeobecne záväzný predpis, ktorý vydá ministerstvo.

(5) Pravosť podpisov a odtlačku pečiatky školy na origináloch dokladov uvedených v odseku 1 musí byť osvedčená orgánom štátu príslušným na jeho osvedčenie alebo notárstvom v príslušnom štáte s odtlačkom pečiatky zastupiteľského úradu Slovenskej republiky v tomto štáte, ak medzinárodná zmluva neustanovuje inak.

(6) V rozhodnutí o uznaní dokladu o vzdelaní sa uvádza, že toto rozhodnutie nie je dokladom o uznaní odbornej kvalifikácie.


238/2005 Z. z.Vyhláška Ministerstva školstva Slovenskej republiky o postupe pri uznávaní dokladov o vzdelaní http://www.zakonypreludi.sk/zz/2005-238

Uznávanie dokladov o vzdelaní zo zahraničia https://www.minedu.sk/uznavanie-dokladov-o-vzdelani-zo-zahranicia/

http://www.uniba.sk/index.php?id=1837
http://www.stuba.sk/sk/informacie-pre-uchadzacov/uznavanie-dokladov-o-vzdelani-ziskanych-v-zahranici/uznanie-dokladov-o-ukoncenom-vysokoskolskom-vzdelani.html?page_id=5704
...
Ice dive
13.10.13,14:11
Bolo to v roku 2011, a nemusel som ukazovať žiaden diplom.... stačilo notársky overené čestné prehlásenie, že mi bol daný titul udelený na tej a tej univerzite.... skrátka formalita za 50 centov (overenie podpisu na matrike....)
Ice dive
13.10.13,14:22
Vďaka za radu, to je síce pekné avšak prax je iná.... išiel som s diplomom z univerzity ako bežný absolvent VŠ na políciu... že vymieňam OP.... diplom som mal a mám dvojjazyčný v Nj a Aj - meno a skratka titulu ako aj VŠ boli jednoznačne identifikované t.j. netreba ovládať cudzí jazyk aby sa dal prečítať.... s rakúskom máme bilaterálnu dohodu v danom obore (ekonomika je všade rovnaká.... pri práve alebo medicíne je to iné....)... na polícií: my Vám to nemôžeme na základe diplomu zapísať, choďte na MS, na MS no s týmto sme sa ešte nestretli, choďte na podobnú VŠ na slovensku čo Vám povedia tam... na EU BA... hmmm s tým sme sa ešte nestreli... napíšte si žiadosť a odpovieme Vám... no a odpoveď bola v tom duchu, popíšte nám čo ste vlastne študoval, a VŠ o tom porozmýšľa... tak som sa na to po tejto administratívnej tortúre vykašlal... ale zase mám aj spolužiakov, ktorím to na tej istej policajnej stanici zapísali bez problémov... asi záleží od tety, ktorá tam sedí, a ako sa vyspala...
avalik
13.10.13,14:32
ale tak si mal vyziadat z AT skoly opis studijneho programu, sylaby ...
Ice dive
13.10.13,14:42
opis štúdijného programu by bol v Nj jazyku, t.j. určite by chceli úradný preklad (čo nie je zdarma), skôr ako by sa tým vôbec zaoberali... daná škola je na stránkach MŠ v SR uznávaná na zákalde bilaterálnej dohody...(inak by som ju ani neštudoval, ak by som mal neplatný titul...). t.j. raz túto tortúru spravili hromadne, tak nerozumiem, prečo to musí robiť potom každý absolvent osobitne.... skôr si myslím, že pri najbližšej výmene OP to skúsim opäť a keď nepochodím sproste na úradníkov naziapem pošlem ich do teplých krajín a pod... lebo v dnešnej dobe ak je človek slušný posieľajú ho od dverí k dverám a kadeľahšie po to alebo ono tlačivo.... a ak sa spraví bordel, tak sa vyhovie skôr a k spokojnosti stránky.... je to smutné ale je to žiaľ tak...:(:(:(
Moja SRO
13.10.13,17:14
ako príloha ti postačuje fotokópia VŠ diplomu
kremienok76
14.10.13,06:46
ďakujem
Moja SRO
14.10.13,10:43
čo si myslíš ivka70, je úplne fuk....k zápisu titulu do OR postačuje fotocopy VŠ diplomu.