Zita5
20.03.06,08:03
Na základe vybavenia investičného úveru v peňažnom ústave v 9/2005 banka zriadila účet na čerpanie tohto úveru . Dostávam pravidelne mesačne bankové výpisy z čerpania úveru .

Lenže , mám prípad kedy banka nám previedla peniaze na čerpanie - respektíve potrebnú úhradu z menovaného úveru na náš podnikateľský účet na zakúpenie stroja / tu by som išla cez PP to mi je jasné /ale mám aj prípad , kedy nám realizovala platbu za prepravu priamo z daného úverového účtu .

Ako by ste tieto dve veci zosúladili . Ako by ste vôbec tieto výpisy evidovali . Viem , že v účte si zriadim tento úverový účet , ale akou cestou sa dať , cez PP /v jednom prípade by vyhovovali / alebo príjem NZD.

Akým smerom sa v JÚ uberať ?
renča1
20.03.06,07:19
úver je poskytnutý na podnikateľský účet alebo na súkromný účet?
Zita5
20.03.06,07:27
úver je poskytnutý na podnikateľský účet alebo na súkromný účet?


1/ Úver bol poskytnutý na podnikateľské účely a časť čerpania prebehla prevodom na podnikateľský účet. To takým spôsobom , že som priniesla do banky úhradu včetne DF , na základe toho mi podpísali čerpanie a čiastku mi previedli na podnikateľský účet . Jednalo sa o 4 500 000,- Sk za stroj ktorý bol dovážaný z nemecka .Z podnikateľského účtu bola realizovaná úhrada , ktorú som zaúčtovala v PD do výdavkov , lebo sa jednalo o tovar , a príjem čiastky na účet som uviedla cez PP .
Tu mám vlastne prevod z účtu na účet - toto by som riešila cez PP .


A l e ... mám aj taký prípad , že

2/ Obdržala som faktúry za 4 kamióny a tieto som spracovala , vypísala úhradu , zašla do banky ... obvyklý spôsob ..... ale banka sumu úhrad za kamióny už nepreviedla na podnikateľský účet ... ale tieto úhrady prešli cez úverový účet ..... a tu mi to robí problém ....
Zita5
20.03.06,07:34
renča ak by som normálne účtovala bankový výpis z účtu zriadeného na investičný úver tak napríklad hneď v prvom výpise mám uvedené :

Počiatočný zostatok istiny 0
Vyrúbenie poplatku za poskytnutie úveru 25 000
Platenie provízie 25 000

Konečný zostatok istiny 0



Ale pri tom , banka si stiahla z podnikateľského účtu poplatok - 25000,- ktoré mám zaúčtované v PD - prevádzková réžia .
renča1
20.03.06,07:52
Zitka a prečo neúčtuješ o účte, na ktorom bol poskytnutý úver? Ved na prvotnom výpise musíš mať kredit - úver . Následne sa z úveru platia úroky, poplatky, atd... O tomto všetkom by si mala účtovať. Potom by aj úhrada za faktúry z úveru bola podľa správnosti a nemusela by si premýšlať, ako úhradu naúčtovať do PD. Ak o nej nechceš účtovať, tak na základe ID by som preúčtovala úhrada k faktúram, prefotila si výpis a odôvodnila. V tomto prípade by nešlo o peňaž.operáciu , ale ved to ty vieš.
Zita5
20.03.06,08:00
Že by som si robila zbytočné starosti ?
renča1
20.03.06,08:02
Zitka to už je tá prepracovanosť, ja už normálne niekedy nechápem obyčajné, primitívne veci.Už aby bol apríl.
Manual
20.03.06,08:06
Že by som si robila zbytočné starosti ?
Asi 4 roky dozadu som účtoval úver a všetko som účtoval na úverovom účte, pretože banka po predložení dokladov robila úhrady priamo dodavateľom. A tak to máš určite aj Ty. Vyrobíš si zbytočne ďalšie operácie a "zneprehladníš" tok peňazí
Zita5
20.03.06,08:06
renča ak by som normálne účtovala bankový výpis z účtu zriadeného na investičný úver tak napríklad hneď v prvom výpise mám uvedené :

Počiatočný zostatok istiny 0
Vyrúbenie poplatku za poskytnutie úveru 25 000
Platenie provízie 25 000

Konečný zostatok istiny 0



Ale pri tom , banka si stiahla z podnikateľského účtu poplatok - 25000,- ktoré mám zaúčtované v PD - prevádzková réžia .Toto je jasné

Tak dobre , ako by si zaúčtovala tento pohyb ?
renča1
20.03.06,08:10
a musíš tam mať pripísaný úver , kredit, aby bolo z čoho sťahovať poplatky, atd....
Zita5
20.03.06,08:11
a musíš tam mať pripísaný úver , kredit, aby bolo z čoho sťahovať poplatky, atd....

No nemám :rolleyes: .To je holý výpis bez kreditu , len s tým čo som uviedla .
Tento výpis je výpis č.1
renča1
20.03.06,08:37
Zitka poviem ti pravdu, premýšlam ako to urobiť, pretože ak by si účtovala o tomto výpise, tak nesedí ti koneč.stav v banke. Jedine ak by si účtovala takýmto spôsobom:
- prev.réžia - poplatok 25 000,00
- koneč.stav nula,zostatok mínus.sumu 25 000,00 by som naúčtovala , ako + 25 000,00 PNZD išlo by o fiktívny príjem na účet.
Zita5
20.03.06,08:45
No tak už mi veríš , že mám v tom chaos ?:( Vieš , budem považovať ten výpis za informatívny , a tú dopravu ,ktorú nám uhradili z úverového účtu preženiem cez ÚUO do prevádzkovej réžie s doložením faktúr a výpisu z investičného úveru .


Ďakujem Ti .:) Už som rozhodnutá .
renča1
20.03.06,09:13
taká maličkost čo je to ÚUO?
Zita5
20.03.06,09:26
taká maličkost čo je to ÚUO?

Účtovné uzávierkové operácie ;)

renčika zmenila som účtovanie idem cez priebežné položky , na koci roka budem mať úverový účet v minuse čo mi sadne aj peňažným denníkom a v roku 2006/ pretože je to krátkodobý úver na 12 mesiacov/ pri vyplatení úveru sa mi priebežné položky vyrovnajú . Už mi z toho šibe , ale pravdepodobne by to malo byť na 99% dobre , len ešte som nie u konca.

Len nebudem môcť PP uviesť vo výkaze MaZ mínusové ale pôjdem cez úver no .....uvidím ...:rolleyes:
renča1
20.03.06,10:00
Účtovné uzávierkové operácie ;)

renčika zmenila som účtovanie idem cez priebežné položky , na koci roka budem mať úverový účet v minuse čo mi sadne aj peňažným denníkom a v roku 2006/ pretože je to krátkodobý úver na 12 mesiacov/ pri vyplatení úveru sa mi priebežné položky vyrovnajú . Už mi z toho šibe , ale pravdepodobne by to malo byť na 99% dobre , len ešte som nie u konca.

Len nebudem môcť PP uviesť vo výkaze MaZ mínusové ale pôjdem cez úver no .....uvidím ...:rolleyes:

Nuž, ved ty vieš ako ďalej...., ale ked to je len na 12 mesiačikov. Je lepšie o tom účtovať , ved ty vieš aj najlepšie čo všetko tam je atd... Ťažko radiť.Hm:)
nika.sum
28.03.06,12:49
Tiez mam pred sebou vypis z uctu - podnikatelsky uver.
Vypis č. 1: poplatok za poskytnutie úveru -5.000,-
konečný zostatok istiny 0
konečný zostatok úveru -5.000,-

Výpis č. 2: čerpanie úveru -200.000,-
platenie provízie 5.000,-
konečný zostatok istiny -200.000,-
konečný zostatok úveru -200.165,-

tych 165,- je ur.akumul.nevyúčt.

Vypis č. 3: poplatok za vedenie účtu -100,-
platenie poplatku za vedenie učtu 100,-
inkasovanie úroku z úveru 825
konečný zostatok istiny -200.000,-
konečný zostatok úveru -200.165,-

Ako to zaúčtovat?
nika.sum
28.03.06,13:07
Je tam niekde Zitka alebo niekto kto mi poradi?
nika.sum
28.03.06,13:59
Skuste mi niekto poradit.
Zita5
28.03.06,14:35
nika to čerpanie ste mali z úverového účtu priamo , alebo Vám banka previedla na podnikateľský účet 200 000Sk?
lenkak
28.03.06,15:23
Ten 100 korunový poplatok Ti nefiguruje na klasickom bežnom účte?
nika.sum
28.03.06,15:27
nika to čerpanie ste mali z úverového účtu priamo , alebo Vám banka previedla na podnikateľský účet 200 000Sk?
Robim ucto jednej SZCO. Tak vsetko cerpanie je cez podnikatelsky úcet. Tiez splatky sú stahovane z podnik. úctu. Mna trosku doplietli tie poplatky neuctovane. Zacala som úctovat podnikatelsky úcet. Peniaze kt. previedla banka z uveroveho úctu som dala ako PNZD a splatku uveru kt. stiahla z podnikatelskeho úctu som dala ako VNZD, poplatky, úroky sú VOZD. Tie vypisy z uveroveho úctu - neviem ci ich nejako úctovat (lebo to je vsetko úctovane z podnikatel.uc.) alebo len podla nich na k 31.12. urcit vysku konecneho stavu úveru.
lenkak
28.03.06,15:35
Všetky transakcie si robila cez pod. účet. Takže o úverových účtoch už neučtuješ. Dávaš si len pozor, či Ti súhlasia poplatky, úroky, a splácanie úveru. Kontroluješ si samozrejme aj zostatok na úvere.
nika.sum
28.03.06,15:42
Dakujem vam velmi pekne za pomoc. Bola som trosku z toho dopletena, ale vysomarila som sa z toho, zacala som robit presne ako Lenka napisala. Dakujem kocky, ze si ste si na mna nasli cas aj pri tolkom zhone
Zita5
28.03.06,16:46
Robim ucto jednej SZCO. Tak vsetko cerpanie je cez podnikatelsky úcet. Tiez splatky sú stahovane z podnik. úctu. Mna trosku doplietli tie poplatky neuctovane. Zacala som úctovat podnikatelsky úcet. Peniaze kt. previedla banka z uveroveho úctu som dala ako PNZD a splatku uveru kt. stiahla z podnikatelskeho úctu som dala ako VNZD, poplatky, úroky sú VOZD. Tie vypisy z uveroveho úctu - neviem ci ich nejako úctovat (lebo to je vsetko úctovane z podnikatel.uc.) alebo len podla nich na k 31.12. urcit vysku konecneho stavu úveru.

nika , už som prišla neskoro , ja som musela účtovať aj cez priebežné položky , pretože banka to sťahovala z nášho účtu poplatky a podobne , takže ja som nešla cez PNZD a VNZD ale cez PP, platby ako sú úroky a poplatky vo výške 100 potom išli podn.účtu do VOZD.
lenkak
28.03.06,16:48
Zita - aj tak sa dá. Dobré riešenie.
Kryska5
21.02.07,12:38
Robim ucto jednej SZCO. Tak vsetko cerpanie je cez podnikatelsky úcet. Tiez splatky sú stahovane z podnik. úctu. Mna trosku doplietli tie poplatky neuctovane. Zacala som úctovat podnikatelsky úcet. Peniaze kt. previedla banka z uveroveho úctu som dala ako PNZD a splatku uveru kt. stiahla z podnikatelskeho úctu som dala ako VNZD, poplatky, úroky sú VOZD. Tie vypisy z uveroveho úctu - neviem ci ich nejako úctovat (lebo to je vsetko úctovane z podnikatel.uc.) alebo len podla nich na k 31.12. urcit vysku konecneho stavu úveru.
Ahoj, prosim ta nika.sum, mam preste tú istú dilemu ako si mala ty, len by som sa chcela opytat ten uverový účet si evidovala do záväzkov?
ak by si mala čas mohla by si mi to ešte trošku objasniť?
Uvitam aj akýkoľvek komentár od V.I.P. členov.... vďaka :)
Kryska5
21.02.07,19:29
v podnojnom to účtujem tak, že poplatok na bežnom účte zaúčtujem na peniaze na ceste nie ako náklad a zároveň účtujem na investičnom úvere peniaze na ceste plusom a tú istú sumu do poplatkov,resp. ako náklad mínusom... t.j. investičný je zostatok 0,-... je to pochopiteľné?
a dá sa to aplikovať aj v JU?
Zužu
06.03.07,17:22
Podnikateľ dostal od banky úver - lepšie povedané "investičný úver". Nikde nie je v zmluve zakotvené na čo má byť použitý. Ja som podnikateľovi tvrdila, že by mal byť použitý na kúpu inv. majetku, jemu v banke tvrdia, že ho môže použiť na rôzne účely, napr. poplatil všetky záväzky - dodávateľské faktúry. je to správne? Nemôže to byť napadnuteľné? Jedná sa mi o to, že je tam spracovateľský poplatok. Účtujem ho do prev. réžie?
Možno veľa otázok, ale chcem si to ujasniť. Ďakujem