kreativna
13.10.13,22:29
Dobrý deň, prosím Vás o odpoveď na nasledovnú otázku: Predsedníčka nášho spoločenstva vlastníkov bytov pred rokom dala zatepliť a obnoviť náš bytový dom a výťahy, chcem sa opýtať, či vlastníci prízemných bytov sú povinní podieľať sa na platení úveru za výmenu výťahov, do ktorých nikdy v živote nevstúpia? Vlastníci prízemných bytov musia podľa našej predsedníčky prispievať na všetky výdavky, ktoré súvisia s používaním dvoch výťahov mimo spotreby elektriny. Môže to byť správne?
Chobot
13.10.13,20:42
Áno, je to správne, hoci z vášho pohľadu to nie je spravodlivé. Výťahy sú spoločným vlastníctvom všetkých majiteľov, aj tých, čo bývajú na 1. poschodí. Preto sa musia podieľať aj na údržbe a opravách. Jediné, na čom sa môžete dohodnúť, že nemusíte prispievať, sú tie náklady na elektriku výťahov.

To je to isté, ako keby ľudia v byte povedali, že neprispejú na výmenu strechy, ktorá zateká, lebo oni nad sebou strechu nemajú, nech to financujú len byty pod strechou.

Úver za výmenu výťahov sa asi bude splácať z FO, do ktorého musíte prispievať všetci podľa spolulvlastníckeho podielu.

Takže predsedníčka má pravdu.
tictac7
14.10.13,04:49
...predsedníčka nič nedala, predsedníčka urobila to, čím ste ju poverili, čo ste si odsúhlasili....
erika.
12.04.16,12:28
Ďakujem Vám za odpoveď, ale ja dokonca nebývam ani na prvom poschodí, ale priamo na prízemí. Na financovaní úveru sa údajne nebudeme podieľať, ale na financovaní všetkých stavieb okolo toho t.j. prístupová rampa a nové vchodové dvere a energii áno.
erika.
12.04.16,12:31
nie obyvatelia na prízemí...ale sme boli prehlasovaní obyvateľmi, ktorí nechápu, že predsedníčke
ide čisto iba o províziu z úveru :(
Chobot
12.04.16,12:46
Pokiaľ to odsúhlasia ostatní vlastníci, tak to neodporuje zákonu o vlastníctve bytov. Myslím to, že sa nebudeš podieľať na financovaní úveru. Ale podľa správnosti by si mala, lebo ako som vyššie uviedol, výťah je aj tvojím vlastníctvom. Je to zariadenie domu a nedá sa jedno zariadenie vyňať zo spoločného vlastníctva. Takže aj keď nebudeš zahrnutá do splácania úveru, výťah bude aj tvojím majetkom. Napriek tomu, že ho nebudeš používať. Len neviem, ako to chcú prakticky spraviť. Jedine, že by sa úver bral výlučne na výťah a ostatné veci by sa financovali z FO.

FInancovanie ostatných súčastí je logické - nové dvere, energie, možno maľovanie chodieb.

Neviem, či sa chcela niečo spýtať, alebo si len konštatovala. Ak máš otázku, treba ju špecifikovať.
Chobot
12.04.16,12:51
Tomuto príspevku nerozumiem. V čom ste boli prehlasovaní ostatnými vlastníkmi? A prečo si myslíš, že predsedníčke ide o províziu z úveru? A odkiaľ vieš, že má províziu?

My sme tiež brali úver z banky a žiadnu províziu nám banka neponúkla. Vedel by som o tom, lebo sme dojednávali podmienky.

Alebo máš niečo spoločné so zadávateľkou pôvodnej otázky?
erika.
12.04.16,13:10
chcela som sa opýtať priamo na tú eneriu.
Chobot
12.04.16,13:55
erika.
13.04.16,07:01
nejde o províziu z banky...ide o províziu, ktorú dostane zamestnanec banky pri každom novom úvere...tým pádom niekto dohodí kšeft a podelia sa...viem robila som na rovnakom princípe v kooperatíve :)
erika.
13.04.16,07:03
nie nemám..ja som zadávala inú...čítal si..nie?
Chobot
13.04.16,11:27
Čítal, ale zadanie je tak podobné, že som si myslel, že ste z jednej bytovky.