kreativna
14.10.13,08:58
Dobrý deň, na zhromaždení SVB v roku 2011 som požadavola od predsedníčky e-mailovu adresu spoločenstva, moja požiadavka bola zamietnutá s odôvodnením, že SVB nemá počítač. Aké bolo moje prekvapenie keď pracovníčka správcu mi prečítala jeden bod zo zápisnice zo zhromaždenia v roku 2011, že bol odsúhlasený veľmi výhodný prenájom súkromnej PC pre prácu v spoločenstve predsedníčkou SVB v hodnote 296 eur za rok, samozrejme, že takýto bod nebol prejednávaný ani odsúhlasený, nový notbuk sa dá kúpiť za 250 eur a tlačiateň za 50 eur. Samozrejme, že v roku 2012 si túto úspešnú transakciu predsedníčka SVB zopakovala, ale už len za 180 eur. Takto sa správajú ŠMEJDI v spoločenstve vlastníkov bytov v KE.
Predsedníčka SVB si účtuje každý mesiac mobil v hodnote od 22-30 eur, každý mesiac odmenu 330 eur a ešte mimoriadne odmeny okolo 500 eur.
Vyúčtováva si bločky za nákup kancelárskych potrieb bez rozpísania jednotlivých položiek, len pod spoločným pomenovaním "Kancelárske potreby", aby nebolo možné odkontrolovať, že čo vlastne nakúpila v hodnote do 500 eur ročne. Už dnes nemám žalúdok na to, aby som pokračovala, takže sa zas ozvem niekedy inokedy s mojimi postrehmi ŠMEJDOV v spoločenstve vlastníkov bytov v KE
tictac7
14.10.13,07:02
Môj názor - nájdi si iné fórum a sem sa už neozývaj. Tu sa radí, tu sa nevyplakáva dookola stále o tom istom
Kvaka
14.10.13,07:06
Ako vlastník bytu máš právo nahliadnuť do všetkých dokladov, týkajúcich sa spravovania vášho domu, takže si môžeš zistiť, čo predsedníčka SVB nakupuje, ako aj to, čo ste jej na schôdzi odsúhlasili. V prípade, že koná v rozpore s odsúhlasenými právomocami, porušuje zákon. Pozri si tému http://www.porada.sk/t212720-ako-realizujete-pravo-vlastnika-nahliadat-do-dokladov-tykajucich-sa-spravy-domu-mate-v-zmluve-osetrene-ze-si-mozete-robit-fotokopie-vypisky.html.
Emka Roman
14.10.13,07:07
máš nárok (len si to treba niekedy vybojovať / kopať do dverí) nahliadnuť do všetkách dokladov = priamo na bločky.
u nás má zástupca vlastníkov cca 950 € / rok / 69 bytov
predseda SVB musí mať iné = min polovicu, čo by dostal správca
u nás 6€/byt y mesiac až 8,4 €/byt/mesiac

v seconhande kúpiš vyhovujúci komp podľa mňa do 200 € - a je to jednorazovo :D
Janiela
14.10.13,07:14
to sú znám perličky, predseda nášho bytového spoločenstva si mesačne účtoval prenájom ihličkovej tlačiarne 100,- Sk/mes.
Náplň - tie pásky - stáli vtedy cca 97,- SK. Išlo o rok 1999.
Neurobíš nič, ak ostatní budú mlčať. Sama proti všetkým nezmôžeš nič.
Kvaka
14.10.13,07:17
Bol tu komentár od Janiely, zmizol, otázka sa zmenila na debatu. Prečo?
Janiela
14.10.13,07:18
nevymazala som ho :-(
kreativna
14.10.13,07:33
Ďakujem Vám, že ste si ma všimli, ja som vás našla len včera a som tomu naozaj rada. Nechodím sa vyplakávať, len by som bola rada, aby viacerí vedeli, že aj takto to môže byť. Ešte raz vám ďakujem
sthruska
14.10.13,07:45
Ale to je len a len Vaša chyba. Čo robí rada? Ľuďom to je jedno? Tak sa nečuduj!
sito
14.10.13,14:14
Dobrý deň, na zhromaždení SVB v roku 2011 som požadavola od predsedníčky e-mailovu adresu spoločenstva, moja požiadavka bola zamietnutá s odôvodnením, že SVB nemá počítač. Aké bolo moje prekvapenie keď pracovníčka správcu mi prečítala jeden bod zo zápisnice zo zhromaždenia v roku 2011, že bol odsúhlasený veľmi výhodný prenájom súkromnej PC pre prácu v spoločenstve predsedníčkou SVB v hodnote 296 eur za rok, samozrejme, že takýto bod nebol prejednávaný ani odsúhlasený, nový notbuk sa dá kúpiť za 250 eur a tlačiateň za 50 eur. Samozrejme, že v roku 2012 si túto úspešnú transakciu predsedníčka SVB zopakovala, ale už len za 180 eur. Takto sa správajú ŠMEJDI v spoločenstve vlastníkov bytov v KE.
Predsedníčka SVB si účtuje každý mesiac mobil v hodnote od 22-30 eur, každý mesiac odmenu 330 eur a ešte mimoriadne odmeny okolo 500 eur.
Vyúčtováva si bločky za nákup kancelárskych potrieb bez rozpísania jednotlivých položiek, len pod spoločným pomenovaním "Kancelárske potreby", aby nebolo možné odkontrolovať, že čo vlastne nakúpila v hodnote do 500 eur ročne. Už dnes nemám žalúdok na to, aby som pokračovala, takže sa zas ozvem niekedy inokedy s mojimi postrehmi ŠMEJDOV v spoločenstve vlastníkov bytov v KE

Vitaj na porade, kreatívna. Zas si to tak neber, niekto nemá rád novú poradu, a niekto zasa nemá rád nových členov na porade.

Ako tu niektorí píšu, bez záujmu. A ak sa niečo v dome pohne, tal len preto, že s niekym to pohne, alebo sa niekto nový nasťahuje. Niekto si z vás spravil zlatú baňu, a len väčšina ju môže pre neho zavrieť. A nakopať ho za to, že si nakopal, až, až ...

Tak len s kľudom píš, čo sa u vás deje, spravodlivé ...

Časom ti aj niekto poradí, ale radšej vám. V jednote je sila ... :);)
sito
14.10.13,14:23
Bol tu komentár od Janiely, zmizol, otázka sa zmenila na debatu. Prečo?

Asi škriatok ...
sito
14.10.13,14:30
nevymazala som ho :-(

Tu už zmizlo veci, a aj dobrých, veľmi ...
Mária27
14.10.13,14:48
Ak ide o prenájom počítača, nemal by ho nikto iný používať, ani vlastník, iba nájomca. Pozri občiansky zákonník

§ 663

Nájomnou zmluvou prenajímateľ prenecháva za odplatu nájomcovi vec, aby ju dočasne (v dojednanej dobe) užíval alebo z nej bral aj úžitky.
mackoivan
14.10.13,16:40
krativna- koľko členov má vaše SVB? Podľa toho čo píšeš by mala by tá predsedníčka okamžite odvolaná je to svinstvo, iba ak robí aj učtovníctvo, potom s prižmúreníma očami
kreativna
15.10.13,06:55
Ďakujem Vám za Vaše reakcie, náš dom má 88 bytov, ale len asi 25% vlastníkov zaujíma čo sa v dome deje a z toho asi väčšia polovica pri pomyslení na predsedníčku a jej prácu má zdravotné problémy...., potom je skupinka okolo predsedníčky a to rada, zapisovateľka a overovateľka a asi ďalších 10 skalných, potom sú vo veľkej väčšine dôchodcovia, ktorí nemajú ani poňatia, že čo v dome deje a predsedníčka ich ovplyvní bez akýchkoľvek problémov, sú radi, že sa s nimi trocha porozpráva, veď je MUDr., prípadne im donesie nejaký acylpyrín a tak...., potom sú tu vlastníci bytov, ktorí v dnešnej dobe pracujú celé dni a nemajú čas na SVB, pretože majú problémy s vlastnými firmami a potom je množstvo bytov v prenájme a s vlastníkmi týchto bytov je v kontakte len predsedníčka a má od nich plnú moc a my ich ani nepoznáme. Takže tak to je.

Účtovníctvo tvorby a čerpania fondu opráv jej robí členka rady, ktorá má aj svoju nejakú účtovnícku firmu,alebo čosi také a čo sa týka vyúčtovania služieb: tepla, vody atď. toto na základe mandátnej zmluvy robí spoločnosť BYTEX, s ktorou nie sú problémy.
kreativna
15.10.13,07:24
A ešte taká maličkosť, náš 12 poschodový bytový dom sa nachádza takmer v centre Košíc na 3 minuty od Hiltonu a od Auparku(((( a za základné služby platíme 200 eur za 3 izbový byt + ostatné = do 300 eur za mesiac(((
Kvaka
15.10.13,07:45
citujem

... prenájom PC ... už len za 180 eur.
Predsedníčka SVB si účtuje každý mesiac mobil v hodnote od 22-30 eur, každý mesiac odmenu 330 eur a ešte mimoriadne odmeny okolo 500 eur. Vyúčtováva si bločky za nákup kancelárskych potrieb bez rozpísania jednotlivých položiek, len pod spoločným pomenovaním "Kancelárske potreby", aby nebolo možné odkontrolovať, že čo vlastne nakúpila v hodnote do 500 eur ročne.
Skúsim to zosumarizovať, za predpokladu, že mimoriadnu odmenu má raz ročne, telefón si účtuje priemerne 25€ mesačne.
180+25x12+330x12+500=4940€/rok
4940:12=411,67€/mesiac
411,67:88=4,67€/byt.
Ešte mi chýba položka, koľko platí mesačne za účtovníctvo členke rady a aké sú ich odmeny.

Náš správca spravuje pre nás tri vchody, čo je 81 bytov, platíme mu cca 6€ za jeden byt plus cca 1€ pre troch zástupcov vlastníkov.

Pre porovnanie: Za 3 izbový byt platíme zálohové platby cca 200€, z toho úver je 33€, skutočné náklady bez úveru boli pre trojizbové byty okolo 125 až 175€. Plus to ostatné (elektina, plyn, TV, atď)
kreativna
15.10.13,08:12
účtovníctvo pre členku rady asi 300/rok ?,/ účtovníctvo Bytex ?/ ale zistím,3 členovia rady asi do 500/rok ? zistím, + ďalší akože člen, čo ho má za poskoka do 1000/rok, ?ale zistím, + ešte nejaké predražené zákazky((((
julysak
15.10.13,08:22
účtovníctvo pre členku rady asi 300/rok ?,/ účtovníctvo Bytex ?/ ale zistím,3 členovia rady asi do 500/rok ? zistím, + ďalší akože člen, čo ho má za poskoka do 1000/rok, ?ale zistím, + ešte nejaké predražené zákazky((((

88*6*12 = 6336 € /rok pre mňa ako správcu .
NIČ viac !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ani len papier do tlačiarne, ani za PC, ani za účtovníčku.

Kedže ste SVB, tak by to malo byť ročne max 4500 € - - - inak SVB NEMÁ význam
kreativna
15.10.13,08:45
a ešte som zabudla, že všetky odvody a dane z príjmu platia vlastníci bytov(((((
kreativna
15.10.13,08:48
Pozrela som ešte, že BYTEXu za rok 2012, sme zaplatili 4284,84 za všetkých vlastníkov bytov
buchač
15.10.13,10:07
A ešte taká maličkosť, náš 12 poschodový bytový dom sa nachádza takmer v centre Košíc na 3 minuty od Hiltonu a od Auparku(((( a za základné služby platíme 200 eur za 3 izbový byt + ostatné = do 300 eur za mesiac(((
.....a má byť čo ??? :confused:

Na Palárikovej alebo Jantárovej predsa nie sú úplne nové paneláky ....či ???

Nezáleží náhodou tá výška platieb od počtu osôb a aj zálohovitých platieb a aj od iných aspektov ???
kreativna
15.10.13,14:39
V byte bývam ja a 6 mesiacov v roku aj môj 14 ročný vnuk, naše 3 izbové byty sú malé, ale máte pravdu. Na Fejovej býva moja kamoška v novšom dome a vo väčšom byte a platí 120/mesiac + ostatné, ale tam sú slušní ľudia v správe domu.
sito
15.10.13,17:19
Pozrela som ešte, že BYTEXu za rok 2012, sme zaplatili 4284,84 za všetkých vlastníkov bytov

Inak to SVB u vás je úžasný kšeft na privyrobenie si ...

U nás?

Bez SVB.

Správca s DPH 5,86 x 12 x 42 =2 953,44 €.

Zástupca 1,58 x12 x42 = 796,32 €.

Spolu 3 749,76 €.

Pán Boh vám pomáhaj ...
kreativna
15.10.13,19:15
Ďakujem za súcit, ale všetko je ešte horšie ako píšem, bude to na pokračovanie a bude to celkom zaujímavé na čítanie(((((
kreativna
16.10.13,07:13
Pokračovanie(((
Naša predsedníčka pozvala na zhromaždenie zástupcu firmy, ktorá mala zabezpečiť nové poštové schránky. o.k., odsúhlasené. Na moje veľké prekvapenie po čase som zistila, že poštové schránky v počte 90 kusov nám firma účtovala za 1 schránku plechovú, pozinkovanú s menovkou a kľúčami 54 eur . Na internete som tie isté schránky našla na Mall.sk za 11,62/ks a na Lugarex.sk za 14,81/kus. Prosím, poraďte mi, ako mám ďalej postupovať?
pepsikova
16.10.13,07:23
Pokračovanie(((
Naša predsedníčka pozvala na zhromaždenie zástupcu firmy, ktorá mala zabezpečiť nové poštové schránky. o.k., odsúhlasené. Na moje veľké prekvapenie po čase som zistila, že poštové schránky v počte 90 kusov nám firma účtovala za 1 schránku plechovú, pozinkovanú s menovkou a kľúčami 54 eur . Na internete som tie isté schránky našla na Mall.sk za 11,62/ks a na Lugarex.sk za 14,81/kus. Prosím, poraďte mi, ako mám ďalej postupovať?..

..noo, schránky mohli byť lacné, záleží na tom, aká bola cena montáže..to by malo byť rozpísané na fakture...ak nie, informuj sa ,kto zadal konkurz na montáž schránok, kto ho odsúhlasil a za akú cenu montáže a materiálu..
kreativna
17.10.13,06:00
ďakujem, na faktúre je uvedené nasledovné: 90 bytov L12, 12 duo-15xmenovky, FAB zámky, 4058,33+DPH 4870,-eur
už aj to vypísanie fa je podozrivé(((
misoft
17.10.13,07:56
Ak je to tak napísané - u mňa je to nič nehovoriaca faktúra .....bla...bla....bla... a prachy sú v ****
kreativna
24.06.14,15:09
Joooooj, tak som dostala novú informáciu, tak naša predsedníčka nemá inú povinnosť ako zabezpečiť odpočet vody aj to jej dávame na predtlačenom lístočku do jej schránky, všetky ostatné práce spojené so správou domu vykonáva správcovská spoločnosť, ani tá účtovníčka - členka rady nerobí žiadne účtovnícke práce, to len blafovali. Ďalej som sa dozvedela, že od 1. 1. 2013 si predsedníčka účtuje mesačne 408 eur. Nech žijú ŠMEJDI v SVB )))
misoft
24.06.14,15:11
Aháááá! Takže brala lóve za nič..... treba jej "vysvetliť" to jasne a stručne.....
kreativna
24.06.14,15:48
Ďakujem, nemá niekto výklad zákona o vlastníctve bytov? Mám taký pocit, že tento zákon mal umožniť, aby vznikli spoločenstvá vlastníkov bytov s nižšími nákladmi na správu ako za Stavebných bytových družstiev.
misoft
24.06.14,17:22
sito
24.06.14,17:35
Dušan, kreatívna sa nepýta na zákon, ale na výklad zákona.

Napríklad toto:

(6) Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke. Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome. Okrem služieb a prác, ktoré vlastník bytu a nebytového priestoru v dome uhrádza priamo dodávateľovi, sa za plnenie spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru považuje najmä osvetlenie spoločných častí domu, odvoz odpadov, čistenie žúmp, užívanie výťahov, upratovanie, dodávka tepla a teplej vody, dodávka vody od vodárenských spoločností a odvádzanie odpadových vôd.


Teda, chcela by odborný výklad toho, kto zákon navrhol v takomto znení, prípadne iných odborníkov o akú mieru sa jedna a o ktoré spoločné zariadenia domu sa jedná.

Vieš? Aká miera a ktoré spoločné zariadenie domu?
sthruska
25.06.14,05:33
spoločné zariadenie domu zariadenia domu a pod. sú definované v - a teraz neviem kde presne. Čítal som to. Snáď v stavebnom zákone? Niekto iný bude vedieť.
kreativna
25.06.14,06:49
Ďakujem, ja som len chcela vedieť, že či je možné, aby si niekto naúčtoval za odpisovanie vodomerov v bytovom dome toľko peňazí, či neexistujú nejaké obmedzenia pre predsedníčku pri vyplácaní odmien, podotýkam, že o tomto nikto v dome nevie, že ona má len túto jedinú povinnosť, všetky ostatné povinnosti, ktoré jej ukladá zákon preniesla na správcovskú spoločnosť
kreativna
25.06.14,06:55
spoločné zariadenia domu sú definované v zákone o vlastníctve bytov, ja mám teraz problém s výškou odmeny za odpočet vodomerov v našom dome u vlastníkov bytov))), keďže nikto z nás netušil, že ona má len túto jedinú povinnosť
sthruska
25.06.14,07:37
To je tak, keď sa vlastníci bytov o tieto veci nezaujímajú. A načo tam je rada? Väčšinou sa cena za takéto práce odsúhlasuje na zhromaždení SVB.

Ostáva jediné. Zvolať zhromaždenie SVB, zjednať nápravu a predsedníčku zaviazať vrátiť časť odmeny.

Poznámka:
"spoločné zariadenia domu sú definované v zákone o vlastníctve bytov"
Tých definícií "priestorov" je viac vo viacerých predpisoch/zákonoch