arwen226
14.10.13,13:07
Som zamestanec firmy, ale popri tom si chcem otvoriť živnosť. Môžem? Ako by to bolo v tom prípade s odvodmi. Živnosť nemá nič spoločné s mojou prácou. Ďakujem
pizzanoel
14.10.13,11:27
živnosť si založiť môžeš ak to ovšem tvojmu zamestnávateľovi nevadí.... niekedy im to prekaža aj napriek faktu ze tvoj predmet podnikania nie je totzny s ich predmetom...co sa tyka odvodov zavisi to od toho aky mas prijem.. ak ho máš nejaky priemerny teda napr. 700 eur brutto odvody na živnosť platiť nebudeš ešte podotknem že odvody sa prvy rok neplatia... ak by si zostal ale nezamestany a po roku ak by si mal stale aktivnu živnost a zarobil by si viac ako cca 4800eur/prijem zo zivnosti budes povinny platca odvodov do soc.poistovne.
kn-alka
14.10.13,11:42
Prvý rok pri založení živnosti popri zamestnaní nemusíš platiť odvody. Avšak POZOR!!
Ak budeš mať kladný základ dane zo živnosti, budeš musieť pri ročnom zúčtovaní doplatiť zdravotné poistenie!! Ak budeš v strate, tak nie. Ak vieš, že budeš mať zist - kladný hospodársky výsledok zo živnosti, môžeš si určiť, že do zdravotnej poisťovne budeš platiť preddavky.
Sociálneho poistenia sa toto netýka. Poistenie do SP si povinný platiť vtedy, ak za kalendárny rok dosiahneš príjmy zo živnosti cca 4.716 (každým rokov vyššia suma). Pri SP nezáleží na to, či si v strate alebo nie. Ak budeš mať príjem vyšší ako tých 4.716, od 01.07.2014 musíš platiť odvody.
Toto všetko platí aj vtedy, ak si popri živnosti zamestnaný!!
pizzanoel
15.10.13,11:40
to nie je pravda ja som zamestnana a mam aj zivnost a odvody neplatim boal som sa aj pytat na zdravotke a socke nie som povinny platca uz ich platim ako zamestnanec...
veronikasad
15.10.13,11:59
Odkedy máš živnosť ?
kn-alka
15.10.13,11:59
... a zo živnosti si mala zisk?
veronikasad
15.10.13,12:03
Ak začala podnikať v roku 2012 - bez ohladu na výšku zisku, ak si určila VZ nula, preddavky platiť do 31.12.2013 nemusí.
kn-alka
15.10.13,12:34
preddavky nie, ale RZZP?
Katy a R
15.10.13,12:59
Len odvody do SP zatiaľ nemusíš platiť vôbec.
Do ZP si síce môžeš dať nulové preddavky na poistné - to ale neznamená, že to poistné nebudeš platiť vôbec! To už ale záleží od výšky tvojho príjmu - ZP ti spraví RZZP - a výsledok ťa môže aj dosť nemilo prekvapiť? ;)(aj pre pizzanoel)
pizzanoel
15.10.13,18:36
Od apríla 2009 spočiatku som platila odvody zdravotnne, potom som sa zamestnala platila som za zivnost len nejaku cast okolo 6 eur to bolo a teraz mi povedali ze nemusim platit lebo pocas zivnosti som aj zamestnana. Uporzornila ma ze ak by som v zamestnani skoncila znova ich musim zacat platit na zivnost....
kn-alka
15.10.13,20:26
však áno, tak som to písala aj ja.... nemusíš platiť, ale ak zo živnosti za rok 2013 budeš mať zisk - základ dane, tak musíš v ročnom zúčtovaní doplatiť zdravotné poistenie. Všetko záleží na tom, koľko budeš mať na konci roka základ dane zo živnosti !!