zuzana
05.10.04,10:05
Pri zahraničných došlých fa -samozdanenie si DPH 343AE/343AE účtujete na základe interného dokladu-máte vytvor.interný doklad, alebo na základe danej zahraničnej faktúry? :(
janka
05.10.04,08:10
ja to účtujem priamo z faktúry, je to viditeľnejšie ako z interného dokladu
viktoria
05.10.04,08:15
Mne software automaticky vygeneruje tzv. DRC-doklad, ktorého pripojím k faktúre.
Luckasari
05.10.04,08:30
samozdanenie uctujem priamo na fakture, aj software mi to tak umoznuje, takze ked vytlacim doklad o rozuctovani faktury, mam tam hned aj zapis 343AU/343AU
zuzana
05.10.04,08:53
Pre Luckasari:
Máš tam dva dátumy?Pre zaúčtovanie faktúry a pre DPH 343Ae/343AE, alebo iba jeden dátum, keď to účtuješ?
rene
05.10.04,11:14
K tomu samozdaneniu by som si chcela ujasniť :

Môžem účtovať priamo 343Ae / 343Ae,
alebo je "správnejšie" 343Ae/395
395/ 343Ae ?

K dátumu :
Ak mám faktúru zároveň s tovarom v jeden deň, mám jeden dátum a prepočítací kurz aj pre Fa aj pre DPH,
ak mám jeden deň faktúru a o dva dni/napr./ tovar, tak mám jeden dátum a kurz na faktúre a ďalší na DPH. Dúfam, že je to správne.
Danka Kosibová
05.10.04,11:22
da si účtujem na internom doklade...a uctujem to cez 395, zda sa mi to tak lepsie a navyse mi software nepusti dva rovnake ucty na predkontáciu
Luckasari
05.10.04,12:15
pre rene:

su dva povolene sposoby uctovania:
1. priamo 343AU/343AU (mne to moj soft dovoli, takze pouzivam tento sposob)
2. pomocou uctu 395
nebolo povedane, ktory sa musi pouzivat, aspon pokial ja viem, takze ktory vyhovuje, alebo ktory soft povoluje, podla mna su spravne oba postupy (aj na skoleni sme boli takto usmernovani)

co sa tyka kurzu prepocitania:
DPH pouziva sa kurz z datumu vystavenia faktury
faktura - prepocet zavazku, a vobec do uctovnictva, pouziva sa kurz zo dna dodania - ten moze byt napr. den dodania tovaru, alebo aj iny, zavisi v akej dodacej podmienke bol tovar dodany (mam na mysli INCOTERMS)
Luckasari
05.10.04,12:47
Pre Luckasari:
Máš tam dva dátumy?Pre zaúčtovanie faktúry a pre DPH 343Ae/343AE, alebo iba jeden dátum, keď to účtuješ?
pozerala som na ten doklad, mam tam vsetky datumy, ktore sa tykaju faktury, datum vystavenia, datum dodania, datum splatnosti

dalej mam datum, kedy ten doklad vytlacim, no a datum zauctovania mozem dopisat rukou, lebo aj tak podpisujem ten doklad
dufam, ze to postacuje na to, aby mi ho uznali
M3G
05.10.04,16:48
co sa tyka kurzu prepocitania:
DPH pouziva sa kurz z datumu vystavenia faktury
faktura - prepocet zavazku, a vobec do uctovnictva, pouziva sa kurz zo dna dodania - ten moze byt napr. den dodania tovaru, alebo aj iny, zavisi v akej dodacej podmienke bol tovar dodany (mam na mysli INCOTERMS)
Nie je to náhodou naopak?
Dátum prijatia faktúry - prepočet záväzku
Dátum dodania - prepočet DPH
Fajdy
05.10.04,18:51
Poradkyňa Poradcu podnikateľa ma informovala. že pri samozdanení u tovaru sa už nemajú používať 2 kurzy. Tento problém vyriešila novela zákona o účtovníctve - § 24. Pri prepočte ZD pre účely DPH aj účtovania sa má používať 1 kurz - dátum vystavenia faktúry. ÚJ túto skutočnosť uvedie do internej smernice, že postupovala podľa osobitného predpisu (zákona o DPH).
zuzana
06.10.04,04:37
To snáď nemyslíte vážne?
marianna
06.10.04,05:31
Poradkyňa Poradcu podnikateľa ma informovala. že pri samozdanení u tovaru sa už nemajú používať 2 kurzy. Tento problém vyriešila novela zákona o účtovníctve - § 24. Pri prepočte ZD pre účely DPH aj účtovania sa má používať 1 kurz - dátum vystavenia faktúry. ÚJ túto skutočnosť uvedie do internej smernice, že postupovala podľa osobitného predpisu (zákona o DPH).Fajdy, to je tá novela, ktorá je platná od januára 2005?
Luckasari
06.10.04,21:02
Nie je to náhodou naopak?
Dátum prijatia faktúry - prepočet záväzku
Dátum dodania - prepočet DPH
ja si myslím, že som to nenapísala nesprávne - §20 zákona o DPH - (napísané v skratke) daňová povinnosť vzniká dňom vyhotovenia faktúry - toto je kurz na prepočet DPH do daňového prizania pre odvod DPH, a odpočítanie DPH

dátum dodania tovaru = dátum uskutočnenia účtovného prípadu, t.j. toto je kurz na prepočet záväzku (samozrejme, že v určitých prípadoch to je dátum prijatia faktúry, ale nemusí to byť VŽDY takto)

ak som sa predsa len pomýlila, tak ma prosím opravte