AdrianaDk
14.10.13,17:32
Prosím Vás nájde sa tu niekto ochotný, kto by mi napísal ako mám účtovať nevyčerpanú dotáciu z ÚP? Prijatú dotáciu som najprv zaúčtovala ako PNZD, potom som postupne položky účtovala ako VOZD a ku koncu roka som cez ID zaučtovala celkovú vyčerpanú dotáciu ako POZD - je to spravne? zostatok z dotácie mám kde uviesť? čím viac o tom čítam tým väčší zmätok v tom mám....ďakujem vám
mondes
14.10.13,15:46
Teoreticky postup by aj mohol byť. No ja to robím takto:
1. Dotáciu zaevidujem do záväzkov voči ÚPSVaR
2. Príjem dotácie na BÚ zaúčtujem ako PNZD v členení Dotácia z ÚP
3. Čerpanie dotácie zaúčtujem takto:
- cez ID Príjem stĺpec v PD je "Iný príjem neovplyv. ZD odúčtujem čerpanú čiastku mínusom, napr. ak uhrádzam do ZP odvody tak -55,02 Eur
- ďalej opäť cez ID v stĺpci PD "Iný príjem ovplyv. ZD zaúčtujem sumu 55,02 Eur. Týmito dvomi krokmi som preúčtovala dotáciu z PNZD do POZD.
4. Úhradu z BU zaúčtujem ako klasicky odvod do ZP
Na konci polroka, resp. roka vojdem do záväzkov cez Oprav (neviem, v akom softe robíš) a tam si odratávam čiastku po čiastke z dotácie tak, ako som ju čerpala. A zvyšok dotácie zostáva v záväzkoch, poprípade prechádza do ďalšieho roka.

Myslím, že som ti to už tu niekde písala, nie? :)
AdrianaDk
14.10.13,15:50
hej písala :) len čim viac som si to čítala tým menej som tomu rozumela :) tak som to spravila tak ako som uviedla hore, len mi teraz ide o to že ku konca r. mi ostala nevyčerpaná dotácia pribl. 700 eur a tie mám ako evidovať? kde ich mám uviesť? dáva sa to do nejakého výkazu o majetkoch a závazkoch? robim to prvýkrat tak prepáč za vyčerpáv. otázky :)
mondes
14.10.13,15:56
Tak postup máš taký ako ja, ibaže ty si na konci celú vyčerpanú čiastku zaúčtovala cez ID naraz do POZD a ja po každom čerpaní. To by mohlo byť. A čo so zvyškom?
Ako som ti písala, celkovú dotáciu si zaeviduj aj do záväzkov a tie si ponižuj postupne o každú vyčerpanú čiastku, až ti ostane v záväzkoch tých nevyčerpaných 700 eur a tie sa ti premietnu vo výkazoch. A to je všetko. Podávaš aj správu na úp?
AdrianaDk
14.10.13,16:49
prosím ta ja príspevok používam na položky ako je nájomné, odvody, telekomu.služby, čiže si závazky nahadzujem až po prijatí faktúry, tak teraz v tých závazkoch nemam ku koncu roka 2012 žiadne položky(opravujem rok 2012), čize ani tie vo výške 700 eur, tak si to mám nahodiť? ano podávam správu každého polroka a teraz mi končia za chvílu 2 roky tak aj dvojročnú....
mondes
14.10.13,17:41
No skúsim to takto. Ak chceš, aby sa tá dotácia premietla vo výkazoch, tak ju musíš zaevidovať do záväzkoch. Takže: Celkovú výšku dotácie, ktorú ti ÚP schválil, si mala v r. v ktorom si ju dostala zaevidovať do záväzkov s dátumom, kedy ti tá dotácia došla. Ako partnera dáš ÚPSVaR v mieste svojho bydliska. A všetky položky, na ktoré si čerpala dotáciu, čiže napr. nájomné, odvody atď budeš postupne ručne odpočítavať zo záväzkov až do konečnej sumy, ktorá ti zostala. A čo sa týka faktúr za nájomné alebo telefón, tak to tiež samozrejme dávaš do záväzkov a normálne účtuješ.
Tých 700 eur v záväzkoch nemáš preto, lebo si tú dotáciu nezaevidovala do záväzkov, tak samozrejme ani jej zvyšok tam nemôžeš mať.
V akom softe robíš? Ťažko sa mi takto vysvetľuje, neviem, či si to pochopila. Ak nie,skús mi napísať súkr. správu, dám ti tam svoje telef. číslo a ak mi zavoláš, snád sa mi podarí objasniť ti to.