elizabeth1
14.10.13,18:45
Sused sa písomne vyhráža rodičom súdom ak neodstránia dreviny - stromy z blízkosti murovaného plota, ktorý tam postavil po tom, čo zistil, že pozemok na ktorý mal zálusk už nekúpi. Plot tam bol dovtedy pletivový v dobrom stave.
Ide o to, že rodičia už túto nehnuteľnosť - chatu pred časom darovacou zmluvou darovali mne. Sused si to ale nezistil a stále posiela výzvy rodičom.
Argumentuje, že uvedené dreviny mu koreňmi poškodzujú nový plot, berú vlahu jeho novo vysadeným drevinám, clonia mu koncom leta na terasu. Jedná sa asi hlavne o smreky, kt. sú vyššie ale nie tak aby ohrozovali jeho dom a presahujú len pár cm vysoko nad plotom.
Môžu mať rodičia, ktorí už niesu vlastníkmi pozemku kvôli tomu súdne poťahovanie s bývalým susedom?
Mňa ešte písomne na nič nevyzval, preto to zatiaľ neriešim.

PS: ešte tam nainštaloval aj kameru nad úroveň plota , ktorá možno sníma aj môj pozemok.

Ďakujem za pomoc ako postupovať.
pavol54
14.10.13,17:26
Že "bububu". o výrube stromov nad určitý priemer rozhoduje niekto iný (obec) takže čúra na nesprávny hrob
arizona
14.10.13,17:49
Ako daleko su dreviny od plota? ake su vysoke?
elizabeth1
14.10.13,18:30
keďže si vystaval murovaný plot zasahujúci na náš pozemok, sú - hlavne smreky asi do 15m vysoké dosť blízko plota, cca 10cm, prišiel o to požiadať, resp. manželka, že či by si mohli spraviť ten plot, tak vtedy sme povolili, že na rozmer tej tvárnice to teda môže posunúť na náš pozemok, mali sme to vtedy zamietnuť pretože už vtedy sa zrejme chystal poškodiť korene tých stromov, kt. mu už vtedy zrejme vadili ale NEOHROZOVALI ani NEOHROZUJU nič a nikoho
elizabeth1
14.10.13,18:32
takže on mi nemôže povedať, aby som stromy dala preč vôbec?, (resp. ak neohrozujú jeho stavbu, prípadne nejaké elektrické káble, čo nie), škoda, že sa mi nedarí vožiť foto, ale ďakujem za odpoveď
arizona
14.10.13,19:42
a vy ste kde boli, ked staval plot na vasom pozemku? Ale 10 cm je naozaj moc,moc blizko. Ked mu znicia plot,moze vyzadovat nahradu...
pavol54
15.10.13,03:21
No veď problém je v tom že ak sú to nejaké 20 ročné dreviny tak mal požiadať obec o stanovisko a schválenie výrubu v súbehu s oznámením o drobnej stavbe tých 10 cm snáď ani nie, veď už pri základe musel rúbať koreňový systém a to vtedy nebol problém? len či to je tak ako píšeš
bodliak
15.10.13,04:15
Ak by ste mu chceli urobiť povôli, tak na výrub budete potrebovať povolenie,
ak obvod kmeňa stromu v súkromnej záhrade alebo záhradkárskej osade, meraný vo výške 130 cm presahuje 80 cm.

Ak hrozí bezprostredné ohrozenie zdravia, života, majetku, takýto urgentný výrub je potrebné hlásiť obci minimálne 5 dní vopred.

Lenže plot si postavil on, strom tam už dávno stál. Vedel, do čoho ide. Tak nech sa teraz nesťažuje na to, že mu strom poškodzuje nový plot.

====

"keďže si vystaval murovaný plot zasahujúci na náš pozemok"
Starý plot bol OK ? Nový, murovaný, koľko zasahuje na váš pozemok ?
expeeert
15.10.13,04:40
Keď sa písomne vyhráža, tak mu písomne odpovedajte. Doporučene.
Argumentujte na jeho vyhrážky a takisto môžete niečo pridať - napr. o tých kamerách, prípadne o tom že postavil plot na Vašom pozemku, ak by aj plot nebol na Vašom pozemku, mohol doň zasiahnuť základmi, že pri stavbe plota poškodil Vaše stromy (ak sú 10cm od plota, tak na 90% ich orýpal, resp. pri výkopoch základov korene). Keďže sa jednalo o murovaný plot tak si zistite či vôbec ohlásil stavbu na miestnom úrade atď...
Ak ste si 100% istý že Vám zabral plotom z pozemku, tak že žiadate náhradu škody, príp. zbúrať plot a posunúť ho na jeho pozemok vrátane základov - t.z. že aj základy si môže robiť len na svojom pozemku. Vy asi najlepšie viete ako to je.
Odpovedajte vecne, argumentujte a bez invektív.
Predpokladám že po dobrom to už asi nepôjde keď to sused skúša takto.
expeeert
15.10.13,04:44
Ak tam stromy stáli skôr ako plot čo asi áno, keďže majú cca 15m, tak by som žiadal ja náhradu škody od suseda že mi poškodil dreviny.
bodliak
15.10.13,04:52
Môže vás o to požiadať s odôvodnením, že smrek ohrozuje niečo na jeho pozemku.
Tienenie, odoberanie vlahy a podobné somariny si môže strčiť za klobúk. Murovaný plot postavil pri dospelom strome, vedel o ňom. Za prípadné poškodenie plota si môže sám. Naopak, základmi plota mohol poškodiť strom.
srska
15.10.13,04:54
súhlasím - mal vedieť, že všade rastie strom, len doma vo vani nie. a nie vypisovať ch.......
elizabeth1
15.10.13,11:01
no to ano, poškodil nám aj mladý gaštan aj orech, pretože sa im pukli kmene, to bol asi aj jeho zámer, a zrejme si myslel, že tie stromy "odídu" samé, ale ide to asi pomalšie ako si myslel
elizabeth1
15.10.13,11:18
ďakujem za odpoveď. len je tu ten detail, že on adresuje rodičom, my sme to zatiaľ nechali tak preto, naši sa k tomu nechcú vyjadrovať, chcú mať pokoj a ak on "tvorí" poťahovačky s nesprávnym majiteľom, tak je to aj tak bezpredmetné nie? len asi je to otázka času, kedy zistí alebo vydedukuje pravdu, preto sme mu zatiaľ nič nepísali, asi sme chceli oddiaľiť tieto prieťahy, na kt. človek potrebuje energiu...
elizabeth1
15.10.13,11:20
nový zasahuje len na rozmer tej tvárnice teda posunula sa hranica len asi o tých cca 10cm k nám, starý plot bol v poriadku,len to bolo pletivo, ...teraz vidím, že tým plotom chcel aj poškodiť tie stromy a asi mu to nevyšlo podľa predstáv
elizabeth1
15.10.13,11:24
vďaka za rady a námety na dopis pre suseda
pavol54
15.10.13,11:36
No len aby si nezaplakala nad výsledkom, ak niečo niekedy bolo to bolo , to už pre teba nestačí, dnes si nemala právo sadiť stromy tak aby ho obmedzovali v užívaní jeho pozemku. takže aj ty môžeš zlíznuť sankciu ak nevieš aké koruny majú niektoré stromy tak si vysej trávičku no ja by som bol rozhodne tvrdší ak by si stromy vysadila vedľa mojej parcely tak že by v budúcnosti rástli nad mojou a to už nehovorím o tieni v prípade južnej strany . možno ste boli práve vy iniciátorom jeho počínania. Nechcem byť jasnovidec ale vidím to tak že ti obec nariadi tie stromy zlikvidovať a vysadiť tak ako sa má.
expeeert
15.10.13,12:16
rodičia môžu v uvedenej veci napísať že im to už nepatrí. Neviem aká tam bola časová následnosť, kedy to rodičia previedli na Vás, kedy si on postavil plot atď.
Samozrejme ak mu odpíšete, nezabudnite si urobiť kópiu toho listu!
Ak by nebodaj došlo k súdu, tak budete mať argumenty, možno ešte on bude mať problém.
Na napísanie listu a zistenie si vecí (napr. ohľadom jeho ohlásenia na stav. úrade) nepotrebujete veľa energie a po takom liste možno aj skončí.
Nezabudnite si hlavne porobiť fotky terajšieho stavu - aj jeho kamery a pod.
elizabeth1
15.10.13,17:45
pavol54 mám pocit že máš niečo proti mne ale na základe čoho?! narážky typu "len či to tak je ako píšeš" nie sú na mieste. Ano je to tak ako píšem a nie inak však načo by mi boli rady na konkrétny príklad, keby to bolo všetko úplne inak?ešte aby som sa tým zapodievala aby som si tu vymýšľala, nie?! ale nakoniec píš si čo chceš, našťastie tu boli aj iní, ktorí poradili k vec.
a čo sa týka porastu, taký som ho zdedila a nič som nesadila, tie stromy tu boli už ako to dedil môj otec, ale načo to tu budem tebe vykladať...
buchač
15.10.13,18:10
elizabeth1 (Dnes 20:45) pavol54 mám pocit že máš niečo proti mne ale na základe čoho?! narážky typu "len či to tak je ako píšeš" nie sú na mieste. Ano je to tak ako píšem a nie inak však načo by mi boli rady na konkrétny príklad, keby to bolo všetko úplne inak?ešte aby som sa tým zapodievala aby som si tu vymýšľala, nie?! ale nakoniec píš si čo chceš, našťastie tu boli aj iní, ktorí poradili k vec.
a čo sa týka porastu, taký som ho zdedila a nič som nesadila, tie stromy tu boli už ako to dedil môj otec, ale načo to tu budem tebe vykladať...

elizabeth1 ...šak sa neurážaj a neber osobne pavlov príspevok .
Ak niekedy niečo bolo , to predsa neznamená , že to tak aj musí predsa byť .
Zákony a myslenie ( chovanie ) jednotlivcov sa menia .
Tým chcem povedať to , že jednotlivec si ten zákon vysvetlí , respektíve využije ( zneužije ) pre svoje ciele . Čo sa nedalo pod dobrom získať , tak teraz to následne vráti aj s úrokmi . Je úplne jedno , či urobí nejakú škodu navôkol .

Minimálna vzdialenosť stromu od hranice susedného pozemku zákonom stanovená nie je.
Ale platí :

§ 127 OZ

(1) Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok.
Martin1310
15.10.13,19:24
Asi budem za zlého ale ked si predstavým že môj sused by mal 10cm od môjho plotu 15metrové smreky a to bez ohladu na to aký je to plot tak by mi to teda ťiež vadilo.Samozrejme neviem, nevidím ako presne to u vás vyzerá takže možno to ani nieje také zlé ako si to predstavujem.
Naštastie predchádzajúci majitelia tunajších pozemkov neboli taký tlci aby sadili stromy 10cm od hraníc pozemkov.Viššie stromy sa sadili na južnú stranu a na severnú sa sadili nižšie aby netienili susedom.
Ved to mu tie vetvy zo smreku musia trčať riadny kus nad jeho pozemok ked je kmen 10cm od plotu.
Oliwa
16.10.13,17:03
Elizabeth1, ak Ti rodičia pozemok darovali, figuruješ na liste vlastníctva Ty? Lebo ak áno a sused by bol čo len trošku zbehlý, z tepla svojej obývačky by pár klikmi na nete zistil, že si zmýlil adresáta... Zrejme je len otázkou času, kedy na to príde a možno to potrvá aj roky - ide o to, kto z koho a kto bude mať lepšie nervy. Ak sa rodičia s ním nechcú púšťať do susedských sporov /čomu sa nečudujem/ a Ty budeš /a zatiaľ môžeš/ hrať úlohu mŕtveho chrobáka, nič sa nemusí diať. Ale ak vykopal vojnovú sekeru a ide po tých stromoch, počítajte s tým, že môže trebárs spraviť pár jám pri svojom plote a naliať tam nejaké svinstvo a stromy začnú "z ničoho nič" vysychať... Aj toho sú niektorí "ľudia" schopní...
Sused je starousadlík alebo prisťahovalec? Aj to o mnohom môže napovedať...
Zdokumentuj si všetko, čo sa dá - stromy, plot, kameru...
A ak mu chceš odpovedať, môžeš predsa pomôcť napísať rodičom list v ich mene. Zasa sa raz potvrdilo - za dobrotu na žobrotu... No maj na pamäti, že to zrejme bude Tvoj sused - teda ak chceš na tú chatu chodiť relaxovať...
pavol54
16.10.13,17:16
Neviem prečo by som mal mať niečo proti tebe, ale druhú stranu nepočujeme, tak neviem prečo slepo prikyvovať. Ak sa tebe nepáči monitorovacia kamera jemu sa nemuselo páčiť ak mu niekto cez drôtený plot hľadel do "kuchyne" Alebo chceš tvrdiť že si mala klapky aby si nič nevidela?
kukučka
16.10.13,17:35
Muselo-nemuselo, pletivový plot bol predsa jeho, takže tvoja poznámka o klapkách je nemiestna. A špehovanie jej pozemku kamerou ti neprekáža?
misoft
16.10.13,17:37
Pre pavla54: ak by si čítal poriadne - zistil by si, že elizabeth ten pozemok dostala darom a tie stromy tam UŽ rástli. To za prvé. Ďalej by si zistil, že to nie sú rýchlorastúce dreviny - sú to smreky! A do výšky cca 2-2,5m taký smrek za rok nevyrastie (ale za 6-10 rokov hej - do výšky 15m narastie cca za 25-35 rokov). A pokiaľ by mali hrubší priemer kmeňa (30cm) - povolenie na výrub vydáva obec. A 15m smrek už ten priemer kmeňa (30cm) prekročí.
BTW: statný smrek - výška cca 25-30 metrov rastie 60-80 rokov.
Pre elizabeth - ak berú "vlahu" stromom u suseda - ako blízko potom ON zasadil stromy?
A jeho vyhrážky súdom? A nesprávnej osobe? Súd mu to zamietne, odkáže na občiansko-právne konanie (a tu sa použije argument JEHO blízko zasadených stromov - teda aj JEHO pochybenie a porušenie teraz platných predpisov). Tvoje stromy tam boli PRVÉ a môžeš argumentovať - pôvodna drevina. A nesprávnej osobe? To by sa už dalo kvalifikovať ako vyhrážky a nátlak!
misoft
16.10.13,17:46
Poznámka: ak jej rodičia tam postavili chatku skôr ako sused - môžu sa tie dreviny považovať aj za pôvodné :D (už tam rástli). Hranice pozemkov si nevyberajú - často idú i cez stromy :)
elizabeth1
16.10.13,18:32
misoft ďakujem za názor, a(aj podržanie)
začnem poporiadku: sused odkúpil chatku a spravil si dom, všetko vyrúbal ale okrasné dreviny nasadil tiež takmer k dotyčnému plotu. presne o tých smrekoch, majú úzku korunu a sú vyššie a priemer bude do tých 30cm. Našu chatu budoval dedo, a tie smreky tam už asi aj boli dávno predtým ako sa tam nasťahovali oni a ako robili plot. Navyše sú bližšie plotu tým, že on ho k nám posunul. pletivo bolo len v zadnej časti "otvorené" kde máme záhradu, ríbezle a ovocné dreviny, chata je dole, kde cloní výhľadu šopa a kry. Naša rodina nikdy nebola zvedavá na to, čo sa u nich deje, my tam chodíme na chatu a chceme mať kľud - to pre Pavla54 - vyhovovalo nám, že by sme k nim nevideli, preto sme súhlasili s tým, že si ten plot spravia. My by sme na to zvyšné financie nemali. K tomu § - z toho mi príde, že ak im ten smrek, vrhne na tú ich terasku kúsok tieňa podvečer, ak to naozaj je minimum, takže nech sa kľudne sťažuje....mimochodom tiež sa čudujeme, prečo si to nezisti správne - majiteľa a ešte aj parcelu udal pod nesprávnym číslom..ale viem, je to otázka času. ale chceli sme byť na to pripravení, a tiež hlavne vedieť či otec z toho nemôže mať poťahovačky, už kvôli zdravotnému stavu to naozaj nepotrebuje. Viem, že sú schopní niektorí ľudia takých vecí ako spomínala Oliwa, no, každopádne poškodil už koreňové systémy a nech už teda bude ako bude, ďakujem Vám všetkým za rady a podporu - poniektorým. pekný deň.
elizabeth1
16.10.13,18:39
Martin1310 - tú chatu /kde potom postavil dom/ si kupoval už keď tam tie smreky BOLI - tak mu to zrejme vtedy nevadilo. mne sa nedala priložiť fotka, škoda, tam to vidno, že to naozaj je len minimálne. Vetvy mu vôbec netrčia kus - dole sú zrezávané, takže má len vyššie vetvy a tie nie sú doširoka - to len na margo.
arizona
16.10.13,20:48
podla tej fotky to naozaj nevyzera hrozivo, ved stromy su pekne obrezane,aby plotu nezavadzali. A sused ked siel stavat plot, tak stromy tam uz stali, tak sa nemoze vyhovarat teraz na to, ze mu vadia,alebo poskodzuju plot. Mohol si plot posunut dalej,ked mal obavy a nie teraz ziadat od vas,aby ste ich odstranili.