AdrianaDk
15.10.13,08:29
Prosím vás môže mi niekto kto sa v tom vyzná poradiť? chcem vedieť ako je to s dávkou v hmotnej nudzi-plus príspevok na bývanie popri dohode o prac.činnosti....ide o to že končím so živnosťou, tým pádom budem evidovaná na UP kde chcem požiadať o príspevok na bývanie a dávku v hmotnej núdzi, preto chcem vedieť či mám na to nárok ak mám 24 rokov a žijem v domácnosti s priatelom, ktorý pobera príspevok na bývanie aj dávku v hmotn.nudzi - on je vlastník bytu.....a ja budem pracovať na dohodu....poradite mi ako by som to mala najlepšie spraviť? kolko hodín do mesiaca pracovať na dohodu , resp. kolko eur zarobiť do mesiaca aby som dostala príspevok?....dakujem za každú radu
ivka70
15.10.13,06:57
1. ak mas trvaly pobyt u rodicov - si do 25 rokov posudzovana pre potreby davky v hmotnej nudzi s nimi

2. ak by si nebola posudzovana s rodicmi ,ale samostatne a nemas u priatela najomnu zmluvu, kde by si platila najom dokazatelne aspon 6 mesiacov, nemozes si uplatnit narok na prispevok na byvanie, nesplnas podmienky
ak vsak budes mat najomnu zmluvu, prijem z nej by sa pravdepodobne priatelovi pocital do prijmov

3. praca na dohodu nema casove obmedzenie kvoli davkam v hmotnej nudzi, obmedzuje ju Zakonnik prace, tam je definovane kolko mozes odpracovat, podla druhu dohody. Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.
75% akehokolvek prijem sa pre potreby vypoctu davok v hmotnej nudzi pocita ako prijem, takze ak zarobis 100 EUR mesacne, tak 75 EUR sa pocita ako tvoj prijem a narok na davku v hm.nudzi 62,50 EUR ti nevznikne (lebo tvoj prijem je vyssi ako davka)
AdrianaDk
15.10.13,07:07
dakujem pekne...
AdrianaDk
15.10.13,07:15
prosím ta čiže ak chcem aby ma nevyradili z ÚP nesmiem pracovať na dohodu viac ako 10 hodin týždenné, dobre tomu rozumiem? minim.mzda je 1,95 eur takže môj príjem na papieri bude 78 eur, takže pri tomto príjme ma nevyradia z ÚP? prosím ťa možeš mi napísať pribl.koľko za mňa bude platiť zamestnávateľ ak mám 24 rokov a nie som študentka čiže bude za mna platiť normálne odvody.....ďakujem pekne za ochotu
ivka70
15.10.13,07:21
najdi si na nete mzdovu kalkulacku na dohodu v roku 2013 a zadaj predpokladanu hrubu mzdu .....
kedze nie si studentka, tvoj vek je irelevantny, vypocet je rovnaky pre vsetkych s dohodou