va1ke
20.03.06,09:33
Ahojte chcela by som sa spýtať ako by ste riešili nasledovný prípad. V roku 2006 náš jedna firma upomienkovala, že nemáme zaplatenú faktúru za material. No lenže my sme zistili, že nám materiál ani faktúra neprišla. Po pátraní sme našli materiál v inej firme, ktorá sa vôbec neozvala, že tam máme materiál. Tak sme si vyžiadali faktúru, ale tá je vystavená v r. 2005 a je k nej aj dobropis tiež z roku 2005 (dobropisujú nám zľavu na materiál). Ako by ste sa vy popasovali s týmto problémom?
DušanČ
20.03.06,09:01
Dodávateľ zrejme má faktúru zaúčtovanú v r. 2005 a z nej zrejme aj už odviedol DPH. Keďže obstaranie materiálu sa účtuje na účet 111, do nákladov ide len jeho spotreba, by som o faktúre účtoval v mesiaci, keď som ju obdržal. Treba si len riadne evidenčne podchytiť skutočný dátum prijatia faktúry. Predpokladá sa samozrejme, že s faktúrou sa dostal Tvojej firme aj materiál. Aj keď podľa dátumov na faktúre je to účtovný prípad roka 2005, HV uvedeného roka to neovplyvňuje. DPH si je možné nárokovať na odpočítanie v mesiaci zaúčtovania faktúry. Rovnako je to aj s dobropisom.
va1ke
20.03.06,09:33
Môžem mať problém v tom, že som to zaúčtovala do roku 2005, ale s tým, že som tam napíslala, že kedy prišla faktúrua a DPH som dala ako neuplatnené. A uplatnila som si ho až v r. 2006, kedy skutočnej prišla fa.
DušanČ
20.03.06,11:09
Môžem mať problém v tom, že som to zaúčtovala do roku 2005, ale s tým, že som tam napíslala, že kedy prišla faktúrua a DPH som dala ako neuplatnené. A uplatnila som si ho až v r. 2006, kedy skutočnej prišla fa.

Keď faktúru zaúčtuješ ešte do roku 2005, môžeš si DPH uplatniť na odpočítanie len cez dodatočné daňové priznanie za príslušný mesiac, do ktorého si ju zaúčtovala.
va1ke
20.03.06,19:27
Takže by som to mala preučtovať do r. 2006, no ale už ju neviem dať do došlých faktúru nebude v poradí. Môžem ju zaúčtovať cez ID?
Zita5
20.03.06,20:54
Ahojte chcela by som sa spýtať ako by ste riešili nasledovný prípad. V roku 2006 náš jedna firma upomienkovala, že nemáme zaplatenú faktúru za material. No lenže my sme zistili, že nám materiál ani faktúra neprišla. Po pátraní sme našli materiál v inej firme, ktorá sa vôbec neozvala, že tam máme materiál. Tak sme si vyžiadali faktúru, ale tá je vystavená v r. 2005 a je k nej aj dobropis tiež z roku 2005 (dobropisujú nám zľavu na materiál). Ako by ste sa vy popasovali s týmto problémom?


Takže môj postup by bol nasledovný:

1/doručené upomienky od odávateľa by som určite mala založené a taktiež predpokladám , že bolo od Vás aj písomné vyjadrenie upomienke . S firmou u ktorej som mala tovar a firma nás na tento fakt neupozornila , čo inak ani nebolo jej povinnosťou , ale mohla už len z ľudského hladiska , by som spísala akýsi zápis o držbe zásielky s materiálom, s dátumom prevzatia zásielky .

2/ Informovala a požiadala by som písomne dodávateľa o zaslanie fakturačných dokladov k tomuto materiálu , čím by som mala ďalší doklad v ruke .Pripla by som k tomu aj obálku z pošty a všetko čo by som mala .

DPH - čku by som uplatnila v deň prijatia fa , ktorú som dostala už na základe mojej výzvy a úhradu uplatnila v nákladoch v roku zaplatenia .
DušanČ
21.03.06,21:47
Zita,
dal som síce súhlas k tvojmu riešeniu, aj keď ty riešiš celú históriu prípadu tak ako by mal byť. Ja pri svojich odpovediach som vychádzal z toho predpokladu, že va1ke žiadne urgencie, ani ďalšiu korešpondenciu, ktorú popisuješ nemá. Dostala sa jej proste s materiálom faktúra po 5 mesiacoch a čo čert nechcel, aj v inom účtovnom období. Potom treba riešiť situáciu podľa môjho príspevku č. 2. Ak si va1ke trúfne faktúru ešte zaúčtovať do starého účtovného obdobia, tak podľa môjho príspevku č. 4.
Zita5
21.03.06,21:57
Zita,
dal som síce súhlas k tvojmu riešeniu, aj keď ty riešiš celú históriu prípadu tak ako by mal byť. Ja pri svojich odpovediach som vychádzal z toho predpokladu, že va1ke žiadne urgencie, ani ďalšiu korešpondenciu, ktorú popisuješ nemá. Dostala sa jej proste s materiálom faktúra po 5 mesiacoch a čo čert nechcel, aj v inom účtovnom období. Potom treba riešiť situáciu podľa môjho príspevku č. 2. Ak si va1ke trúfne faktúru ešte zaúčtovať do starého účtovného obdobia, tak podľa môjho príspevku č. 4.

Dušan súhlasím s Tvojimi príspevkami , aj som dala súhlas , avšak mne vlastne išlo o jeden fakt , že z dôvodu účtovania a uplatňovania odpočtu DPH vlastne faktúry z minulého obdobia t.j.roku 2005 , by som to opozdenie kryla všetkými možnými spôsobmi , aby sa o mňa kontrola neoprela .Dúfam ,že chápeš čo som tým chcela zdôrazniť.
Aspoň ja by som chcela mať aj tú korešpodenciu .;) :)