malfea
15.10.13,08:39
Dobrý deň, neviete mi poradiť, ako postupovať v prípade, ked máme vo firme IS, ktorý podlieha registrácii, no nikto si s tým doteraz hlavu nerobil a nebol teda prihlásený? Ja mám teraz za úlohu dať veci do poriadku, no neviem, ako vyplniť "deň, kedy sa začnú spracúvať osobné údaje v IS", kedže sa už spracúvajú a to niekoľko rokov :/ Mám uviesť spätný dátum? Môže byť za to firma sankcionovaná alebo je teraz obdobie, kedy sa dajú bez postihov dať veci do poriadku? Vopred ďakujem za odpovede.
VERONIKA6
15.10.13,06:52
Prevádzkovateľ je povinný uviesť do súladu s novým zákonom všetky informačné systémy, v ktorých spracúva osobné údaje do 6 mesiacov odo dňa účinnosti nového zákona, t.j. do 31.12.2013. Na školení nám bolo povedané, že nebudú kontroľovať spätne, ale aktuálny stav.
malfea
15.10.13,11:22
Veronika, myslíš tým, že nemusím teda uviezť spätný dátum hoci máme zmluvy s klientmi, ktorým poskytujeme služby cloud computingu so starými dátumami? Všimla som si, že ani vo formulári registrácie neponúkajú staršie roky, dokonca ani mesiace. No ked som sa informovala priamo na úooú, napísali mi odpoveď, že sa musí uviezť skutočný deň začiatku spracúvania oú. Zároveň si však nechali zadné dvierka poznámkou, že poskytnuté info má iba odporúčací charakter.
VERONIKA6
15.10.13,12:24
Veď tam daj dátum kedy sa začali osobné údaje spracúvať. Je v tom problém? Nikto Ťa sankciovať nebude.
malfea
15.10.13,12:55
Ok, len z toho v predošlej odpovedi "Na školení nám bolo povedané, že nebudú kontrolovať spätne, ale aktuálny stav." som bola zmätená, či to myslíš tak, že môže byť aktuálny dátum (kedže nebudú kontrolovať spätne a vo formulári nie sú staré dátumy). Vdaka za odpoved, Veronika.
Centrum
15.10.13,14:52
Tak ako píše Veronika som urobila aj ja, začiatok spracúvania osobných údajov skutočný dátum napr. 1.10.2012 a a dátum uvedenia do súladu napr. 15.10.2013. Myslím, že je všetko tak ako má byť v rámci zákona.
Monika456
17.10.13,09:27
Ja mám taký istý problém, evidujem Mzdy a personalistiku aj účtonictvo ktoré sa tu používa od založenie, a tiež neviem aký dátum tam mám dať aby to bolo OK.

Neviete niekto ako to je s registráciou kamerového systému ? ten náš monitotuje aj zamestnancov aj priestor pred firmou, a osoba ktorá má prístup ku záznamom z kamier tiež má byť poučená ?
Ďakujem
Mariana B.
17.10.13,09:32
Zadajte si túto otázku ako novú - tu v komentároch je stratená... ďakujem...
Kala713
20.10.13,00:44
IS spracovanie miezd sa len eviduje, netreba sa registrovať. Účtovníctvo zaregistrovať, ak ste prevádzkovateľ, nemáte zodpovednú osobu a v systéme máte osobné údaje FO.
Presnejšie info je v zákone, toto je len tak po lopate
Ing. Ľubomír Janoška
27.10.13,09:54
@ Monika456:
Kamerový systém vo Vašom prípade znamená 2 účely a 2 IS - jeden je monitoring priestorov prístupných verejnosti a druhý je kontrolný mechanizmus podľa § 13 ods. 4 Zákonníka práce.
Treba zaevidovať 2 systémy, monitorované priestory označiť a kontrolný mechanizmus podľa ZP preukázateľne vykomunikovať všetkým zamestnancom. Ak máte aj odbory alebo zamestnaneckú radu, tak to treba s nimi prerokovať. Obsluha záznamového zariadenia JE oprávnená osoba má byť poučená a poverená.
Registrácia podľa môjho právneho názoru nie je povinná, pretože ide o spracovanie na základe osobitných zákonných ustanovení.
Ospravedlňujem sa za nutné zjednodušenie.
Ing. Ľ. Janoška
Ing. Ľubomír Janoška
27.10.13,13:17
Dobrý deň,
určite uveďte dátum začiatku spracovania podľa skutočnosti a ak ho neviete zistiť, uveďte dátum zápisu spoločnosti do OR. Inak sa z posunutých dátumov nevymotáte, pretože nebudete mať splnené povinnosti pred začatím spracovania osobných údajov (hlavne formálne posúdenie pred začatím spracovania, či spracovanie osobných údajov nezasahuje do práv a právom chránených záujmov dotknutých osôb).
Z praxe môžem dosvedčiť, že v minulosti inšpektori nepokutovali za historické porušenia zákona, ak v čase kontroly už bolo spracovanie zosúladené so zákonom a nedostatky odstránené.