Jurokm
15.10.13,14:33
Moja spolocnost X uzavrela zmluvu na operativny leasing s firmou Y na dobu 36 mesiacov. Kedze majetok je v mojom vlastnictve musim ho odpisovat. Prenajimam aj nehmotny majetok 1ks >2400 EUR. Samozrejme sa Uctovne a danove odpisy musia rovnat.
Z danoveho pohladu by mal ist do 1 odpisovej skupiny, z uctovneho - leasingovo na 36 mesiacov.
Mam teda 2 moznosti
a.)DO = 1 odpisova skupina UO=DO=48 mesiacov (nevadi ze zmluva je na 36 mesiacov ? )
b.) DO = UO=36 mesiacov (nevadi ze nie je splnena podmienka zaradenia kedze hodnota je viac ako 2400 Eur ? )

Ako teda spravne postupovat ? ktora moznost je spravna ?
Dakuj
a_je_to
16.10.13,09:33
Predpokladám, že sa pýtaš v mene firmy X, nie Y. Lebo u Y pri operatívnom leasingu u nájomcu žiadne odpisy nemožno uplatniť, iba priame náklady podľa zmluvy. Ja nevidím dôvod nato, aby sa účtovné a daňové odpisy museli rovnať. Leasingová prenajímateľská pozícia nič nepodmieňuje, nie je ako leasingová nájomná. Leasingové odpisy uplatňuje iba nájomca finančného leasingu, nie operatívneho a nie prenajímateľ. Odpisuješ tak, akoby si predmet používal sám. Účtovné kľudne môžu byť 6 rokov a daňové 4. Nehmotný tiež nie, lebo ten daňové odpisy ani nemá, iba účtovné a tie sa počítajú rovno, ako daňové výdavky.
Pre účtovné odpisovanie nehmotného nad 2400 Eur - podmienka zaradenia musí byť, ak je dodaný samostatne, nie ako súčasť hardvéru. Ak je súčasťou hardvéru, tak spolu s hardvérom.
Jurokm
16.10.13,10:49
som v mene spolocnosti X
UO = DO podla § 22 ods. 8 ZDP - ci sa mylim ?
a kde najdem podmienku zaradenia (samostatne, nie ako sucast hardveru) ? ak viete, mozete prosim uviest aj cislo paragrafu ?
a_je_to
16.10.13,11:56
(Dnes 13:49) som v mene spolocnosti X
UO = DO podla § 22 ods. 8 ZDP - ci sa mylim ?
Ale áno, iba že nie sú to daňové odpisy iba účtovné, uplatniteľné ako daňový náklad. Nemajú určenú v ZoDP ani účtovnú triedu, ani dobu odpisovania, ako ju iné majú. Ak si stanovíš účtovné odpisovanie na 3 roky, tak aj daňovo uplatniteľné budú 3 roky, ak 5, tak 5. Ale ak si stanovíš napr. u PC, alebo auta účtovne 6 rokov, tak daňové budú iba 4. Daňové odpisy majú pravidlá určené v ZoDP, účtovné iba v ZoÚ a PÚP.
a kde najdem podmienku zaradenia (samostatne, nie ako sucast hardveru) ? ak viete, mozete prosim uviest aj cislo paragrafu ?
Paragrafové znenie podmienky v súčasnosti na priamo neexistuje. Ale evidujem ju buď z predpisov platných do roku 2004, /nemám ich teraz poruke/ alebo ako logické vyvodenie v metodicko poradenských príspevkoch. Mám doma monografiu Odpisy od Zdenky Kováčovej 1996 /metodička MF SR/, tak tam to je, neviem už s akou legislatívnou podporou. Tuším, že to bolo v nejakom opatrení MF SR. V tej podobe, že ak je softvér inštalovaný pri kúpe hardvéru, tak nehmotná zložka sa nerozpisuje, oddelene, je súčasťou hardvéru, ako jeho funkčný celok. Ale ak sa kupuje samostatne, /inštalačný súbor/, tak sa nepriraďuje k hardvéru, ale zaraďuje samostatne. Dodatok – našiel som to, je to vyvodené s odvolaním sa na § 121, ods. 1 Obč. zákonníka – príslušenstvo veci.