baninka
20.03.06,08:52
ahojte, prosím vás aký máte názor na toto:
v účtovníctve som si telefonne poplatky delila na daňovo uznateľné a neuznateľné, lebo pevnú linku využívam aj na súkromné účely aj na podnikanie.
V osnove mám účet 518,999 kde tie neuznateľné evidujem.

Pri vypracovaní dańového priznania som ale bola nemilo prekvapená keď mi môj softvér aj tie nedaňové zahrňa do výsledovky a na výpočet hospodárskeho výsledku.
Čo by som mala robiť s tými neuznateľnými telefónnymi nákladmi? Mám si ich dať do odpočitateľnej resp. pripočitateľnej položky? (aký je rozdiel v tých dvoch položkách????)

Na softvér som sa spoľahnúť nemohla takže to prerátavam ale nechcem urobiť chybu...
Vopred ďakujem.
bendži
20.03.06,07:55
Softvér ti to správne zahŕňa do hospodárskeho výsledku
Nedaňové náklady tvoria následne pripočítateľnú položku
(logicky pri výpočte hospodárskeho výsledku vychádzaš zo vzťahu výnosy - náklady... aby si odtiaľ dostala náklady, ktoré neovplyvňujú daň, ich musíš teraz teda pripočítať...)
Tweety
20.03.06,07:56
ahojte, prosím vás aký máte názor na toto:
v účtovníctve som si telefonne poplatky delila na daňovo uznateľné a neuznateľné, lebo pevnú linku využívam aj na súkromné účely aj na podnikanie.
V osnove mám účet 518,999 kde tie neuznateľné evidujem.

Pri vypracovaní dańového priznania som ale bola nemilo prekvapená keď mi môj softvér aj tie nedaňové zahrňa do výsledovky a na výpočet hospodárskeho výsledku.
Čo by som mala robiť s tými neuznateľnými telefónnymi nákladmi? Mám si ich dať do odpočitateľnej resp. pripočitateľnej položky? (aký je rozdiel v tých dvoch položkách????)

Na softvér som sa spoľahnúť nemohla takže to prerátavam ale nechcem urobiť chybu...
Vopred ďakujem. Urobil to dobre. Tie nedaňové náklady musíš pripočítať k daňovému základu, pretože máš o tieto položky ponížený získ pred zdanením.
ormika
20.03.06,07:59
Analytika ti pomáha v podstate pri úprave základu dane, ľahšie nájdeš pripočítateľné a odpočítateľné položky. Softvér ti to urobil dobre, úprava základu dane je na tebe.
sway
20.03.06,08:00
v akom SW robíš? - V OMEGE to krásne spravili, že si nastavíš účty ako nedaňové a smeruješ ich v DP do pripočítateľných...(ak náhodou robíš v Omege - poradím ako...)

samozrejme súhlasím s postupom.;)
baninka
20.03.06,08:03
keby som robila v Omege-dám vám pokoj:-))
žiaľ je to iný program...:-(((
pekne ďakujem za rady.