Ann.
15.10.13,18:41
Musí akýkoľvek zastupiteľský úrad SR prijať žiadosť o prechodný pobyt za účelom zlúčenia rodiny, ak som ja (manželka), jeho splnomocnenec? alebo splnomocnenec - hovorca :confused:
Splnomocnenec (http://slovnik.azet.sk/synonyma/?q=splnomocnenec) = kto je poverený konať v mene niekoho.
Hovorca (http://slovnik.azet.sk/synonyma/?q=splnomocnenec)= kto hovorí za niekoho, za istú skupinu a jej vec.
V zákone sa píše:
O prechodný pobyt treba vždy požiadať osobne, s výnimkou prípadu zlúčenia rodiny, kedy za bezvládneho žiadateľa môže žiadosť podať cudzinec, s ktorým žiada zlúčenie rodiny. Žiadosť sa podáva obvykle v zahraničí na zastupiteľskom úrade SR akreditovanom pre štát, ktorý vydal cestovný doklad žiadateľa, alebo v ktorom má žiadateľ bydlisko. Zastupiteľský úrad SR, ktorý žiadosť prijal, vykoná so žiadateľom osobný pohovor za účelom predbežného posúdenia žiadosti.

Vopred ďakujem za radu/y. :mee:
Mária27
16.10.13,17:51
Zavolaj si tam, všetko ti vysvetlia. Nemôžu konať svojvolne, len podľa zákona.
Ann.
17.10.13,10:33
Ďakujem za radu, no asi ste nemali nikdy dočinenia s cudzineckou políciou a schvaľovaním pobytov. Zabúda sa na to, že ak policajt povie nie, tak je to nie a môžte sa aj na hlavu postaviť, aj keď nemá pravdu. No ktorý Slovenský právnik by mi pomohol v Afrike? ŽIADEN.

Migračný úrad povedal, že áno. Cudzinecká polícia, že nie. (Zastupiteľský úrad (spadá pod ministerstvo vnútra) sa nevie vyjadriť ale povedali, že ASI nie) Ak mám letieť do Afriky a tam nebudú vedieť sami čo robiť tak to bude veľká sranda najmä po finančnej stránke. Potrebovala by som to mať ošetrené z právneho hľadiska.
luja5
17.10.13,10:45
Zastupiteľské úrady SR riadi ministerstvo zahraničných vecí.
lujza.j
17.10.13,11:34
Cize? Neschvalili pobyt uz alebo buduceho manzela z Egypta-Tunisu a pod.
Mária27
17.10.13,11:41
Spýtaj sa u nás na zastupiteľskom úrade toho štátu, kam chceš ísť. Naše úrady informujú o našich zákonoch, naše zákony upravujú pobyt u nás ... U nás napr. hlásenie pobytu už nemá migračný úrad ale obecné úrady podľa zák. 253/98:
§ 17

Register obsahuje údaje o cudzincoch prihlásených na pobyt na území Slovenskej republiky a o cudzincoch, ktorým bol udelený azyl na území Slovenskej republiky, v rozsahu uvedenom v doklade o pobyte vydanom podľa osobitného zákona.7)

pozámka 7: teraz zák. 404/2011 o pobyte cudzincov
luja5
17.10.13,12:14
Napíšem, ako to vidím ja, aj s ohľadom na to, čo si pridala v komentári.
V zákone č. 404/2011 Z.z. o pobyte cudzincov... (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2011-404/znenie-20130501), ktorý ustanovuje postup pre štátneho príslušníka tretej krajiny pri podaní žiadosti o udelenie prechodného pobytu na území SR, sa nepíše, že žiadosť sa podáva obvykle v zahraničí na zastupiteľskom úrade SR... Tento zákon ustanovuje (bez slova "obvykle"), kedy je príslušný ktorý zastupiteľský úrad a kedy je možné podať žiadosť aj na policajnom útvare na území SR. V prípadoch hodných osobitného zreteľa môže tiež ministerstvo zahraničných vecí určiť po dohode s ministerstvom vnútra iný zastupiteľský úrad, na ktorom štátny príslušník tretej krajiny podá žiadosť o udelenie prechodného pobytu.
V zákone je tiež riešené, kedy zastupiteľský úrad žiadosť neprijme, z akého dôvodu a ako sa vtedy postupuje (§ 32 ods. 1). Zároveň však z príslušného zák. ustanovenia nevyplýva, že zastupiteľský úrad nemusí žiadosť vôbec prijať, t.j. ani vtedy, keď je v poriadku.
Pokiaľ ide o osobný pohovor u žiadateľa-bezvládnej osoby a zastupiteľský úrad nevie, ako sa má k tomu postaviť, tu by možno bolo dobré obrátiť sa na MZV SR, keďže zastupiteľským úradom, ktorých riadenie zabezpečuje práve toto ministerstvo (§ 14 ods. 2 písm. b) zákona č. 575/2001 Z.z.), vyplývajú zo zákona č. 404/2011 Z.z. úlohy, najmä podľa mňa dôležité posúdenie, či žiadosť obsahuje všetky náležitosti a doklady v súlade s týmto zákonom.
Mária27
17.10.13,13:47
Luja, ja stále neviem, či chce žiadať ona vonku o prechodný pobyt, alebo pre niekoho tu :)
luja5
17.10.13,15:38
Mária, ja dedukujem z toho, čo napísala, že asi chce žiadať pre manžela z tretej krajiny prechodný pobyt tu u nás a keďže manžel je bezvládny, tak ona to chce žiadať za manžela ako jeho splnomocnenec a keď je potrebný aj osobný pohovor, ako to bude s pohovorom... Aj keď neviem, či Ann je príslušníkom tretej krajiny s prechodným alebo trvalým pobytom u nás... A podľa toho, čo dala do zadania otázky, že čo sa píše v zákone, tak mi z toho vychádzal náš zákon o pobyte cudzincov. Aj keď v komentári spomenula zase migračný úrad, tam je pôsobnosť pre odídencov a azylantov a tam je iný zákon.
Však možno keď upresní, aj sa dozvieme;) a možno som aj zbytočne vypisovala:).
Ann.
17.10.13,17:44
Dakujem za link a odpoved, (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2011-404/znenie-20130501) a snahu, no tento zakon bol zmeney a ucinnost nadobudla platnost 1.5.2013. T.j, Co sa zmenilo: Ten kto ma udeleny tolerovany pobyt alebo je len ziadatel o azyl, nemoze poziadat o prechodny alebo trvaly pobyt na uzemi SR. Ked ma tolerovany pobyt nemoze vycestovat. Mozem vycestovat iba ja. Citovane slovo "OBVYKLE" bolo z: http://mic.iom.sk/sk/pobyt/prechodny-pobyt/15-co-je-prechodny-pobyt-na-slovensku.html
luja5
17.10.13,18:16
Ale ten link, čo som pripojila, to je znenie od 1.5.2013 (máš to aj priamo v adrese linku 20130501);). To je aj so zapracovanými zmenami od 1.5.2013.
luja5
17.10.13,18:21
Tak už je to jasnejšie, lebo z toho Tvojho zadania sa to naozaj dalo ťažko zistiť, o čo vlastne ide.