Sarlotka
15.10.13,22:43
Dobrý deň,

uctujem kuriera , ma kartu na cerpaciu stanicu... vzdy po mesiaci im kurierska spolocnost refakturuje tankovania...

v terajsej fakture je aj vyfakturovane oslobodene plnenie so sadzbou DPH nula, s odvolavkou na § 47 ods. 6 zakona (islo zrejme o tankovanie v CR)

precitala som si dany paragraf viackrat ale nerozumiem o co sa jedna, vedeli by ste mi to nejako zruzumitelnejsie vysvetlit danu fakturaciu...
dakujem
a_je_to
16.10.13,08:42
... to kuriér robí u kuriérskej spoločnosti na živnosť, však ? Na zásielky ho vysiela spoločnosť, ale phm si najprv kupuje cez kartu spoločnosti a potom hradí sám cez refakturáciu. A potom im to naspäť fakturuje aj so svojou prácou ?
Ja by som nehľadal súvislosť oslobodeného plnenia cez tankovanie v CR, ale v nejakej preprave do zahraničia mimo EU. Ale aj to musí byť nejaký omyl v súvislosti s § 47, ods. 6.
Tento § 47/6 oslobodzuje poskytnuté služby pri vývoze, alebo dovoze do colného skladu. Ak kamionista vyváža tovar, napr. na Ukrajinu, tak jeho doprava je oslobodená od DPH, hoci sám nič svoje nevyváža. Ak si vývozca objedná na nakládku špeciálny nakladač tu v SK, tak služba nakladača je tiež oslobodená od DPH, lebo zabezpečuje vývoz. Aj kamionista, aj nakladač musia oslobodenie svojich služieb doložiť kópiou CMR, JCD o vývoze toho tovaru. Podobne aj dovoz do colného skladu.
Súvislosť Tvojho prípadu s § 47/6 možno považovať za omyl, alebo nevhodnú aplikáciu, alebo iba pomýlený kód pri fakturácii. Lebo nákup phm, ani ak by boli použité pri vývoze nemožno považovať za oslobodený podľa § 47/6. Naopak, je pri ňom nárok na odpočet, tak u príjemcu prefakturácie, ako aj majiteľa karty, na ktorú sa tankuje. Lebo ide o prijaté plnenie, aj keď je prefakturované nie poskytnuté. Tiež nejde o poskytnutú službu, ale o prefakturáciu tovaru /phm/. Plnenie podľa § 47/6 nemožno prijať v inom režime, než ako obstarávacie náklady pri dovoze a colnom odbavení u dovozcu na colnici. Buď by som to reklamoval u kuriérskej spoločnosti, alebo potom samozdanil ako nadobudnutie phm v inom štáte EU. Je to iba môj názor, ktorý po doplnení nejasností a detailov môže mať aj inú podobu. Ale na základe Tvojho popisu je to asi tak, ako píšem.
Sarlotka
16.10.13,10:06
Dakujem ajeto za odpoved, ja som asi do vas platonicky zalubena..:)
Volala som o co sa jedna, tak preverovali a poslali odpoved ze ide o kupu dialnicnej znamky do AU na SR, kupu PHM v Eu len nerozumiem preco odvolavka na § 47 ods. 6, kazdopadne dodanim kupu PHMky v Eu ( nakolko to islo o dovolenku, dany kurier posobi len na SR)
a_je_to
16.10.13,10:50
Re : ... ja som do vas ... ooooóó ... to ma vzalo, ďakujem ... :-) :-) :-) ... pocta !
Ak je to zrejmé, že aj diaľničná aj phm boli kvôli dovolenke, tak samozdanenie áno, ale odpočet buď nie a nedaňová spotreba, alebo potom áno, ale samorefakturácia osobnej spotreby s DPH na výstupe. Iba kvôli opatrnosti ....