Forest LK
16.10.13,10:31
Poprosim o radu, FO-sukromna osoba si chce kupit nove auto do sukromneho vlastnictva, avsak potrebuje najprv predat auto, ktore ma napisane na seba ako SZCO. Bolo kupovane v 2010 na uver s odpoctom DPH. Uver je splateny, auto este nie je uplne odpisane (bolo aj prerusene odpisovanie), ostavaju este 2 roky odpisy a zostatkova cena k 31.12.2012 je cca 6000€.
Ako ma postupovat, aby to bolo pre nu najvyhodnejsie (co sa tyka Dane z prijmu a DPH)?

Je lepsie ak ho priamo preda ako SZCO napr. za tu zostatkovu cenu 6000€ + DPH. V tedy DPH odvedie DU a prijem z predaja bude nulovy, cize sa nema co zdanit. Ak by ho predala za vyssiu cenu ako zostatkova, rozdiel by zdanila. Ak za nizsiu, moze v DP vykazat stratu?

Alebo ho ma radsej preradit do osobneho vlastnictva a tak predat? Tam by DPH neodvadzala, ale mala by prijem z predaja (lebo by ho predala do 5rokov od vyradenia) z ktoreho by platila dan z prijmu. Lenze tu by bola prijmom suma napr.6000€ (bez vydavkov, lebo nebolo auto predane FO ale len preradene s nolovou hodnotou) a ten prijem 6000€ by FO-sukromna osoba musela zdanit?

Dakujem