mio71
16.10.13,11:03
Dobrý deň. Zrušil som dcére po 18 rokoch Venové poistenie / na jej žiadosť / a chcel by som vedieť či mám čiastku, ktorú som dostal, zdaniť, alebo si to zdanila poisťovňa. V liste nebola takáta informácia uvedená. Ďakujem za rady.
a_je_to
16.10.13,11:28
Jasné, že odpoveď na otázku možno dostaneš aj tu. Ale keby si sa to opýtal rovno v tej poisťovni, tak odpoveď si už mohol mať. A zaručenú, z prvej ruky. Okrem toho, informáciu o zdanení /ak je vôbec povinné u tohto poistnenia/ by malo obsahovať aj nejaké vyúčtovanie poistky a nárokov z nej, skús ho popozerať.
buchač
16.10.13,11:31
Tak veru ......
Manželka zrušila poistku .
Lajstro o akceptácii a aj vyčíslení samotnej sumy obsahovalo aj info - cifru zdanenia ...
mio71
16.10.13,11:59
Ohľadne zdanenia sa dozviem určite skôr tu ako v poisťovni. V poisťovni mi môžu povedať....a držať sa na poisťovňu.....hm. Tu ide skôr o nejaký zákon, kde to je štátom uzákonené. Ako som vyššie písal, žiadne vyúčtovanie poistky som nedostal, iba to, ze mi bola vyplatená čiastka....... z poistky ....... Takže nemám sa kam pozrieť :D
Zmluvu o pistke mám z roku 1995 a zákony sa menia ako na bežiacom páse. :D
a_je_to
16.10.13,13:28
Plnenia z poistenia osôb sú podľa § 9/2/h, ZoDP oslobodené od dane, okrem plnenia z dožitia veku, alebo náhrady za stratu príjmu. Tiež pri predčasnom ukončení podľa § 11/9 ZoDP, ak bolo poistné uplatnené pri znížení základu dane. Inak by vyplatená poistka nemala byť predmetom dane. Ak by bola, tak poisťovňa by bola zaviazaná uplatniť zrážkovú daň a osobe by vyplatila iba už zdanenú čiastku. Asi toľko ešte z mojej strany.
mio71
16.10.13,14:42
Pravdepodobne by sa mal zdaniť rozdiel vložených a vyplatených súm, za predpokladu, že vyplatená suma bola vyššia.
Katy a R
16.10.13,15:22
odstavec 9 §11 sa týka dobrovoľných príspevkov do II. piliera ..
Katy a R
16.10.13,15:28
Mal by si dostať oficiálny list - aj s vyučtovaním. tam budeš mať potrebné údaje. Ak si nedostal (??) - treba vyžiadať.
Zdaňovanie rieši zákon a DzP - §7
Vladislav Hofrík
17.10.13,07:15
Zdaňovanie poistky zpravidla robí poisťovňa. V Každom prípade ako bolo písané musí s poisťovne prísť list s vyučtovaním. To je povinosťou poistovne.
mio71
17.10.13,08:49
List mi došiel iba v znení, že mi bolo pistenie zrušené a výplata odbavného v sume....... mi bude poukázaná na môj účet. Niekde som sa dočítal, že zdaniť by sa mal rozdiel vložených a vyplatených súm, ak suma vyplatenej sumy bola vyššia. Čo mi pripadá logické, pretože vklad do poistky boli prakticky zdanené peniaze a dostal som menej ako som vložil. Som FO nepodnikateľ.
Katy a R
17.10.13,08:55
nie je čo riešiť - AK nie je ZDANITEĽNÝ príjem! ;)viď zák o DzP
Mariana B.
17.10.13,09:09
Tak ako pisete nizsie, dan Vy uz neplatite, a pre poistovnu je zakladom dane rozdiel medzi vyplatenym poistnym plnenim a uhradenym poistnym.