chudaska
16.10.13,11:14
Dobrý den, vidim,ze ste radili v podobnej teme org. zlozka zahr. osoby - tiež mam teraz novu klientku - org. zlozka zahr. osoby zapisana v OR, vedieme podvojne uctovnictvo, je to Slovenka, ktora sa vydala za Chorvata, v Chorvatsku maju s.r.o. a teraz tu zalozili org. zlozku....sidlo v SR ma na svojej adrese, ma tu stale trvaly pobyt,ale zije prevazne v Chorvatsku, sem dochadza tak raz za 2 mesiace na tyzden -dva...robi tu nejake prednasky a ludia jej za to platia...je evidovana aj na dan. urade...len co teraz riesim je....ona je v podstate poverena osoba tu na SR, cize nieco ako konatel....je potrebne ju tu vies ako zamestnanca? nakolko ma tu na Slovensku auto a toto auto vyuziva na podnikanie,ked je tu v SR, cize budeme pisat cestaky...ked sa tu bude zdrziavat...cize prihlasit ju tu na SP a zdravotnu a tiez na DU ako zamestnanca? dat jej napr. hodinovu mzdu a platit,len za tie dni,kedy tu je ? podotykam,ze je aj zamestnana v Chorvatsku ako zamestnanec....a co s tymi mesiacmi,kedy tu vobec nie je? neviem ako to vyriesit...ale auto nechce vkladat do majetku firmy!! Prosim, poradite mi?

VĎAKA!!
KEJKA
16.10.13,21:47
netreba ju prihlasovať ako zamestnanca, zbytočné komplikácie. Len by malo byť uvedené = upravené, že ako konateľ, spoločník pracuje bez nároku na odmenu..... k tomuto sú zasa iné porady plus vid www.socpoist.sk.
Auto používa súkromné pre sro/org.zložku, to je v poriadku. do 31.1.2014 podáš DMV a zaplatíš alikvotnú daň podľa počtu dní.
Ako konateľ resp. poverená osoba /?/ má nárok na cestovné náhrady.
predpokladám, že ide o org.zložku zapísanú v OR.
chudaska
21.10.13,05:53
Ďakujem za pomoc...cize musime urobit nejaky zapis, kde bude uvedené, že pracuje ako poverená osoba bez nároku na odmenu...a môže potom si vypisovat cestaky podla potreby....nevedela som si to predstavit ju viest ako zamestnanca, nakolko ona tu posobi len cca 7-10 dní raz za 2 mesiace
chudaska
21.10.13,07:08
Ďakujem KEJKA za odpoved....som to tu troska studovala....písomna zmluva o vykone poverenej osoby...a tam uvedie, ze vykon tejto funkcie je bezplatny...tym padom by neplatila odvody do SP...kedze nema prijem,len pri ZP je napisane,ze kazda osoba z trvalym pobytom v SR /čo ona má/ musi byt zdr. poistená...cize ma sa dobrovolne poistit?...neviem,ci tu plati odvody v SR, to musim zistit...nakolko je vydatá a aj byva v Chorvatsku a pracuje tam na zaklade pracovnej zmluvy...cize aj odvody plati urcite v Chorvatsku / tam figuruje v tej spolocnosti aj ako spoločnicka spolu s manzelom/...nechcem na nieco zabudnut, lebo prvykrat mam takuto organizacnu zlozku...Ďakujem za každú radu!!