anci
16.10.13,19:10
Mám syna 23 ročného, ukončil gymnázium v roku 2010, potom študoval na TUKE FBERG 3 roky na dennom štúdiu, teraz v septembri 2013 nadštadartný štúdium pokračuje externe, je evidovaný od septembra na úrade práce a chcel sa prihlásiť na absolventskú prax k jednému zamestnávateľovi a pani, kam sa chodí hlásiť nedala súhlas, že on nemôže ísť na tú prax.
Otázka, prečo, keď ešte nemá viac ako 26 rokov, je evidovaný viac ako 1 mesiac, má už jedno ukončené vzdelanie a pripravuje sa ďalej v štúdiu?
jana1972
30.10.13,12:29
Absolventská prax je určená pre mladých ľudí (avšak nielen absolventov stredných alebo vysokých škôl, ktorí nikdy predtým nepracovali) do 25 rokov a dostať sa k nej môžete prostredníctvom Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.
Hlavné podmienky pre uchádzačov o absolventskú prax sú veková hranica do 25 rokov a evidencia na úrade práce.Pre mladých ľudí bez práce môže byť absolventská prax prínosom najmä v tom, že si v praxi otestujú svoje vedomosti a schopnosti. Získajú možno zamestnanie priamo vo firme, kde absolventskú prax vykonávajú. Ak aj nie, bude pre nich ľahšie nájsť si nové zamestnanie, keďže už určité praktické skúsenosti budú mať.
Prvým krokom k zaobstaraniu absolventskej praxe pre absolventov aj firmy je podanie žiadosti o absolventskú prax (http://www.absolventskaprax.info/ziadost-absolventa.html), ktorá je dostupná na úradoch práce či na ich internetových stránkach. Úrady práce žiadosti posúdia najneskôr do troch mesiacov a rozhodnutie doručia žiadateľom písomne. Zamestnávatelia pripájajú k žiadosti aj čestné vyhlásenie plus nutné prílohy.
Janiela
02.01.14,20:55
Úrad práce do troch mesiacov odpovie aj zamestnávateľom? Dnes mi dievčinka, ktorá chcela ku mne nastúpiť na abs. prax, oznámila, že moja žiadosť bola zamietnutá. Nastúpiť mala dnes, samozrejme, že sm ju čakala až do tej doby, kedy mi telefonicky oznámila, že nepríde.
Čítala som zákon o zamestnanosti, no nikde som sa o postupe ÚP nedočítala. Viem len z úst pracovníčky ÚO, že na abs prax z mojej strany ako zamestnávateľa nemám právny nárok

Reagujem na príspevok jana1972 - nechcem zakladať novú tému.