Shaggy0808
16.10.13,22:47
Dobrý deň, poprosím Vás o radu v jednej veci. Môj otec uzatvoril havarijné poistenie na jazdené motorové vozidlo, pričom nákupná cena tohoto vozidla bola 17000 Eur. Pri uzatváraní poistnej zmluvy mu bola vypočítaná poistná hodnota vozidla na maximálne 31000 EUr tak toto vozidlo dal poistiť na sumu 20 000 Eur s tým, že tam dal aj pripoistenie GAP. Neviem prečo dal práve túto poistnú sumu. Ako mi oznámil, že toto toto vozidlo poistil na sumu 20 000 Eur tak ma napadlo, že v prípade totálnej škody teda odcudzenia vozidla alebo havárie atď sa vyplatí suma 20 000 EUr, pričom nákupná hodnota vozidla bola 17000 Eur, či sa nejedná o bezdôvodné obohatenie podľa obč. zákonníka. Pri uzatváraní poistky im aj predložil nákupnú zmluvu o nadobudnutí vozidla kde bola uvedená suma 17 000 Eur, no na pobočke poisťovne to aj tak poistili na sumu 20 000 EUr. Za odpoveď vopred ďakujem. S pozdravom Milan Molnár.
Vladislav Hofrík
17.10.13,06:12
Poistenie vozidla sa uzatvára na cenu ako pre nové vozidlo. Takže pri novom vozidle to tiež nie je nákupná cena - ak Ste si u predajcu dokázali vybaviť nejaké zľavy, alebo vozidlo kupovali v akcii, ale je to ceníková cena vozidla. Pri ojazdenom vozdile je to cena, ktorá bola ceníkova v čase predaja vozidla. Je to z dôvodu, že pri havárii sa vypláca pistenému cena za opravu vozidla ( píšem o klasicej plnohodnotnej havaríjnej poistke ) okrem spoluúčasti, ak je dojednaná -tú si
musí poistený vždy doplatiť v stanovenej výške. Rozdiel v plnení je len pri krádeži vozidla a tzv. totálnej škode - t.j. škode, kde cena za opravu by bola vyššia ako hodnota vozidla ( vo vašom prípade by to dnes bolo tých 17.000,- € - a každým rokom sa vďaka amortizacii znižuje ). Nakoľko má poistenie GAP má garantované od poisťovne , že sa mu vyplatí 17.000,- €. GAP je ohraničené na 3 az 5 rokov,
takže po skončení platnosti GAP to bude zasa len amortizovaná suma. V žiadom prípade sa suma 20.000,- € nevyplatí. Skôr Vás chcem upozorniť, že v prípade škody je vozidlo poistené z 2/3 ( presne 20.000/31.000) takže ak by sa stala škoda
za 3.100,- € - dostane otec vyplatené len 2.000,- € a ešte sa odráta spoluúčasť.
Pretože vozidlo je tzv. podpoistené - na zmluve by Ste si mali nájsť aj percento podpoistenia.