blender
17.10.13,07:29
Dobry den poradaci,
co vsetko ma caka pri zruseni 3. piliera – doplnkoveho dochodkoveho sporenia?

1. Ak si v roku 2013 zrusim uzatvorenu zmluvu a poziadam o jednorazove vyplatenie, je mi jasne, ze zaplatim pokutu vo vyske 20% z nasporenej sumy. Nie je mi vsak jasne, ci nasledne v DP za rok 2013 budem musiet priznat a zdanit vyplatenu ciastku (§7 ods. 1 písm. d)), pripadne z toho budem musiet este platit nedoplatok na zdravotnom poisteni. Taktiez neviem, ak to budem platit, ci to bude z celej sumy; zo sumy vyplatenej od zamestnavatela alebo z mojich prispevkov. Nastudovala som si, ze v minulosti do roku 2010 vratane sa museli dodanovat moje prispevky, avsak od roku 2011, kedy sa zrusila danova ulava sa uz nemusi podavat DP za tento prijem. Je to naozaj tak?

vela sme o tom pocitali, a niekto pise tak, iny onak, najlepsie by bolo, keby mi niekto vedel povedat odkaz na nejaku vyhlasku alebo zakon.

dakujem za Vas cas a zelam prijemny den
mia_mi
01.11.13,19:36
Ahoj, tiez si kladiem tie iste otazky, kedze som svoj 3. pilier nedavno zrusila.

jednoznacne plati, ze danova ulava sa nemusi dodanit. je to presne tak, ako si napisal aj Ty - prechodne ustanovenie zakona, ktore hovorilo o dodaneni tejto ulavy bolo v platnosti len do 31.12.2010, teda v case, kedy sa mohla uplatnit aj samotna ulava (v pripade prispevkov do DDS). po zruseni ulavy sa zrusilo aj prechodne ustanovenie o dodaneni, takze dodanit netreba.

co sa tyka zdanenia odstupneho, odpoved je z mojho pohladu nejednoznacna (aspon pre mna) - podla mojho laickeho chapania vlastne prostriedky sporitela su do DDS platene zo zdaneneho prijmu a prispevky zamestnavatela sa zdanuju ako benefit u zamestnavatela - vyplata tychto prostriedkov by teda zdanovana nemala byt. podla vsetkeho sa ten § 7 ods.1 písm d) tyka len VYNOSOV dosiahnutych na ucte v DDS, teda nie samotnych prispevkov... (to je vsak moj vyklad zakona).

v kazdom pripade, ak by bolo potrebne zdanit tento prijem, ma tak podla § 7 ods.3 zak. o DzP urobit samotna DDS formou zrazky (dostanes teda od DDS uz sumu odstupneho znizenu o DzP). a z prijmov, z ktorych sa dan vybera zrazkou sa zdravotne poistenie neplati.
bubkoch
01.11.13,20:23
pod vynosmi sa rozumie rozdiel medzi vyplatenou sumou a zaplatenymi prispevkami ... kedze sa vsak pri predcasnom zruseni vyplaca 80%, tak zdanit nebude co ...
otazka zadavatela je rovnaka akokeby sa pytal ci ma zdanit cely vyplateny terminovany vklad alebo plnenie zo zivotneho poistenia za dozitie ... samozrejme ze nie
pavlinka
29.11.13,09:21
Môže zrušiť zrušiť DDS zamestnanec, ktorý si neprispeiva na III.pilier a zamestnávateľ mu prispieva 2% z hrubej mzdy ? Potom následne založiť novú zmluvu,alebo mu to musí odobriť zamestnávateľ?