filipovaM
17.10.13,09:58
Poprosila by som o skúsenosti alebo vedomosti o tom ako je to vlastne
so starými domami, ktoré boli niekedy v 60-tych rokoch vyhlásené za národné kultúrne pamiatky.
Vlastním rodinný dom v ktorom už dlhšie nikto nebýva. Samozrejme tým trpí celý dom. Je však už neobývateľný s pohľadu nárokov dnešnej doby. Ja by som ho chcela dať do pôvodného malebného stavu, aký si ho pamätám od detstva. Útulný malý domček s malými okienkami, lebo v minulosti sa nerobili veľké, kvôli úniku tepla.
Mám takú predstavu, že zvonku by to bol dom ako z 19 storočia, ale
zvnútra by už ponúkol taký minimálny štandard dnešnej doby.
No neviem čo všetko by som si musela vybaviť upamiatkárov a hlavne čo by to všetko stálo. Či existuje nejaká možnosť finančného príspevku od štátu na obnovu kultúrneho dedičstva?
Ak áno, tak kde by som mala o ňu požiadať?
Vopred ďakujem za všetky rady.
Martin1310
17.10.13,17:13
Moc ti nepomôžem ale viem že pokial je to tak že dom je kultúrna pamiatka tak ty ho vlastne minimálne zvonku ani nesmieš prerobiť v duchu dnešnej doby.
Už viackrát som sa stretol s tým že majitelia takýchto domov mali docela hlavu v smútko z toho čo všetko od nich pamiatkári požadovali.
Určite by som sa na to informoval priamo u kompetentných aby náhodou potom nebolo zle.
arizona
17.10.13,17:27
pozri tu, mas to pekne vysvetlene http://www.pamiatky.sk/sk/page/caste-otazky
Žabinka
18.10.13,06:55
Tak to teda nezávidím.. Myslím rokovanie s pamiatkármi.. To je jedna banda zadubencov, presvedčiť ich o niečom je dačo nemysliteľné. My sme potrebovali zrekonštruovať chalupu -300 ročný banícky dom- a to bolo na psychiatriu.. Akurát náš dom bol posledný v chránenom pásme UNESCO. Že bol v katastrofálnom stave, nevhodný na bývanie, vlhký, studený, tmavý, to nikoho nezaujímalo, a to bol čiastočne obývaný (využívaný len v lete).. Pamiatkári dokonca určili aj v interiéri, čo možno zmeniť, čo musí byť zachované, napr. tzv. čierna kuchyňa.. O vonkajšom vzhľade ani nehovorím.. Pritom je to posledný dom, kde nechodia ani domáci, ani turisti.. Na to, aby sme dostali povolenie, bolo treba splniť toľko ich požiadaviek, že slabšia povaha by to určite vzdala.. Bol to boj, ale nakoniec sme ho zvládli.. Držím palce..