llibusaahmmad
17.10.13,22:36
Dobrý den, s podnajomnickou sme podpísali zmluvu o prenajme bytu, platnosť nadobudla zmluva 30.9.2013 účinnosť nadobúda 15.11.2013 kedy sa mala nastahovat. Ešte pred 15.11. Skor ako by začala bývať mi oznámila, ze sa nenastahuje. Ako mám postupovať? Platí uz dvojmesacna vypovedna lehota? Vyplatila mi dvojmesačne nájomné a kedže sa nechce nastahovat, chce ho spat. Ďakujem
Mária27
18.10.13,08:53
Výpovedná lehota je trojmesačná (§ 710 obč.z.). Normálne by ti mala zaplatiť do konca výpovednej lehoty.
Ak ste si dojednali, že zmluva nadobúda účinnosť 15.11.2013, nastáva problém.
Bez tohto nastali právne účinky zmluvy jej uzavretím a platila by prvá veta.

Podľa § 685 (1) Nájom bytu vzniká nájomnou zmluvou, ktorou prenajímateľ prenecháva nájomcovi za nájomné byt do užívania.
Mária27
18.10.13,09:01
Podľa § 685 obč. z. (1) Nájom bytu vzniká nájomnou zmluvou, ktorou prenajímateľ prenecháva nájomcovi za nájomné byt do užívania.
Niektorí to vysvetľujú tak, že ku dňu podpisu zmluvy musí byť byt právne a fakticky voľný. Podľa môjho názoru uzavretím zmluvy vznikol právny vzťah nájmu, ktorý zanikne 3 mesiace po vypovedaní. Nájomné sa môže vyberať až od dohodnutého času odovzdania bytu.

Je to práve tvoj prípad, že ti neprevezme byt, hoci si jej ho rezervoval, čím ti vzniká škoda. Ak máš vybraté nájomné, započítaj jej ho so vzniknutou škodou.
Mária27
18.10.13,09:03
začiatok je ako komentár - nejako sa mi to nevydarilo
misoft
18.10.13,10:36
Ale nech jej to neúčtuje ako preddavok na nájomné, ale ako vynaložené náklady s prenájmom. Pretože pri nájomnom by mohla operovať tým, že nebývala, nemá prečo nájomné platiť, ale ako vynaložené náklady ..... (príprava bytu, kontrola meračov energií a pod.... to sú vynaložené náklady...) ... tam by si už pindnúť až tak nemohla. Veď aj prenajímateľ mal s tým nejaké povinnosti a to sa musí odzrkadliť v €.