Snoophy
18.10.13,07:54
Ahojty,

Moja mama sa rozviedla a zostal jej byt.
Znovu sa vydala za muža s jednou dcérou, ktorá o neho nejavila záujem cca 25r.
Aj teraz je odcestovaná a sem tam si napíšu cez chat.

Teraz byt predali a sú v podnájme a idú stavať dom.
Kúpili pozemok a majú už aj plány.
Len ide o to, že v podstate všetko bude fynancované z maminho bytu a teda nechcem aby nevlastná sestra niečo dedila, alebo aspoň nie takú časť čo ja zo svojou vlastnou sestrou.
Príde mi to nefér.

Ako je to z pohľadu práva? Ako by prebiehalo dedičstvo bez nejakých zmlúv a prípadne akú zmluvu vybaviť aby mala len určenú čiastku?

ĎAKUJEM
Xanti
18.10.13,06:12
No nevlastná sestra má šancu zdediť oveľa viac ako ty so svojou sestrou. Lebo vy dedíte len po mame, a ona po otcovi ... a vy ste dve, a ona je sama.
Mama môže požiadať o zúženie BSM , teda o to, že dom kt. postavia počas mng. s novým mng. nebude patriť do BSM ale len jej. Toto sa dá poriešiť u notára.
A po maminej smrti by ste dedili ty , sestra a jej mng. ak by žil. A po jeho smrti by ten podiel dedila jeho dcéra, ak by sa nevzdal dedičstva po mame v prospech vás.
luja5
18.10.13,06:44
... A po maminej smrti by ste dedili ty , sestra a jej mng. ak by žil. A po jeho smrti by ten podiel dedila jeho dcéra, ak by sa nevzdal dedičstva po mame v prospech vás.
K vyznačenému doplním možnosť:
Mama môže spísať závet len v prospech Teba a sestry, čo všetko zo svojho majetku/z jej podielu na majetku v BSM odkazuje len Vám ako svojim dvom deťom (môže aj všetko svoje/celý svoj podiel na majetku v BSM). V takom prípade by manžel po nej nededil, lebo manžel nie je neopomenuteľný dedič. Mama si môže dať spísať závet aj sama u notára formou notárskej zápisnice. Podobne to samozrejme môže urobiť aj jej manžel vo vzťahu k jeho dcére.
Snoophy
18.10.13,07:08
Ďakujem a čo ak nevlastný otec s tým nebude súhlasiť? Existuje právo ak preukážeme, že dom sa postavil z bytu, ktorý nadobudla len mama, ktorý sa predal a peniaze sa použili na stavbu domu?
Mária27
18.10.13,07:19
Malo by sa zabezpečiť nejaké potvrdenie, že mama svoj výnos zo svojho bytu vložila do BSM - teda do domu a pozemku. Toto by sa preukázalo pri dedení, že to bol jej výlučný majetok vložený do BSM.
Pri dedení sa totiž najprv vyporiadava BSM podľa zásad v § 150 obč.zák. (je to uvedené v § 175l obč. súdneho poriadku). Potom sa delí spoločný majetok napoly, z toho patrí polovica do dedičstva (plus ten výlučný jej majetok). Tu by nededila nevlastná dcéra, ale (ak mama nenechá pre vás závet) manžel po manželke ano spolu s vami dcérami.
Snoophy
18.10.13,07:27
A aké potvrdenie by bolo vhodné? Neviem ako by sa preukázalo, že peniaze z predaja išli na spoločný účet a z toho účtu išli na účty stavebnín? Takže nejaký výpis z Banky? Bločky nepomôžu, jedine, že by sa platilo kartou.
BXLmiami
18.10.13,07:43
Myslím,že investícia do právnika ktorý to spíše by v tomto prípade neboli vyhodené peniaze.
Snoophy
18.10.13,07:53
To hodlám určite spraviť...len som potreboval prvotné info.
Ďakujem za rady.
Keby ešte niečo sa ozvem. Prípadne ak vás niečo napadne napíšte.