Žanette
18.10.13,08:45
AHojte poradaci, mam otazku,

Sme platci DPH (poskytujuci sluzbu- kamionova doprava teda poskytujeme prepravu) ktora vykonala prepravu pre SK neplatcu. Islo o prepravu Praha - Partizanske . Fakturu som vystavila s DPH. Je to spravne? Kedze neplatca nema DIČ aj tak ju zaradim do danoveho priznania?

A este jeden pripad, ked napriklad vykonam prepravu pre zahranicneho odberaleta Neplatcu DPH, fakturujem s DPH? Dakujem
Katarina-fa
22.10.13,12:31
keďže si platca DPH faktúru si vyhotovila správne s DPH (nie je podstatné či odberateľ je alebo nie je platiteľ DPH) ty to uvedieš do výkazu DPH.
Ak fakturuješ mimo SK a odberateľ nie je platiteľ DPH fakturuješ taktiež s DPH.
Upravujem moju odpoveď k druhej otázke (ako správne upozornila nika.sum odberateľ má povinnosť sa najskôr pred prijatím služby zo zahr. zaregistrovať a poskytnúť dodávateľovi IČ DPH), tým pádom by sa faktúra vyhotovila bez DPH a uviedla sa do súhrnného výkazu. Ak však odberateľ túto registráciu odmietne, nevidím inú možnosť ako fakturovať službu s DPH.
nika.sum
22.10.13,15:41
Druhu cast odpovede by som netvrdila. Ak ako dopravca budes fakturovat mimo EU zdanitelnej osobe postupujes podla § 15 odst. 1, fakturujes bez DPH a zahrnas do SV, samozrejme ti musia poskytnut IC DPH, lebo su povinny sa zaregistrovat (nas §7a)
Katarina-fa
23.10.13,12:29
ak jej poskytne odberatel IC DPH samozrejme je fa. bez DPH a uvedie sa do suhrnneho vykazu, ale ak odberatel nie je zdanitelna osoba-nema IC DPH, tak fa. by mala byt podla mna vystavena so slovenskou DPH
nika.sum
23.10.13,12:40
ale zdanitelna osoba neznamena, ze nema IC DPH - pozrite si definiciu v ZoDPH. Nezdanitelna osoba = FO nepodnikatelia, alebo jednotky kt. nepodnikaju. Ak prepravujete pre nejaku firmu z EU, treba si vyziadat IC DPH, kazda takato firma je povinna sa pred prijatim sluzby zaregistrovat - (tak ako u nas je §7a). Iba ak by ti odmietli poskytnut IC DPH, tak by si im fakturovala so slovenskou DPH. Ale ked im ides poskytnut sluzbu treba si od nich ziadat ich IC DPH, upozornit ich na povinnost sa registrovat....Pokial samozrejme nejde o dodanie sukromnej osobe
Katarina-fa
23.10.13,12:45
suhlasim ... my sme vsak mali tiez pripad - poskytnuta sluzba-odberatel bol z eu-ziadali sme IC DPH, nemal ho a ani sa nemienil registrovat (to uz mna netrapilo, ze si on nesplnil povinnost registracie), sluzbu si objednal a bol ochotny uhradit aj nasu dph, takze ja som fa. za sluzbu vystavila s dph
nika.sum
23.10.13,13:02
uz som to tu viackrat pisala, bolo mi poradene s DU, ze si treba odlozit komunikaciu s danou firmou, ze sa odmietaju registrovat, aby v buducnosti nevznikol problem, ze sa nepodal SV hoci sa mal (hlavne ked je to napr. jedene plnenie kde je firma povinna podat SV. Preto si myslim, ze by bolo dobre tvoju odpoved o toto doplnit, lebo niektori to mozu pochopit ako samozrejmost, ze ked je neplatitel fakturujes s dph.